Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Загроза коронавірусу. Сумщина в ізоляції

1,484

Тотальний карантин оголошено у Сумській області. Як почувають себе жителі області під час загальнодержавного карантину. 5 людей з підозрою на коронавірус виявлено на сьогодні у Сумській області. Кожен з них після перебування за кордоном виявив у себе ознаки ГРВІ.

Ситуація з поширенням коронавірусу розгортається надзвичайно швидко. У четвер 12 березня відбулося засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у Сумській міськраді. Члени комісії одноголосно проголосували за те, що в Сумах оголошується карантин з 12 березня до 3 квітня. Цим рішенням заборонено відвідування закладів освіти, проведення спортивних та культурно-масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для роботи державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів. До закінчення карантину в області не працюватимуть театри, кінотеатри, музеї, дискотеки, нічні клуби незалежно від форм власності. Контроль за дотриманням такого режиму несуть органи місцевого самоврядування на конкретних територіях.

Але вже у понеділок 16 березня після нового засідання комісії в ухвалене рішення були внесені корективи, які передбачають припинення роботи торгових центрів, ринків і магазинів, кафе і ресторанів і т.д., крім продуктових магазинів, аптек і заправок. Заходи вступають у дію 16 березня з 8 ранку.

Життя на паузі
Карантинні заходи передбачають, що громадська активність буде зведена до мінімуму, а всі культурні та масові заходи на кшталт суботників мають бути скасовані або перенесені. На сайті Сумського обласного академічного театру драми та музичної комедії ім. М.С. Щепкіна на минулому тижні з’явилось повідомлення, що усі заходи скасовано. Театр юного глядача, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу», повідомив, що всі вистави переносяться, а інформацію про те, якого числа вони все ж таки відбудуться, буде поширено заздалегідь.

Перенесено і відкриття театрального фестивалю «Чехов-фест», що мав розпочатися 13 березня. «Повідомляємо, що фестиваль «Чехов-фест» переноситься. Але є і гарні новини: ми докладемо максимум зусиль, щоб сумчани змогли побачити очікувані вистави вже в травні. Всі придбані квитки дійсні. У найближчі дні з’явиться інформація з новими датами фестивалю», – пообіцяли організатори.

В Сумах оголошено карантин з 17 березня до 3 квітня. Припиняють роботу торгові центри, ринкі і магазини, кафе і ресторани і т. д., крім продуктових магазинів, аптек і заправок

Сумська міська галерея також тимчасово обмежує проведення масових заходів, таких як:концерти, різного роду презентації, прес-конференції, брифінги, офіційні відкриття виставок. Для відвідувачів Сумська міська галерея працює у звичному режимі. Змінив режим роботи і Міський центр дозвілля молоді. Всі освітні, розважальні та культурні заходи, що мали відбутись в Центрі в найближчі три тижні, перенесли. Також внесені зміни до графіка занять гуртків, що працюють на базі установи.

Оголошення про зупинення роботи у зв’язку з карантином ще на вихідних було розміщено на вході кінотеатру «Дружба», а у понеділок вранці директор ТРЦ «Мануфактура» Володимир ЛОБОДИН повідомив, що робота ТРЦ призупиняється. Продуктовий магазин «Сільпо» буде працювати у штатному режимі, але в умовах посилених заходів дезінфекції.

У зв’язку з введенням в країні карантину тимчасово припинив свою роботу на два тижні ТРЦ «Євробазар». ТРЦ не працюватиме до 31 березня. «Підвал круглого з запчастинами ринку не працюватиме. Побутова техніка в приміщенні круглого ринку не працюватиме. Кафе в приміщенні круглого ринку не працюватиме. У звичайному режимі працюють овочевий ринок, селянський базар, молочний павільйон, рибний павільйон, м’ясний павільйон.

На території круглого ринку проводяться посилені заходи щодо дезінфекції приміщення», – про це повідомила адміністрація на сторінці Фейсбук.

Сервісні центри ПАТ «Сумиобленерго» працюватимуть дистанційно. Організація вводить обмеження на відвідування сервісних центрів компанії для попередження поширення на території Сумщини коронавірусу COVID-19. Питання можна вирішувати:
– через кол-центр (0542 659 659 або 0800 300 247);
– за допомогою особистого кабінету www.billing.soe.com.ua;
– скориставшись функцією онлайн-звернення на сайті ПАТ “Сумиобленерго”;
– написавши запит на електронну скриньку call_center@soe.com.ua.

Підозра на коронавірус
Як повідомив директор ДУ «Сумський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Володимир ЗБАРАЖСЬКИЙ, з початку року на Сумщині було зафіксовано чотири підозри на коронавірус. Та ще один випадок, коли на двотижневу обсервацію була поміщена студентка, яка повернулася до Сум з Китаю. Дослідження не виявили наявність вірусу у літнього сумчанина, котрий повернувся з Італії та мав підозру на COVID-19. Наразі чекають результату Київської референс-лабораторії щодо інших трьох осіб. Нагадаємо, двоє сумчан (2002 та 2004 років народження) – повернулися із подорожі до Словенії. ВУсумській лікарні у них взяли біоматеріали і направили їх до Києва, де лабораторія має встановити, чи відносяться ці випадки до захворювання на коронавірус. Про ще один випадок повідомила в.о. начальниці міського відділу охорони здоров’я Олена ЧУМАЧЕНКО. 15 березня в лікувальний заклад звернулася жінка з симптомами ГРВІ, яка повернулася з Європи. Її госпіталізували та взяли біоматеріали на аналіз.

За словами Івана Боршоша, Сумщина вже отримала 1 млн грн. на закупівлю тест-систем. Вартість однієї тест-системи, розрахованої на проведення 100 аналізів, становить близько 37 тис. грн.

Прибирання по-новому
На апаратній нараді у мера 16 березня також обговорювалися питання дезінфекції у громадському транспорті. Директор КП «Електроавтотранс» Віталій ОДНОРОГ повідомив, що 13 березня були закуплені спеціальні матеріали, а у понеділок мали бути поставлені спеціальні дезінфікуючі таблетки. «В понеділок ввечері ми почнемо повністю дезінфікувати транспорт після приїзду і будемо по можливості виїжджати на кінцеві зупинки в велику перерву, щоб також дезінфікувати транспорт. Мінімум два рази», – пообіцяв Віталій Однорог. Міський голова наголосив на тому, що краще це робити три рази на день. Начальник транспортного відділу Сергій ЯКОВЕНКО додав, що у п’ятницю відбулась зустріч з приватними перевізниками, які також отримали інформацію щодо заходів дезіфекції.

Тим часом на кордоні
Триває реалізація комплексу організаційних та практичних заходів щодо запобігання розповсюдженню на територію України коронавірусу COVID-19.

Військовослужбовці Державної прикордонної служби України забезпечують проведення температурного скринінгу громадян, які в’їжджають в Україну через пункти пропуску на державному кордоні, а також у КПВВ на лінії розмежування у зоні проведення операції Об’єднаних сил та на адмінмежі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим у цілодобовому режимі.
12 березня прикордонники перевірили 113 тис.889 осіб.

Трьох іноземців з підозрою на захворювання виявлено у авіаційному пункті пропуску «Бориспіль». Стосовно даних осіб медики провели експрес-тест на наявність COVID-19. За результатами тесту коронавірусну інфекцію не підтверджено. Загалом, від 25 лютого цього року українські прикордонники перевірили вже понад 1,76 млн громадян. У результаті виявлено 40 осіб з підвищеною температурою, 18 з них ізольовано для проведення медико-санітарних заходів.

Сумський прикордонний загін інформує про тимчасове закриття, у тому числі й у Сумській області, деяких пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю. У функціонуючих пунктах пропуску буде тимчасово припинене пішохідне сполучення. З усієї кількості пунктів пропуску та пунктів контролю, які функціонують у Сумській області, відповідно до розпорядження КМУ від 13 березня 2020 р. № 288-р тимчасово закрито вісім.

Медична готовність
Поки коронавірус у Сумах не зафіксовано, ще є трохи часу, щоб підготуватися. Наприклад, дві сумські лікарні перепрофілюють в інфекційні – це запропонував мер Сум Олександр ЛИСЕНКО під час апаратної наради 16 березня. З дорученням перепрофілювати лікарні № 4 та № 5 він звернувся до профільного зама Максима Галицького та начальника відділу охорони здоров’я Олени Чумаченко. «Якщо в четвертій лікарні інфекційне відділення є, то тепер готуємо і терапію. П’ята лікарня повинна бути повністю готова до перепрофілювання під інфекційну. Ми не повинні допустити, щоб у нас захворіла навіть одна людина, ми повинні цьому запобігти, – підкреслив мер.
Також він додав, що в лікарнях Сум є 25 апаратів штучної вентиляції легенів і 14 кисневих концентраторів. «Ми готові закупити ще мінімум 10 апаратів ШВЛ. Думаємо навіть про більшу кількість, адже є резервний фонд, тому будемо акумулювати всі кошти з медичної та інших структур на захисні засоби і апарати», – пообіцяв Олександр Лисенко.

За словами начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Дмитра КРАВЦОВА, в області проводяться заходи щодо недопущення поширення цього захворювання на Сумщині. «У разі виникнення хвороби, звісно, лікарі Сумщини знають, як діяти. В області для цього можуть бути задіяні 493 інфекційні ліжка, з них – 16 реанімаційні, 93 бокси. Для перевезення хворих виділений спеціальний автотранспорт, – зазначив Дмитро Кравцов. – Але сьогодні ми говоримо з вами передусім про профілактику, тому я закликаю жителів області не панікувати, а просто виконувати основні заходи з профілактики поширення будь-яких інфекційних хвороб».

Детально про ці заходи розповіли виконуючий обов’язки головного інфекціоніста області Володимир РЯБИЧЕНКО та начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби у Сумській області Валентина ТИЩЕНКО.

«Якщо ви контактували із людиною, яка може бути хворою на коронавірус, і виявили в себе ознаки хвороби, то головне для вас – самоізоляція і дзвінок до сімейного лікаря, – говорить Володимир Рябиченко. – Симптоми коронавірусу практично такі ж, як у звичайного грипу. Тому головним чинником для занепокоєння є саме контакт з хворим. Крім того, хочу сказати, що у 80% випадків хвороба протікає легко. І лише 20% – це тяжкі й летальні випадки. У групі ризику літні люди, люди з хронічними захворюваннями, серцево-судинними захворюваннями, надлишковою вагою. А от діти взагалі практично не заражаються».

Нагадаємо, в якості госпітальних баз, що будуть призначені для надання медичної допомоги особам, які відповідають визначенню випадку 2019-nCoV, визначено КНП СОР «Сумська обласна інфекційна клінічна лікарня ім. З. Красовицького» – для дорослих (Суми, область); КНП «Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» – для дітей (Суми); КНП СОР «Сумська обласна дитяча клінічна лікарня» – для дітей (область).

Також визначено склад спеціалізованих бригад екстреної медичної допомоги для забезпечення транспортування осіб, які відповідають визначенню випадку 2019-nCoV, до госпітальної бази.

Навчання не зупиняється
З 12 березня 2020 р. в Україні запроваджено тритижневий карантин для усіх закладів освіти. Відповідне рішення ухвалив уряд. Карантин діє в усіх закладах освіти незалежно від форми власності та сфери управління: дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти.

Карантин триватиме три тижні – з 12 березня до 3 квітня 2020 р. Терміни карантину можуть змінитись в залежності від епідеміологічної ситуації в Україні. Під час карантину учням та студентам забороняється відвідувати заклади освіти.

Також рекомендовано розробити заходи щодо проведення занять за допомогою дистанційних технологій та щодо відпрацювання занять відповідно до навчальних планів після нормалізації епідемічної ситуації; розробити заходи щодо часткового переведення працівників на дистанційну роботу; забезпечити профілактичні заходи, які попередять масове розповсюдження гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, і гострих респіраторних інфекцій; виділити у гуртожитках закладів профтеху, фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти місця для ізоляції здобувачів освіти з ознаками гострих респіраторних захворювань; виконувати рішення тимчасових обласних протиепідемічних комісій; обмежити проведення запланованих нарад, перевірок, експертиз до нормалізації епідемічної ситуації.

Український центр оцінювання якості освіти переніс проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання на 4 та 11 квітня 2020 р. Тестування з української мови і літератури проходитиме 4 квітня 2020 р., тестування з інших навчальних предметів – 11 квітня 2020 року. Учасники пробного ЗНО мають повторно надрукувати запрошення-перепустки.

Цьогоріч мав проводитися IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з 26 навчальних предметів, однак у зв’язку з впровадженням загальнонаціонального карантину до 3 квітня буде проведено всеукраїнські етапи олімпіад з 9 предметів, їхні дати також зміняться.

Навчальний процес у сумських школах школах не зупиняється – просто відбувається у дистанційній формі.

Будьте здорові!
У такому ж карантинному стані наразі залишається багато країн світу. Щодо прогнозів, коли епідемія піде на спад, є багато думок. Хтось із фахівців чекає тепла і сподівається, що у спекотний сезон вірус хоча б уповільнить своє поширення, хтось менш оптимістичний і пророкує, що спочатку має перехворіти велика кількість людей. У будь-якому разі зберігаємо спокій, миємо руки та залишаємось на карантині.

Шановні читачі, просимо врахувати, що вся інформація, подана у тексті, актуальна станом на вечір понеділка 16 березня, коли номер готувався до друку.

Ксенія Соболєва
Панорама №12-2020