Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Із пункту А в пункт Б: як сумські волонтери допомагають медикам дістатися до роботи

239

Сьогодні часто можна почути порівняння 2020 року з 2014-им: мовляв, тоді небайдужі українці рятували армію, а зараз медицину. Дійсно, нова, на цей раз інфекційна, загроза у черговий раз об’єднала волонтерів, які шість років тому шукали бронежилети й каски, а тепер підказують один одному, де можна купитизасоби індивідуального захисту для медиків, створюють сайти, де можуть отримати допомогу літні люди та хворі, яким не можна виходити збудинків, та організували ініціативу «Підвези медика», яка діє по всій країні.
Влада майстерно вміє забороняти, але не вживає заходів, які б дозволили одним сумлінно дотримуватись карантинних обмежень, а іншим – виконувати надважливі професійніобов’язки. Нагадаємо: щоб мінімізувати ризик спалаху епідемії коронавірусу, з 18 березня були припинені міжміські автобусні пасажирські перевезення, і в результаті виникла ситуація, коли медпрацівники, що живуть за межами обласного центру, не могли дістатися місця роботи. Хто ж прийшов їм на допомогу?

Разом – сила

Телефонний дзвінок журналіста застав керівника ГО «Автомайдан Суми» Олександра ВЕЛИЧКА за логістичними розмірковуваннями над маршрутами наступного дня. З кінця березня волонтери возять на роботу співробітників КНП СОР «Обласна дитяча клінічна лікарня», а у разі наявності часу та вільних місць в авто медичних працівників інших закладів здоров’я.
Пан Олександр допомагає бійцям АТО з 2014 р. і впевнений, що колишніх волонтерів не буває. «Яка б ситуація не складалась у країні, волонтери залишаються в строю. Зараз у нас два фронта – військовий та медичний, лікарі теж опинилися на передовій, і, на жаль, зараз значна частина хворих на коронавірус в Україні – це медичні працівники», – нагадує Олександр Величко.
У волонтерів немає святкових та вихідних днів, бо лікарі також працюють щоденно. Увечері головна медсестра надає заявку, звідки і куди потрібно доправити медперсонал. «Кожний з водіїв отримує у месенджері повідомлення, куди йому їхати наступного ранку. Географія наших поїздок широка: ми допомагаємо медпрацівникам, що проживають у Білопіллі, Вірах, Глибному, Стецьківці. Іволжино, Лебедині, Лікарському. І це далеко не виключний список»,- розповідає Олександр Величко. У команді Олександра Величка 17 водіїв. Серед них є колишні бійці АТО і волонтери, є навіть людина, яка служить у 27-й бригаді, а на вихідних приїжджає до Сум, щоб долучитися до акції «Підвези медика».
Ранок 1 травня, а біля обласної дитячої лікарні вже зібралися «злосні порушники карантину» – так жартома вони себе називають. Дехто п’є каву з термосів, бо з дому довелося виїхати о п’ятій годині, декому ще треба встигнути на свою роботу. «В середньому за день проїжджаємо приблизно 80-100км. Це якщо не їхати в Білопілля, Краснопілля, Миропілля, Лебедин. На зворотному шляху можемо підбирати попутників, адже до районів, якщо не маєш власного авто, складно дістатися не лише лікарям», – розповідає один із водіїв-волонтерів Олександр БОРТНИК.
Під час поїздки водій та пасажири суворо дотримуються правил безпеки: вони у масках і захисних рукавичках, а салони авто обробляють антисептиком. Засоби індивідуального захисту надає благодійний фонд «Бізнес – місту», який об’єднав небайдужих підприємців та бізнесменів. «Разом ми – сила, тому волонтери підставляють плече не лише тим, хто потребує допомоги, а й один одному, – пояснює Олександр Величко.

«Швидка» для медиків

Особливо тішить, що в Сумах достатньо волонтерів, які задають собі питання «Хто, як не ми?» і вирушають на допомогу. До всеукраїнської акції «Підвези медика» приєднався і сумський осередок «Правого сектору». Його керівник Сергій СУПРУН розповідає, що на початку квітня організація розробила ініціативу «Спільний фронт – надійний тил». «Коли перестав курсувати транспорт, ми зрозуміли, що для функціонування критичних об’єктів інфраструктури необхідно доставляти медпрацівників до роботи. Я працюю лікарем-психіатром ЦРКЛ і тому добре розумів ситуацію.В олонтери нашої організації зібралися і вирішили підтримувати медиків. Ми взяли під опіку медперсонал Сумського геріатричного пансіонату, обласного клінічного онкологічного диспансеру, обласної лікарні та інших закладів, де працюють люди, що проживають за межами Сум». – згадує Сергій Супрун.
Також на сторінках у соцмережах волонтери розмістили контакти, за якими можна звернутися за допомогою – наприклад, якщо людям похилого віку потрібна доставка продуктів чи ліків. Фактично добрими справами в організації займається біля 20 людей, серед них є водії та механіки, ті, хто моніторить звернення з соцмереж чи приймає дзвінки.«На початку карантину ми взагалі виступали як своєрідна «швидка допомога» для самих медиків, – згадує Сергій Супрун. – Наприклад, швидко знайшли маски для гострого психіатричного відділення м. Суми. На момент початку карантину там масок майже не було. Ми звернулися до аптеки, яка завжди допомагала нам у волонтерських справах, і за помірну ціну придбали засоби індивідуального захисту для медичних працівників».
За словами Сергія Супруна, обнадіює той факт, що на допомогу волонтерам приходить і великий бізнес. Наприклад,керівництво компанії Uklon вирішило видати 400 промокодів по 100 грн. на доставку лікарів до місця роботи. «Якщо не встигаємо доставити медиків власними силами,замовляємо таксі», – пояснює Сергій Супрун.

Подяка медикам

В Україні і у світі люди висловлюють підтримку медикам, які щодня борються з коронавірусом. Їм присвячують вірші, проводжають їх на зміну символічним коридором пошани. В Іспанії під час карантину склалася традиція щовечора в один і той же час виходити на балкони і підтримувати медиків оплесками. В Україні запустили флешмоб:«Віримо і чекаємо добрих новин».
А відомий італійський дизайнер Джорджіо Армані викупив перші шпальти 60 популярних італійських газет, щоб опублікувати вдячність медикам, які борються з епідемією коронавірусу в країні. Про це повідомляє видання WWD.
Армані викупив перші шпальти, зокрема в таких популярних газетах, як La Repubblica, La Stampa і Il Giornale. Він також витратився на спортивні та регіональні видання, щоб охопити максимальну кількість потенційних читачів.«Зворушливо бачити, як ви займаєтеся своєю роботою з усіма труднощами і великими зусиллями, про яких зараз знає весь світ. І особливо бачити, як ви плачете», — написав Армані лікарям.

Врез

Незрозуміло, чому вже більше місяця перевезення медиків організовано силами волонтерів, а не міської влади

Ксенія Соболєва, “Панорама” №19