Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах працює живий музей

185

Приватний музей “Причал Одіссея”, який зараз розташований за адресою: вул. Воскресенська, 6, активно пропонує своїм відвідувачам живі цікаві екскурсії виставковими залами, експонати в яких можна не тільки помацати руками, а й приміряти на себе

Ми розповідали про “Причал Одіссея” невдовзі після його відкриття за цією новою адресою у травні 2022 р. А нагадати про нього вирішили тому, що нині, у воєнний час із постійними повітряними тривогами, державні музеї не можуть працювати повноцінно. Не маємо на думці їм дорікати, бо війна – це небезпека, найцінніші експонати слід сховати, скупчення людей не утворювати, навіть у вигляді колективних екскурсій. Все зрозуміло і робиться правильно. Але ж у нетривалий проміжок між тривогами ми побачили на Воскресенській невелику групу молодих людей віком десь 20+, які уважно слухали, що розповідає їм пан Сергій ГУЦАН, засновник і зберігач цього незвичайного музею. До речі, його тексти теж відрізняються від завчених промов екскурсоводів – тут все на живому спілкуванні, експромтах, спровокованих інтригах.

Отже, ще раз нагадуємо, що живий і веселий музей працює в Сумах в цей похмурий час.

Ми приєдналися до цієї екскурсії, коли пан Сергій розповідав відвідувачам, які цікаві речі і події пов’язані з “артистичним двором” на Воскресенській. Картини сумських художників, креативні мурали, пам’ятник Давиду Бурлюку, який не відразу можна помітити, але ж він є. Також піраміда Бурлюка. Не така відома, як Хеопса, але ж наша, сумська. І не дарма вона тут з’явилась, бо поет і художник Давид Бурлюк, один із провідних радше теоретиків, ніж практиків футуризму, бував у цьому дворику, залишив свій слід у локальній історії міста. І все це просто у дворі, можна завітати і розглянути. До речі, історією Сергій Гуцан не просто зацікавлений, він живе нею. Зазвичай історію розуміють як систематизовану низку визначних подій і імен, але на тлі цієї “великої історії” ще точилося звичайне життя, траплялись події, які не виглядали надто важливими, але вони займали своє місце в загальній будові світу. Сергій наголошує, що цей процес триває безперервно, ми ж зауважимо, що саме про це і експозиція музею. Кожна кімната-зал має власну концепцію.

Спочатку відвідувача зустрічає т. з. “кімната хааосу”, повна різноманітних речей, зображень, макетів, світлин, які пов’язані тільки одним визначенням: старовина. Потім, йдучи за господарем-екскурсоводом, можна вибудувати для себе певну систему-картинку, чи, радше, панораму сумської історії ще з часів, коли і Сум тут не було. Але була земля, заселена людьми і всі, хто тут жив, залишили по собі пам’ять. Підхід до історичних пам’яток і самої історії тут аж ніяк не зверхній.

Далі потрапили до кімнати з назвою “Система”. Тут зустрічаємо розважливу і справді системну розповідь про вул. Воскресенську, яка і сьогодні залишається серцем нашого міста. Про минуле розповідають експонати. Не вдаючись до багатьох деталей, скажемо тільки, що відвідувачі могли на власні очі побачити старовинну жіночу прикрасу “верижицю”, а також її копію, яка органічно доповнила досконало створену версію жіночого костюма чи вбрання київської археологічної культури. Відволікаючись від сивої давнини, послухати справжній патефон – не всі сьогодні навіть знають, що це за прилад.

На другому поверсі – виставка робіт вірменського художника Еріка Айрапетяна, життя якого пов’язане з нашим містом і Україною. Йдеться лише про те, що ми побачили зараз. Згодом буде щось інше, бо музей живий і рухомий, як справжнє життя. Сюди можна навідуватись неодноразово і завжди бачити і пізнавати щось нове.Візьміть це до уваги і завітайте.
…….

Зв’язок з музеєм через Фейсбук, або за телефоном по Вайберу: 050 307 1373.
…..

Фото автора