Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Яке житло шукають покупці у Сумах

3,318

Як змінилися вподобання покупців і на що зголошуються продавці? Як змінилися ціни на нерухомість? Скільки доларів потрібно, аби придбати хоча б 1-кімнатну квартиру у Сумах? Про це та ще багато чого говоримо з експерткою з нерухомості, членом Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Оленою ШУЛЬГОЮ.

r: Які зараз тенденції на сумському ринку нерухомості. Під час війни вони сильно змінилися?
Олена Шульга: На початку вторгнення ринок нерухомості взагалі завмер. Закрилися усі реєстри та ніхто не міг нічого зробити з нерухомістю: ні продати, ні купити, не вступити у наслідування. Десь наприкінці весни 22 р. реєстри запрацювали, а ринок почав “оживати”. Зараз ми працюємо, є пропозиція і попит. У людей є гроші і є потреба у житлі. Тому ми працюємо.
Тепер, на фоні того, що ми маємо стабільні продажі, бачимо які ціни, бачимо, що по чому купують, на що саме погоджуються покупці, ми маємо чітке бачення, від чого відштовхуватися аналогам.

r: Які зміни відбулися у запиті покупців/продавців? Про які квартири люди запитують найчастіше?
О.Ш.: Зараз у місті головною вимогою до квартир є наявний в ній ремонт. Це найперше, що просять клієнти. Щоб заїхати й жити. Такий запит пов’язаний з тим, що ціни на будівельні матеріали зараз дуже не стабільні і постійно зростають, а на ринку ремонтних бригад прослідковується дефіцит кадрів, адже більшість тих, хто займався ремонтами – це чоловіки. І багато з них зараз воюють. Тому, придбавши квартиру без ремонту, людина має клопіт не лише з будівельними матеріалами, а й з тим, аби знайти бригаду, яка виконає професійно і якісно ремонт.
Стосовно запитів клієнтів, їх є декілька типів. Людина, наприклад, стала учасником державної цільової програми Єоселя, яка має чітко визначені суми та чітко зазначені параметри житла. Тому тут більше питання у використанні отриманих коштів, і тут вже не дуже можна варіювати вибір – головне, придбати нерухомість.
Інша ж категорія, у яких були збереження, запитує 2-3 кімнатні квартири бажано у більш нових будинках, де було б наявне автономне опалення. І, повторюся, для більшості покупців дуже важливим є наявний ремонт, умеблювання і звільнення, щоб купити й одразу жити. Це основні тенденції попиту.

r: Які поради дасте продавцям нерухомості?
О. Ш.: Головна порада – якщо продати треба, то не затягуйте. Місяць-півтора – максимальний термін і для продажу, і для вибору житла. Це мої спостереження, якими я ділюся з клієнтами. Якщо зараз у вас немає нагальної потреби продати квартиру, то краще відкласти цю справу. Але економічна криза ще не набрала повних обертів, тому прогнозувати, коли і як буде стабілізація, не візьметься ніхто.

r: Маркетплейс DIM.RIA опублікував ціни на житло по Україні. Там пишуть, що Сумська область зараз – найдешевша. Чи відповідає це дійсності і як ви прокоментуєте такий спад цін?
О.Ш: У Сумській області загалом, і у Сумах, зокрема, ціна на нерухомість завжди була однією з найнижчих по Україні. Зараз, у зв’язку з війною і географічним розташуванням області, нашою близькістю до кордону з ворогом, ситуація залишилась такою ж. Рієлтори звикли працювати саме в таких обставинах, і для нас це не є новиною. Головне, що ринок працює.

r: Від чого зараз залежить ціноутворення на ринку нерухомості? З чого взагалі зараз формується ціна на квартири? І скільки коштує кв. метр у Сумах?
О. Ш.: Ціна квадратного метра зараз у Сумах не дуже залежить від району міста, як це було раніше. Більше залежить від поверху, на якому знаходиться квартира і від наявного ремонту в ній. Ціни на житло на Ковпака і, наприклад, на проспекті Шевченка, можуть бути майже однакові.
Ціни на 2-кімнатні квартири у місті можуть коливатися від 17 тис. доларів до 70 тисяч, в залежності від типу будинку, площі, якості ремонту і меблів. Стандартна 2-кімнатана квартира у панельних будинках площею 48 квадратів коштує від 22 тисяч до 30 тисяч, теж в залежності від розташування будинку, поверху і ремонту.
А на первинному ринку ціни більше залежать від метражу, типу будинку, компанії забудовника. Ціна в заселеній новобудові може бути від 23 до 35 тисяч доларів. Поки будинок ще будується, ціна у забудовників за квадратний метр 19-23 тисячі гривень.

У Сумській області найнижчі ціни на житло серед неокупованих регіонів. Так було майже завжди, і навряд чи зміниться

r: Чи повернулося на ринок нерухомості кредитування і чи користуються ним ваші клієнти?
О. Ш.: Зараз у цьому плані є 2 варіанти. Перший – це державна програма «ЄОселя». Вона широко розрекламована, і там невеликий банківський відсоток. Але вона стосується лише деяких категорій, але там вже утворилися величезні черги на ці кредитні гроші. Банки також повернули кредитування, але ж там відсотки доволі суттєві і вимоги до кандидатів великі.
Тому, якщо у вас немає повної суми на придбання житла, до того, як почати пошуки квартири, я пораджу звернутися у банк і проконсультуватися там з менеджером. Аби не сталося так, що ви вже обрали квартиру, а потім з’ясується, що ви некредитоспроможні. Були у мене у практиці і такі випадки.

r: Ви член Асоціації фахівців з нерухомості України, часто спілкуєтеся зі своїми колегами з інших регіонів. Як справи з ринком нерухомості у інших куточках України?
О.Ш.: По західних регіонах будівництво йде дуже активними темпами, адже туди виїхало багато українців, які втікали від війни. Дуже зросли ціни на західній Україні саме тому, що багато людей приїхало, налагоджують своє життя там і, відповідно, зростає попит на житло. Є попит, і, звісно, ситуація змінюється у бік росту цін.

r: Зараз ще до перемоги далеко, але, вона однозначно буде. Чи можете ви спрогнозувати, що тоді станеться з ринком нерухомості у місті?
О.Ш.: Після перемоги ринок ще деякий час коливатиметься, але поступово буде стабілізуватися. Вже зараз я можу констатувати, що люди повертаються, і ринок працює більш активно. Головне, аби після перемоги ми активно почали підіймати економіку, адже, якщо люди повернулися, а працювати ніде, заробляти ніде, то про яку нерухомість можна вести мову? Але я оптимістка, і вважаю, що за правильних умов у нас є усі шанси розвиватися і стабілізувати ринок.

r: Ви можете пригадати найкращий “нерухомий” рік у місті? А найгірший?
О.Ш.: Якщо без огляду на війну, хоча вона, звісно нікуди не поділася, я б не назвала цей період найгіршим саме у плані нерухомості. Як це не страшно звучить, але ми усі пристосувалися, трішки заспокоїлись, житло будується, попит на нього є, пропозиція також. За мою понад 20-річну практику як рієлтора, були періоди і гірші: і реєстри закривали, і нотаріуси бойкотували, і криза доларова у 2008 р. Тоді було гірше. Але я не беру до уваги факти знищеного, повністю розбомбленого житла. Це зовсім окрема тема, до якої зараз, я вважаю, ще не маємо змоги повернутися. Цю тему треба буде підіймати після перемоги.

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб пітримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.