Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Зима на Сумщині. Чи буде світло та тепло

5,079

Як повідомляє заступниця голови Сумської ОВА Олена БОЙКО, у 13 громадах Сумської області пуск тепла забезпечено у 100% закладів і житлових будинків. Загалом же опалювальний сезон розпочато у 32 громадах

Наближення зими, початок опалювального сезону, обстріли росіянами об’єктів критичної цивільної інфраструктури, що за міжнародними законами є воєнним злочином та геноцидом, – все це знову вивело на перший план питання про те, як зможуть Україна та Сумщина пройти осінньо-зимовий період. У тому, що він буде дуже важкий, не сумнівається ніхто. Робити зараз якісь прогнози – справа вкрай невдячна. Та спробуємо систематизувати та розповісти, як зараз справи на Сумщині з електроенергією та опаленням та зробити деякі висновки.

Про електроенергію
Перша потужна хвиля обстрілів пройшла 10 жовтня – тоді росіяни обстріляли багато критичних об’єктів інфраструктури України. Дісталося й Сумщині – було влучення у Конотопському районі. В результаті обстрілів з ранку 10 жовтня у Сумах зникло світло та вода, були перебої зі зв’язком. Але як тільки почалися відбої повітряної тривоги, до справи взялися відповідні служби обласного центру, і вже через кілька годин сумчани були зі світлом та водою. Кілька наступних днів відключень світла вдавалося уникнути, бо прийняли своєчасні застережні засоби – обмежили роботу електротранспорту, не вмикали вуличне освітлення, вимкнули ліфти у багатоповерхівках тощо. Однак росіяни продовжили обстріли, тож світло все ж таки довелося інколи вимикати у зв’язку з дефіцитом потужності у енергосистемі всієї країни. 17 жовтня ворог здійснив ще одну масовану атаку на об’єкти енергосистеми України, а 22 жовтня – ще одну.

Аварійні відключення електропостачання не залежать від місцевої влади – команду дає диспетчер “Укренерго”

17 жовтня у Роменському районі російські злочинці влучили у енергетичний об’єкт та вбили п’ятьох людей, ще кілька отримали поранення. У результаті для збалансування енергосистеми довелося застосовувати по всій Україні графіки аварійних відключень. У соцмережах чимало сумчан, не розібравшись, звинувачували місцеву владу та “Сумиобленерго” у відсутності графіків таких відключень. Але до таких відключень ні місцева влада, ні енергетичні компанії області відношення не мають – як тільки енергосистемі України не вистачає потужності, оператор “Укренерго” дає команду диспетчеру тої чи іншої області на відключення, і протягом 15 хвилин він повинен цю команду виконати. Інша річ – це планові віялові, або як тепер їх називають, стабілізаційні відключення – тут місцева влада просто зобов’язана розробити такі графіки і оприлюднити їх всіма доступними способами.

А ще б хотілося звернути увагу на такий момент – як тільки припиняються обстріли і ремонтні бригади отримують можливість працювати, налагодження електропостачання, навіть при великих ушкодженнях, відбувається у дуже короткі строки. Тобто у наших енергетиків професійний рівень дуже високий, вони виконують свою роботу на “відмінно”, навіть ризикуючи життям. За наших енергетиків ми спокійні, працювати вони вміють, а от від наших російських ворогів можна чекати чого завгодно, тож нам всім потрібно бути максимально готовими до найважчих ситуацій.

Про опалення
Обласна влада рапортує про те, що Сумщина готова до опалювального сезону, який, знову повторимо це, буде надзвичайно складний і важкий для всіх. За словами заступника керівника обласної військової адміністрації Олега КЛИМЕНЧУКОВА, готовність Сумської області до початку опалювального сезону становить майже сто відсотків. Найважча ситуація в Охтирці – внаслідок російських обстрілів у лютому-березні місцева ТЕЦ була майже повністю зруйнована. Зараз закінчуються роботи з її відновлення.

“Наразі в Охтирській ТЕЦ завершують роботи з ремонту парового котла. На жаль, не вдасться відновити цього року генерацію електричної енергії”, – так прокоментував ситуацію очільник ОВА Дмитро ЖИВИЦЬКИЙ в ефірі марафону “Єдині новини”. В Охтирці опалювальний сезон планують розпочати 10 листопада, а повноцінно забезпечити місто теплом можна буде на початку грудня.

Також Дмитро Живицький розповів про те, що в області уже розпочато опалювальний сезон у 13 громадах, а ще в 19 громадах, у тому числі й в Сумах, частково, тобто підключають об’єкти соціальної інфраструктури – медичні заклади, школи, дитячі садочки тощо відповідно до заявок їх керівників. А ще на Сумщині до зими готують 759 пунктів обігріву у всіх громадах. За словами Олега Клименчукова, вони готові до розгортання та працюватимуть для населення у разі необхідності. “Ця зима, очікувано, буде складною, тож всі служби зараз задіяні на повну силу, щоб максимально забезпечити енерго- та теплопостачання на Сумщині”, – говорить він.

У Сумах починати опалювальний сезон планували 15 жовтня, як і в мирні часи. Про це говорив міський голова Олександр ЛИСЕНКО у своїх інтерв’ю. Однак цього не сталося, та це й зрозуміло – погода дозволяє ще деякий час не вмикати опалення, тим більше у такий важкий час, коли можна зекономити на майбутнє. До того ж крім слів міського голови, ніщо не говорило про початок опалювального сезону саме з 15 жовтня. Не було оприлюднено графіків підключення будинків, як це завжди робилося перед початком сезону, немає інформації про стан наших теплопостачальних організацій – “Сумитеплоенерго” та Котельні промислового північного вузла, про те, чи виділили їм ліміти і таке інше. До того ж як відомо, нещодавно КППВ перейшла у власність міста і керівники Сум обіцяли провести там аудит та владнати за кілька тижнів, які тоді залишалися до початку опалювального сезону, усі технічні та фінансові проблеми. Але про це поки що мовчок. Хочеться сподіватися, що зараз ситуація інша, і опалювальний сезон КППВ, як і “Сумитеплоенерго”, почнуть вчасно. Звичайно, в такий час, можливо, занадто багато інформації й не потрібно розповідати, але, я вважаю, якусь мінімальну інформацію про стан теплопостачальних організацій містяни мають право знати.

Олександр Лисенко напередодні вихідних озвучив нову дату початку опалювального сезону – 24 жовтня. І в понеділок виконком ухвалив рішення про початок та закінчення опалювального сезону у Сумах. Згідно з документом, керівникам лікувально-профілактичних закладів, закладів освіти, інших бюджетних установ надано право розпочинати опалювальний сезон своїм рішенням (за письмовим зверненням до теплопостачальної організації) з огляду на вимоги санітарно-температурних норм для вказаних установ. Начальник управління охорони здоров’я Олена ЧУМАЧЕНКО повідомила, що майже всі лікарні вже отримують тепло. Амбулаторії, що розміщуються в житлових будинках, отримають тепло разом із мешканцями. Щодо закладів освіти, там вмикатимуть опалення й регулюватимуть температурний режим в залежності від ситуації. Відповідно до рішення виконавчого комітету, житловий фонд Сум починають підключати до тепла з 24 жовтня. Орієнтовно опалювальний сезон розрахований до 15 квітня, проте, в разі зміни погодних умов, міська комісія  з питань техногенно-екологічної безпеки  і  надзвичайних  ситуацій  може ухвалити додаткове рішення щодо зміни цього терміну.

Звичайно, всі ці роздуми та викладки мають сенс лише тоді, коли все буде нормально, без жодних форс-мажорів, тобто непередбачуваних ситуацій, які від нас не залежать. Але у нас йде війна і трапитися може всяке, тож, мабуть, всі розуміють, що бути готовими потрібно до будь-яких випадків та ситуацій.

А принагідно, давайте ще раз згадаємо та подякуємо нашим всім організаціям, які забезпечують життєдіяльність міста. Всі пам’ятають, як важко було у лютому-березні – були обстріли, вибухи, руйнування. Але наші тепловики, енергетики, зв’язківці, газовики, працівники водоканалу, інших обслуговуючих організацій оперативно, хоробро, швидко, подекуди дійсно проявляючи героїзм, все приводили до ладу, і місто жило повноцінним життям – зі світлом, опаленням, газом, водою, зв’язком. Тож дякуємо за їх роботу і сподіваємося, що й цей осінньо-зимовий сезон ми пройдемо у нормальному ритмі та режимі.

Анатолій Поляченко
Панорама №34-2022
Фото з відкритих джерел