Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

А ціни все ростуть

1,590

Ціни “споживчого кошика” у магазинах Сум підвищилися більше ніж на 20%, на деякі товари ціна виросла майже вдвічі. Як кажуть експерти, війна та сезон збору врожаю – обидва фактори діють одночасно, впливаючи на риночні ціни

Ось і дочекалися ми вересня і відчули чергові кардинальні зміни. Зокрема, про оновлення життя свідчать ціни на овочі, які, за логікою, саме зараз повинні бути найтолерантнішими. Одже, пройдемося неквапливо по сумському Центральному ринку і подивимось, що тепер по чому.

Ціна борщу. Канонічні складові
КАРТОПЛЯ. Цей продукт радує душу і шлунок. Коштує доступно для всіх категорій населення: в середньому за пристойну картоплю – 8 грн за кг. Хоча розбіг цін становить 5 -10 грн. Від дрібненької до дуже великої, показної. До речі, у цьому році урожай картоплі непоганий – майже всі, хто має город, кажуть, що картопля вродила гарно та ще й чималенька. Мабуть, варто саме картоплю призначити головним продуктом харчування на наступний зимовий період. А що її багато, то можливо, ще й подешевшає. Проте ЦИБУЛЯ впевнено тримається по 35 грн за кг. Люди кажуть, що такого давно не було, та ось маємо феномен! МОРКВА – 15 – 35 грн за кг. Та, яка дешевша, більш схожа на щурячі хвости, а за більшу ціну – більші морквини. КАПУСТА – 16 – 20 грн за кг. Дешевша – велика, але м’якенька, а дорожча – менші, але тверді качани. ПОМІДОРИ – в середньому 40 грн за кг, але можна знайти навіть по 20, другого ґатунку. Прискіпливі люди твердять, що свої, які виросли в нас на городах, вже поїли, а ці – з теплиць. Продавці відповідають коротко:” Грунтові”. ПЕРЕЦЬ СОЛОДКИЙ – 45 грн за кг; БУРЯК – 10 -12 грн за кг. Та це ще не весь борщ. Ціни на м’ясні продукти і сало також не дуже втішні, а до того ж ще й постійно ростуть. Аби не навіювати негативні емоції, повідомимо лаконічно і мужньо: шматочок будь-чого м’ясного до борщу – не менш як 150 грн. В цілому, ціни збігаються з середньостатистичними, які ми наводимо окремо. Дорожче – будь ласка, нескінченно, здається, а дешевше – то вже буде не борщ, а якась “рідина борщова”. Є можливість оминути жорстокий базар: за нашими спостереженнями, ціни на м’ясопродукти у спеціалізованих магазинах трохи нижчі. Можна зекономити 10-12 відсотків. Ось така господарча хитрість може стати у пригоді, та у людей вкорінена думка, мовляв, з базару все краще. До речі, до подорожчання овочів нас готували заздалегідь, процитуємо “Дзеркало тижня” за 3 травня поточного року: “Вплив окремо взятого українця на продовольчу безпеку значно посилиться, адже на плечі жителів сіл повністю ляже тягар так званого борщового набору: від картоплі до капусти. За попередніми даними, падіння виробництва в цілому коливається від 40 до 70% залежно від продукту та ситуації в кожному регіоні”, – попереджав тоді Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства. Погані прогнози чомусь завжди виявляються вірними. Отже, борщ подорожчав, хоча це не привід від нього зовсім відмовлятися.

Передбачати і пристосовуватися
Передбачливі люди намагаються зробити резерв харчових продуктів на тривалий час. Для цього якнайкраще підходять різні крупи та макаронні вироби. Ціни ж неухильно лізуть вгору і нічого тут не вдієш. Ось стислий перелік без коментарів: найдешевша позиція ПШОНО – 20 грн за кг. Вівсянка, пластівці або цільне зерно – 35 грн за кг. І найдорожчі, “панські” продукти: ГРЕЧКА 55 -65 грн за кг. Відповідно – зелена та підсмажена. Хоча тут зазначимо, що ще недавно гречка досягала й 90 грн за кг. Отже, ще й начебто подешевшала. РИС -60-70 грн за кг. МАКАРОНИ не італійські, наші, найдешевші – 23 грн за кг. Начебто дорого, але люди підходять, закуповуються по 5 кг і більше. Закуповують також ЦУКОР – 32-34 грн за кг, ОЛІЮ – по 60-70 грн за літр, бо де це бачено, щоб ціни робилися нижчі, вони тільки зростають, мов бур’яни. Залишається передбачати і пристосовуватися.

За офіційними джерелами після початку військової агресії РФ ціни в Україні зросли на 20-30%. Ціни на овочі поки що стримуються сезонним фактором

Сезонне і повсякденне
Поступово дорожчає хліб. Курі теж відчули осінь, тому ціни на ЯЙЦЕ КУРЯЧЕ підскочили до 38-45 грн за десяток, в залежності від розміру та місця, де ті кури несуться. Корови теж підвищують ціни неухильно, МОЛОКО коштує 20 грн за літр, але на ринку його все одно купувати дешевше, ніж молокопродукти в магазині.
Є в нас ще кавуни по 20 грн за кг і дині по 70. Кажуть, що з Полтавщини та Дніпра (бо на Херсонщині поки що справи з цим кепські); персики по 45 грн за кг і виноград достиг – по 75-60, навіть по 40 грн за кг.

Вікіпедія з ринку
Фундаментальніші позиції ми перерахували, але, спілкуючись із звичайними відвідувачами ринку, дізналися багато цікавого про різні продукти і способи їх застосування. Ця інформація може допомогти перезимувати трошки веселіше, та й взагалі здається корисною на будь-який час. Одна жіночка наполегливо радила готувати домашні аджики, до складу яких входять хрін, солодкий та гіркий перець, петрушка, томати, яблука. Але підкреслювала, що продукти не слід варити, аби вони не втратили свої корисні якості, просто закривати у прокип’ячені банки і зберігати у холодильнику. Поділилась також, як можна готувати аналог варення зі слив, не відварюючи самі сливи для збереження вітамінів: “Сливи покласти у каструлю і почекати 2 -3 дні, поки вони не пустять сік. Сік кип’ятити і заливати ним сливи, розкладаючи їх в банки. Цукор додавати не обов’язково, можна по мінімуму”. Непогано також сушити яблука, сливи та інші фрукти. Також зелень – петрушку, кріп тощо. Для цього восени можна використовувати електросушку. Колишній корабельний кок з Калінінграда – чоловік саме так відрекомендувався – поділився чудовим рецептом маринування помідорів з натертим хріном. Він назвав цю страву “томати в снігу”.

Люди розповіли також про корисні властивості гарбузового та соняшникового насіння, нагадали, що краще варити зернові каші, ніж пластівці швидкого приготування. До речі, звичний “Геркулес” слід чергувати з якимись іншими пластівцями, гречаними, наприклад. Бо “Геркулес ” при тривалому вживанні вимиває з організму мікроелементи. Ось такою інформацією оперують звичайні люди з ринку. Сумський ринок допоможе пережити зиму і жити взагалі, не зважаючи на непереборне зростання цін геть на все.

Пропонуємо порівняти ціни на сумському ринку з даними Мінфіну по Україні (останнє оновлення: 25.09.2022).

Можна зробити висновок, що не по всіх позиціях ми виглядаємо найгірше. Ось які ціни за 1 кг продукту сьогодні вважаються середньостатистичними:

Бакалія
Поточні середні ціни на певні продукти цієї категорії:
Крупи
Гречка 85,40 грн.
Пшоно 30,19 грн.
Рис довгий 71,49 грн.
Рис довгий пропарениий 72,80 грн.
Рис круглий 76,45 грн.
Макарони
Вермішель довга 26,60 грн.
Вермішель коротка 29,30 грн.
Макарони пір’я 28,15 грн.
Цукор 34,43 грн.
Овочі
Капуста молода 32,08 грн.
Капуста білокачанна 18,44 грн.
Картопля 1 кг 11,13 грн.
Картопля молода 11,63 грн.
Картопля рожева 11,70 грн.
Цибуля біла 79,90 грн.
Цибуля ріпчаста 34,45 грн.
Цибуля синя 41,45 грн.
Морква 1 кг 25,87 грн.
Огірки 72,45 грн.
Огірки гладкі 84,90 грн.
Огірки колючі 98,80 грн.
Огірки короткоплідні 72,70 грн.
Огірки тепличні 68,90 грн.
Помідори червоні 61,62 грн.
Помідори рожеві 86,40 грн.
Помідори сливка 81,15 грн.
Буряк 13,45 грн.
М’ясо
Яловичина гуляш 217,71 грн.
Яловичина ребра 137,48 грн.
Курятина стегно 96,95 грн.
Курятина гомілка 75,45 грн.
Курятина філе 136,27 грн.
Курятина Наша ряба стегно 121,45 грн.
Курятина Наша ряба гомілка 86,17 грн.
Курятина Наша ряба філе 160,40 грн.
Свинина грудинка 158,71 грн.
Свинина лопатка 155,34 грн.
Свинина ошийок 210,55 грн.
Свинина підчеревина 161,97 грн.
Свинина ребра 163,96 грн.
Свинина шашлик 162,69 грн.
Сало домашнє 180,00 грн.

 

Олексій Сікорський
Панорама №31-2022