Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Законодавчі зміни листопада

214

Додаткова допомога, дорожче оформлення документів, вищі податки на операції з нерухомістю, електронні рецепти на наркотичні лікарські засоби – все це очікує на українців з 1 листопада. На відміну від попередніх років, незмінними залишаться тарифи на комунальні послуги, газ, електроенергію, воду. А депутати ВР вже прийняли бюджет на наступний рік – так рано у попередні роки його не затверджували ніколи.

Тарифи не зміняться
Кожного року з початком опалювального сезону українців очікували нові, зазвичай, підвищені, тарифи за комунальні послуги. У цьому році підвищення тарифів не буде – до завершення війни вони залишаються незмінними. За законом, тарифи для населення на газ, опалення та гарячу воду не можна підвищувати впродовж воєнного стану та шести місяців після нього. Зокрема, клієнти “Нафтогазу”, який виконує роль постачальника останньої надії – а це всі жителі Сумщини, у яких є газопостачання, продовжать платити за газ 7,96 грн за куб.метр з ПДВ, без вартості транспортування. Вартість доставки газу також не зміниться, але за неї потрібно платити окремо. Разом із тим, за даними Української енергетичної біржі, ринкова ціна кубометра газу у жовтні становила близько 40 грн, тобто є у 5 разів вищою, ніж та, за якою газ отримує населення і теплопостачальники. Через незмінність ціни на газ для ТКЕ, незмінними залишаються тарифи на опалення та гарячу воду. Не зміняться тарифи і на холодну воду, бо наприкінці жовтня уряд ухвалив постанову, яка передбачає, що ціна на електроенергію для населення залишиться незмінною до кінця опалювального сезону – до 31 березня 2023 року.

За законом, тарифи для населення на газ, опалення та гарячу воду не можна підвищувати впродовж воєнного стану та шести місяців після нього

Незмінними залишаються і тарифи на світло. Побутові споживачі, які використовують за місяць до 250 кВт/год., платитимуть за електрику 1,44 грн, а ті, що споживають понад 250 кВт – по 1,68 грн.

Hаркотичні лікарські засоби – за електронним рецептом
З 1 листопада наркотичні лікарські засоби в Україні відпускатимуть за електронним рецептом. Лікар, що призначає препарат з наркотичними або психотропними речовинами, повинен буде створити в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) електронний рецепт. Після цього пацієнт отримає СМС із номером рецепту та унікальним кодом, який він має назвати фармацевту в аптеці для отримання ліків. Рецепт на такі препарати буде дійсним упродовж 10 днів. Придбати наркотичні лікарські засоби можна в аптеках, які мають ліцензію на відпуск наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. В Україні ще не всі медичні заклади підключені до до електронної системи охорони здоров’я, тому такі заклади зможуть виписувати рецепти на спеціальних рецептурних бланках суворої звітності, як і раніше. Перехідний період триватиме до кінця року.

Нова допомога
З 1 листопада набуває чинності урядова постанова про додаткову допомогу жителям деокупованих територій та евакуйованим. Для цього міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України відкриває спеціальний рахунок для збору коштів донорів у Національному банку. Очікується, що за рахунок зібраних коштів розмір допомоги для дітей та осіб з інвалідністю становитиме 3000 гривень, а інші отримають виплати у 2000 гривень. Згідно із постановою, на звільнених територіях місцеві органи влади впродовж 7 днів після деокупації надають ОВА інформацію про кількість осіб, які проживали на момент деокупації, та необхідну суму коштів, ОВА протягом 2 днів передають цю інформацію до Мінреінтеграції, Мінреінтеграції спільно з Міноборони затверджує перелік деокупованих населених пунктів і протягом 2 днів після затвердження перераховує кошти “Укрпошті”, “Укрпошта” протягом 5 днів проводить виплати безпосередньо людям, які мають право на виплату такої допомоги. Таким чином, теоретично, кошти люди зможуть отримати впродовж двох тижнів після деокупації.

Для тих, хто евакуюється, порядок виплат є іншим: “Укрпошта” на підставі відомостей “Укрзалізниці” за 3 дні до відправки евакуаційного потяга подає Мінреінтеграції інформацію про кількість осіб, які евакуйовуються, й орієнтовну суму коштів, Мінреінтеграції протягом 2 днів з дня отримання подання перераховує кошти “Укрпошті”, “Укрпошта” протягом 5 днів проводить виплати евакуйованим.

Крім того, очікується, що з цього ж рахунку Мінреінтеграції фінансуватиме надання гуманітарної допомоги, зокрема, продукти харчування, речі першої необхідності, засоби гігієни, теплий зимовий одяг.

Дорожчі документи
З 1 листопада в Україні подорожчає термінове оформлення внутрішнього та закордонного паспортів, а також деяких документів для біженців. Зокрема, подорожчає оформлення таких документів: паспорта громадянина України (внутрішнього паспорта) впродовж 10 днів – з 252 грн до 496 грн; закордонного паспорта за три чи сім днів – з 704 грн до 992 грн; оформлення та обмін проїзного документа біженця – із 226 грн до 452 грн; оформлення та обмін посвідчення біженця, крім оформлення посвідчення біженця вперше – із 168 грн до 336 грн; оформлення та обмін виду на тимчасове проживання – із 352 грн до 452 грн; оформлення та обмін картки мігранта – з 199 грн до 399 грн.
Крім цього, уряд вже анонсував і підвищення цін після війни: через шість місяців після скасування воєнного стану вартість оформлення внутрішнього паспорта (у формі картки), крім оформлення паспорта вперше, за 20 робочих днів зросте зі 126 до 248 грн, а оформлення закордонного паспорта за 20 робочих днів подорожчає з 352 до 496 гр.

Вищі податки на нове житло
Також з 1 листопада набирають чинності норми закону про оподаткування операцій з об’єктами нової нерухомості – на будівництво та продаж житла на первинному ринку. Цей закон передбачає, що забудовники платитимуть 20% ПДВ (за касовим методом), а фізичні особи, які продають нерухомість на первинному ринку, мають сплачувати податок на доходи у 18% від різниці між ціною купівлі та ціною продажу при першому продажу квартири. Згідно зі змінами, якщо фізична особа вирішить продати нову квартиру протягом року, вона має сплатити податок у розмірі 18% від прибутку – різницю між вартістю продажу квартири та ціною, за яку її купили у забудовника. Водночас, експерти зазначають, що через війну ринок первинної нерухомості та будівництво майже зупинилися. А зміни в оподаткуванні можуть зробити інвестиції в нове житло ще дорожчими, або ж призвести до тінізації частини ринку.

Разом із тим, оподаткування операцій з нерухомістю на вторинному ринку залишається без змін. Зокрема, перший продаж житла за рік, якщо продавець володів ним три роки і більше – не оподатковується ПДФО, а другий продаж житла за рік, якщо продавець володів ним три роки і більше або перший за рік продаж іншої нерухомості оподатковується під 5% + 1,5% військового збору.

Нові міжнародні рейси “Укрзалізниці”
З 5 листопада за графіком через день почне курсувати потяг № 351/352 Київ – Кишинів. Він матиме зручну стиковку по станції Унгени з можливістю пересісти на потяг до станції Ясси (Румунія). Потяг рушатиме зі станції Київ-Пасажирський о 17:02, прибуватиме на станцію Унгени о 07:53, а до столиці Молдови о 10:38. Зворотно рейс відправлятиметься о 17:45, проходитиме Унгени о 20:51 та прибуватиме до Києва об 11:48. Також у листопаді надійдуть у продаж квитки на новопризначений потяг Харків – Хелм (Польща).

Нова марка від “Укрпошти”
Вже у першій половині листопада можна буде отримати поштову марку зі зруйнованим Кримським мостом під назвою “Кримський міст на біс!”. Точна дата випуску поки що невідома, однак “Укрпошта” вже анонсувала, що тираж марок становитиме 7 мільйонів екземплярів. Номінальна вартість марки М (бо міст) 18 грн за марку або 126 грн за аркуш з семи марок. До неї також буде випущено конверт “Перший день”, немаркований художній конверт та картку.

Бюджет – у листопаді
Верховна Рада 3 листопада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт про держбюджет на 2023 рік. “За” проголосували 295 нардепів, утримались – 35, проти – 0. “Це рекорд по найбільш завчасному прийняттю бюджету за історію України. Тепер сподіваємося, що міжнародні партнери оцінять нашу пунктуальність і повністю профінансують закладений, теж рекордний, дефіцит у розмірі 38 млрд доларів”, – говорить нардеп Ярослав Железняк. Раніше прем’єр Денис Шмигаль заявляв, що дефіцит держбюджету наступного року складе понад 20% ВВП.

“Будемо покривати його за рахунок допомоги партнерів. Нам потрібно залучити 38 млрд доларів. Отримаємо їх від ЄС, США, МВФ та інших донорів. Рухаємося в цьому напрямку і маємо всі підстави розраховувати на прогрес”, – запевнив він.

Дефіцит бюджету на 2023 рік складає 38 мільярдів доларів

За його словами, до другого читання уряд скоригував прогноз зростання ВВП на 2023 рік – 3,2% замість 4,6%. Водночас, прогноз інфляції зменшили з 30% до 28%.

Бюджет-2023 планується з урахуванням 1,3 трлн грн доходів. “Видатки складатимуть 2,6 трлн грн. Ми збільшили обсяги видатків на виплати пенсій, на ліквідацію наслідків збройної агресії росії, на наукову й науково-технічну діяльність, на пільгові іпотечні кредити ВПО. Загалом до другого читання в проєкті держбюджету видаткова частина зросла на 66,8 млрд грн. Пріоритет номер один – безпека й оборона. Спрямовуємо на боротьбу з окупантами понад 1 трлн грн, це більше 18% ВВП. Фінансуємо українську армію самостійно за рахунок внутрішніх ресурсів”, – додав Шмигаль.

Анатолій Поляченко
Панорама №36-2022