Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах презентовано нову поетичну збірку Людмили Ромен

RemasterDirector_5122f8b34
288

Презентація проходила в одному з читальних залів бібліотеки імені Шевченка. Перш за все, вразила кількість людей, які прийшли на цей захід – вільних місць майже не залишалось. Отже поезія в цей не зовсім ліричний час користується попитом. Назва нової книжки – “Образи, обрАзи, образИ”. Як бачимо, одне сполучення літер дає три різних слова, тобто різні сенси і настрої. За таким принципом побудовані всі вірші у збірці – всі слова вірша починаються з однієї літери. Ця поетична форма зветься тавтограми, але не в назві річ. Дивно, як застосовуючи такий, здавалося б, суто технічний засіб, накладаючи на себе додаткові обмеження, авторці вдається творити поезію на диво вільну і гармонійну. Поетеса Анна КОРШУНОВА назвала нову збірку Людмили РОМЕН геніальною. Ми не вважаємо себе досить компетентними, аби провадити межу між беззаперечним талантом і аж геніальністю, але зауважимо, як сприймали вірші люди, які відвідали презентацію. Вражаюча зацікавленність і співпереживання кожного слова! Авторка розповідала, що почала розробляти таку поетичну форму давно, невеличкі цикли віршів-тавтограм увійшли до різних збірок. Потім поставила мету – охопити весь український алфавіт, працювати довелось тривалий час. Не поспішала, але працювала наполегливо, лексичним джерелом були різноманітні українські словники. “Видобувала слова, мов шахтар вугілля”, – зізнавалась авторка. Але по віршах не помітно, що вони є результатом виснажливих зусиль, вони побудовані начебто легко і природно. Щодо цієї поезії і про те, як її слід «вживати” влучно висловилась вже згадувана Анна Коршунова: “Це прекрасні, глибокі, чуттєві вірші, які треба читати дозовано, вслухаючись у кожне слово, пірнаючи в образи. Це мовний космос…”


В режимі онлайн поетесу вітали друзі і колеги. Зокрема, відомий журналіст, письменник і поет Микола ГРИЦЕНКО згадав її попередні збірки і зазначив, що Людмила Ромен увійшла в літературу не як яскравий пустоцвіт, а “йшла повільно і вдумливо”. “Її твори надзвичайно заглиблені в український чорнозем” – сказав він, згадуючи для порівняння язичництво, трипільську культуру, тобто матерії дуже глибинні.
Сама поетеса висловилась про цю зустріч так: “Все пройшло просто чудово, я сама такого не чекала! І сили природи подарували такий день! Саме час такий! І попри війну, природа обдаровує нас радістю, пробудженням, силою, міццю! Все буде Україна!”.

Олексій Сікорський, Панорама, №20-2023