Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Світлана Іченська: “Малий та середній бізнес Сум вимагають від влади змін”

141

Чому сумські підприємці, які сьогодні вийдуть на мітинг на площі Незалежності, обрали шлях вуличних протестів і чого вони домагаються, розкаже Світлана ІЧЕНСЬКА – голова спілки підприємців, орендарів та власників Сумської області, координатор коаліції молодого та середнього бізнесу.

Сьогодні підприємці Сумської області зберуться на акцію  на площі Незалежності у м. Суми. Усіх небайдужих до долі підприємництва Сумщини, запрошують на площу Незалежності о 13:00 у понеділок 7 лютого 2022 р. Тел.координатора акції 066 248 2184.

Малий та середній бізнес не задоволений фіскальними нововведеннями влади. Підприємці вважають себе ошуканими, бо їхні законотворчі напрацювання стосовно введення РРО були повністю проігноровані. Натомість з 1 січня 2022 р. набрали чинності жорсткі норми закону, які лобіював злий геній українського малого бізнесу – Данило ГЕТЬМАНЦЕВ (партія «Слуга народу») – голова комітету ВР з питань податкової, фінансової та митної політики.

Панорама: За що або проти чого виступають підприємці?
Світлана ІЧЕНСЬКА:
Ми виступаємо за те, що за ці два з половиною роки влада не хоче почути людей, які цією владою їх наділили. Ні для кого не секрет, що народ наділив такою владою пана Зеленського. Напередодні він говорив, що маленький бізнес не потрібно чіпати, хай вони працюють. Що таке малий бізнес? Він має більш соціальну вагу, тому що найбільше найманих працівників створює саме найманий бізнес. Це і сімейний бізнес і самозайняті особи. Так, вони, можливо, не дають багато приходу для бюджету, але за останні 5-7 років, що відмічав і наш міський голова, малі підприємці займають третю сходинку по надходженнях до міського бюджету. Так само і в інших містах, адже вже у минулому ті часи, коли це було 1-2% надходжень, адже сьогодні це 50% і більше. Тому наразі мене тривожить те, що очільники держави, які одержимі ідеєю фіскалізації, не розуміють того, що вони втратять.
А втратять вони робочі місця, бо багато хто не витримав і просто закрив бізнес і поїхав у Польщу. Усіх підводних каменів ми ще навіть не побачили, ми побачимо їх у перспективі. За словами Гетьманцева – це боротьба з тінню, з контрабандою. Проте, це не так. Товари вже давно фіскалізовані, але 50% їх залишаються в тіні, вони так і не вийшли на світло. Контрабанда. Все починається з митниці. Якщо вона працює в чорну і там ідуть товари, які не перевіряються? До чого ж тут крайній ланцюг у вигляді малого підприємця? Ми працюємо уже другий місяць у стані фіскалізації, коли ті ж маленькі підприємці, які їздять за товаром на великі, оптові ринки, так і не можуть отримати документи на свій товар. Наприклад, Китай не надає необхідних документів на весь перелік товару. Такі причини унеможливлюють підприємцю законно і не дуже дорого розмитнити товар.

Панорама: Раніше ви проводили акції в Києві. Чому цього разу збираєтеся в Сумах?
С.І.: Ми вважали, що рішення приймаються в Києві, тож старалися більше виїжджати до Києва. Вся ця історія боротьби з фіскалізацією триває два з половиною роки. Ми давно не виходили на сумську площу тому, що наша міська влада нас підтримує, нашу Коаліцію, яка вже третє скликання міської ради підписує меморандум як із Сумською міською радою, так із кожною фракцією. Тому наші відносини з міським головою, депутатами, у порівнянні з іншими містами нашої області та загалом України, є досить дружніми.
А сьомого лютого планується Всеукраїнська акція, тому не підтримати її ми не можемо, тож вирішили долучитися і запрошуємо усіх, кого це стосується. У сьогоднішній ситуації під удар підпадають здебільшого люди, що працюють в торговельних центрах. У зв’язку з тим, що ця фіскалізація упала на голову з 1 січня, дуже багато людей звільнили своїх працівників, перевели їх на ФОП, на 1-у групу. Це метод, щоб уникнути обов’язкового застосування РРО. Цей приклад чудово демонструє те, що ми чуємо від пана Гетьманцева, що підприємців стало більше, але насправді – це не так. За його словами, приріст ФОПів за 2021-й р. став найбільшим за останні 5 років, але це не означає, що насправді працюючих ФОПів стало більше. Вони просто трансформувалися з найманих працівників у ФОП.

Панорама: Наскільки введення фіскалізації збільшить фінансове навантаження на підприємців?

С. І.: Я скажу так – навантаження на малий бізнес завжди було більшим, ніж на великий. Фіскалізація робиться саме в інтересах великого бізнесу, бо великі мережі мають менше навантаження. Ми кілька років тому рахували, що навантаження було 57%. Уявімо, що усе податкове навантаження – це 100%, то 57% припадає саме на маленькі ФОПи… Сьогоднішні витрати, по-перше, це сам реєстратор розрахункових операцій (РРО), якщо мова за класичний, на разі найдешевший – 6-7 тис. грн. До нього потрібен ще сканер штрих-кодів, прилад для друкування чеків та щомісячне обслуговування – 500 грн. Якщо говоримо про розрекламований програмний РРО – це смартфон. Якщо потрібно зробити, щоб на робочому місці була каса – він простіший, і тут залишаються штрафні санкції лише за непробитий чек. Але все одно, для цього потрібен пристрій, який так само і коштує? З чим зіштовхнулися 1 січня? Сервери не витримали, багато збоїв, і це при тому, що далеко не усі підприємці поставили касові апарати. На РРО класичного типу черга, у м. Суми перед новим роком – була на 2 місяці вперед. І це лише ті люди, що вже купили апарати чекали на свою чергу. Тобто є страшенний дефіцит.

Панорама: Зараз, якщо людина не встигла отримати РРО, вона отримає штраф?

С.І.: Так, будуть штрафні санкції, що не працює касовий апарат. При цьому єдине, що нас рятує – це мораторій на перевірки, пов’язаний з карантинними обмеженнями. Пан Гетьманцев зареєстрував законопроєкт про зниження штрафів, який так і не був прийнятий, це більше виглядає його маркетинговим ходом. За ці 2,5 роки ми не побачили найменшого бажання вести діалог з бізнесом. Я 18 років працюю в громадському секторі. 18 років я маю одні й ті ж проблеми, але такого поганого стану у малому бізнесі, як зараз, не було. З кожним роком постійно змінюються та вводяться нові форми звітності, зростає навантаження у зв’язку з ростом мінімальної зарплати. Головне, за що тримається малий підприємець – це те, що спрощена система оподаткування допомагає йому спокійно працювати та не стикатися постійно з перевірками податкової. Зараз малі підприємці сплачують єдиний податок у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, у Сумах це 650 грн, хоча в інших містах є і до 20%. Це усе завдяки нашій співпраці з депутатським корпусом.

Панорама: Чи є тези, з якими будете виступати на акції? 



С. І.: Є! ФОП – основа нації! Ні – фіскалізіції! Це так воно і є. Цей лозунг з нами з жовтня. На тлі акцій протесту 2020-го р. Указом президента була створена Рада сприяння розвитку малого підприємництва при Офісі Президента, і як допомога –  при кожній ОДА створені робочі групи. Я представляю одну за таких – по лібералізації трудового законодавства. Ці групи працювали майже рік, до кінця вересня. Напрацювали 6 законопроєктів, усі вони перелічені у резолюції, що ми підготували. Проте нині жодний з цих законопроєктів не прийнятий до розгляду верховної ради. Знаєте, як дали дитині іграшку: «На, ти пограйся, а я потім подивлюся зо з нею зробить». Можливо можновладці подумали, що ФОПи не зберуться і не будуть працювати з законами, а виявилося не так, адже дуже багато людей, таких як і я, які працюють в громадському секторі і знаються в законодавці. Вони напрацювали законопроєкти по ліберальному застосуванню РРО для усіх груп. Другий законопроєкт – зниження штрафних санкцій при перевірках держспоживнагляду. Це дуже велика проблема, тому що там, за відсутність документу походження товару – 51 тис. грн штрафу за кожний товар. Тобто зараз ми маємо ситуацію, коли одна перевірка може не тільки знищити підприємця, а й взагалі – життя людини, бо ФОП відповідає усім своїм майном.

Панорама: За вашими прогнозами, що спричинить фіскалізація у майбутньому?

С.І.: якщо говорити про невеличкі міста, як наше, то більшість з них будуть банкрутувати та їхати за кордон або шукати іншу нішу тут. У 2010-му р. було понад 3 млн підприємців, що працювали на єдиному податку. Зараз – 1 млн 300 тис., і то, з поправкою на те, скільки є «нульовиків» і прихованих найманих працівників, тож, якщо порахувати – менш як 1 млн. Про що це говорить? Що немає умов для розвитку малого та середнього бізнесу.

Панорама: Що ви сподіваєтеся досягти своїми акціями протесту?
І.С.: Можливо, щось почне зрушуватись через велику медіапідтримку. Можливо, це усе якось вплине на владу, побачимо.