Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Освіта біля кордону: яким буде наступний навчальний рік на Сумщині

3,861

Добігає кінця перший повний навчальний рік, який пройшов в умовах повномасштабного вторгнення російських окупантів в Україну. Перед його стартом обласна влада ретельно зважила на думки військових, рятувальників і батьків, аби максимально убезпечити процес навчання від наслідків війни.
Період, коли заклади працювали до моменту повної деокупації і період після деокупації і до теперішнього часу.
Отже, станом на 24 лютого 2022 р. у Сумській області налічувалося 747 освітніх закладів. Серед них 239 – дошкільної; 375 – загальної середньої; 78 – позашкільної; 26 – професійної (професійно-технічної); 23 – фахової передвищої; 6 – вищої освіти.
За 23 рік попри воєнний стан проведено оптимізацію закладів освіти: 13 дошкільної; 13 середньої; 2 професійної (професійно-технічної) були скорочені, водночас створено 3 заклади позашкільної освіти. Оптимізація – це не лише виконання вказівок Уряду, а й можливість створити для дітей умови, аби вони мали змогу отримувати знання в умовах повномасштабного вторгнення через дистанційне навчання.
Станом на кінець квітня 2023 р. у Сумській області функціонують 722 освітніх заклади: 226 – дошкільної; 362 – загальної середньої; 81 – позашкільної; 24 – професійної (професійно-технічної); 23 – фахової перед вищої; 6 – вищої освіти.
Після звільнення територій Сумської області і проведення низки де окупаційних заходів гостро стало питання організації освітнього процесу на навчальний рік 22-23. З цією метою за розпорядженням голови СОВА була створена обласна комісія, яка мала на меті визначитися де і яким чином можна налагодити освітній процес в області. Це було пов’язано з тим, що ми мали зрозуміти пріоритетність побудови захисних споруд на територіях тих громад області, які зможуть забезпечити очну або змішану форму навчання. З огляду на воєнний стан і те, що наша область знаходиться у безпосередній близькості до ворога, до складу комісії були вперше включені представники оборонних військових структур і фахівці Управління ДСНС України у Сумській області. Саме їхні рекомендації були вирішальними під час ухвалення рішення, якою має бути форма навчання на тих чи інших територіях області. Саме за рекомендацією військових і ДСНСників ми визначили, що на момент червня минулого року заклади освіти, які знаходяться на територіях у 25-кілометровій зоні від кордону з росією, є вкрай небезпечною зоною і тут можна організувати освітній процес лише у формі дистанційного навчання. Попри складну ситуацію, у якій працювала сфера освіти протягом останнього року, той показник, що лише 10% (17 436) здобувачів освіти виїхало за межі області, свідчить про те, що освітяни і обласна влада змогли зберегти дітей, створивши для їхнього навчання нехай і не комфортні, але такі умови, які б давали їм змогу отримувати знання.
За інформацією СОВА, станом на кінець квітня 23 р. у Сумській області 17 територіальних громад перебувають у зоні активних та можливих бойових дій. На цих територіях розташований 171 заклад освіти, де навчаються 25,7% здобувачів освіти. Зараз у більшості освітніх закладів Сумщини, а це 57,5%, впроваджена змішана форма навчання, повністю дистанційно отримують знання учні у 38,7% освітніх закладах, а 3,6% – очна форма навчання.


Станом на червень 2022 р. у Сумській області показники, щодо наявних облаштованих або придатних до укриття учнів приміщень були жахливими. Відповідні укриття по області були наявні лише у 24 закладах освіти. Спільно з головами громад, під постійним наглядом фахівців ДСНС, силами працівників освіти майже за рік, не припиняючи освітнього процесу, показник готових укриттів у закладах освіти області зріс з 3,2% до майже 62%. Основний ресурс, в першу чергу, фінансовий, вкладали у цю справу громади. Вони залучали кошти міжнародних партнерів і донорів, але вона складала невеликий відсоток від коштів, які в облаштування укриттів вкладали громади. Але на сьогодні в області є ще достатня кількість освітніх закладів, які не мають можливості саме через близькість до кордону з ворогом, розпочати навчання у змішаній, і тим більше у очній формі. 97 (13,4%) закладів освіти області потребують ремонту укриттів, а 179 (24,8%) – побудови нових захисних споруд.
За попередніми розрахунками СОВА на виконання ремонтних робіт загальна потреба становить понад 200 млн грн, а на побудову нових потрібно мінімум 1,8 млрд грн. Це досить суттєвий ресурс, який має бути вкладений у безпеку учнів Сумської області.
Потрібно зазначити, що жодне приміщення укриття, яке було визнано обласною комісією таким, що є придатним для використання як захисна споруда, не було погоджено без попереднього обстеження його фахівцями ДСНС області.
Повертаючись до питання фінансування, слід зазначити, що в цьому році вперше передбачається фінансування облаштування укриттів у закладах освіти коштом державного бюджету. Поки що це стосується лише закладів середньої загальної освіти, тобто школи, мова не йде про дитячі садочки й вищі навчальні заклади. У державно бюджеті України на ці заходи передбачено лише 1,5 млрд грн. Проблемою у розподілі цих коштів може стати те, як буде розподілений даний фінансовий ресурс серед регіонів нашої держави. Сумська ОВА разом з освітянами занепокоєні тим, аби даний розподіл був справедливим. “Ми маємо розуміти, що якщо розподіл буде здійснюватися за кількістю учнів, або за кількістю навчальних закладів на території того чи іншого регіону, не врахувавши безпекову ситуацію і територіальне розташування областей відносно кордонів з ворогом, то це може виявитися не справедливим. Звісно, укриття мають будуватися в усіх областях України, але заклади освіти громад, які знаходяться у безпосередній близькості до ворога і які кожного дня потерпають від обстрілів з ворожого боку, потребують більшої уваги і якнайшвидшого виділення коштів на облаштування укриттів, – наголосила Олена Бойко. Відповідно до рекомендацій Міністерства освіти України обласна адміністрація вже надала свої пропозиції по розподілу субвенції з Держбюджету на облаштування шкільних укриттів. До переліку увійшли 39 закладів, які знаходяться на територіях, де не ведуться бойові дії; а також 44 заклади, які знаходяться на територіях активних або можливих бойових дій та\або мають менш як 200 здобувачів освіти. Загальна кількість здобувачів освіти по цім закладам становить 34 192 людей”.

Війна триває, і деякі громади Сумської області щоденно обстрілюються ворогом. Статистика щодо руйнувань не втішна. Якщо на момент де окупації Сумщини пошкоджених освітніх закладів у області нараховувалося 46, то у серпні 2022 р. їх було вже 93, а станом на 12 квітня 2023 р. їх вже аж 117. Освітяни, влада, будівельники не чекають закінчення бойових дій і працюють над відновлення освітніх закладів вже сьогодні. Так, станом на середину квітня 2023 р. у Сумській області було відновлено 49 пошкоджених росіянами закладів освіти, серед яких і дитячі садочки, і школи, і заклади профтехосвіти і позашкільні заклади. Станом на 13.04.2023 потребують відновлення 68 закладів освіти, із них 20 знаходяться в умовно безпечній зоні.
Для навчання дітей основам цивільного захисту та безпеки життєдіяльності у закладах освіти Сумської області відкриваються “Класи безпеки”. До облаштування таких освітніх просторів активно долучаються не лише освітяни, а у фахівці ДСНС України у Сумській області, а також представники обласної поліції.
Станом на кінець квітня 2023 р. у області функціонує вже 89 “Класів безпеки”, найближчим часом планують відкрити ще 80. А до початку наступного навчального року усі школи області будуть оснащені такими класами, запевнили у Департаменті освіти Сумської ОВА.

Альона Касаткіна, Панорама, №20-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб пітримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.