Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Жителька Сумщини, якій відмовили у госпіталізації, померла на сходах лікарні

243

На сходах Центральної районної лікарні у Путивлі впала і померла жінка 1957 року народження, яка до цього лікувалася у приватного сімейного лікаря. За фактом відкрили кримінальне провадження: за статтею 115 Кримінального кодексу України, з додатковою відміткою щодо кваліфікації «природня смерть» та ч. 1 статті 140 «Неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівником»

За словами знайомих померлої, вона хворіла вже два тижні. За словами начальника управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації Сергія Бутенка, створена медична комісія, яка перевірить якість надання медичної допомоги померлій жінці і зробить відповідні висновки.

Сімейна лікарка Алла ЧИЖИК пояснила: «На приеме пациентке 18 ноября мною была вызвана экстренная медицинская помощь, которая отказалась выехать. Мне ответили, что, если я найду место в стационаре для пациентки, за ней приедут и транспортируют. В течение двух часов я искала место по всей области. В ЦРБ пациентка поехала машиной».

Поки Алла Чижик шукала місце в стаціонарі, хвора, за її словами, попросила направити її на додатковий рентген: його роблять у райлікарні. За словами директора КНП «Путивльська ЦРЛ» Світлани Семененко, ще тиждень тому сімейний лікар направила хвору жінку на рентген. Тоді на знімку виявили бронхіт. «Можливо, клінічно, пневмонія була, але не рентгенологічно”, – каже Світлана Володимирівна.

Наразі жителям Путивльського району, що потребують госпіталізації через складне протікання коронавірусу, варто сподіватися лише на те, що знайдеться місце в лікарні іншого району або в обласному центрі. «Дуже прикро, що лікарня у місті є, а пакету лікування COVID-19 не маємо, – наголосив голова райдержадміністрації Сергій САВЧЕНКО під час наради з питання розгляду нещасного випадку на території ЦРЛ. – Сімейний лікар виконував свої обов’язки відповідно до протоколу лікування. Зранку, враховуючи стан хворої, лікарем було прийняте рішення щодо негайної госпіталізації. На жаль, циркуляри забороняють нашим лікарям госпіталізувати пацієнтів з підозрою на COVID-19, тому вони направляються до інших районних лікарень. Сімейний лікар впродовж трьох годин телефонував по районах у пошуках ліжкомісця. Сподіваюсь, слідство під керівництвом прокуратури визначить винних у смерті хворої. Головною задачею зараз є недопущення випадків відмови районних лікарень Сумської області, які мають пакети лікування COVID-19, у госпіталізації пацієнтів з Путивльського району».

У коментарі Суспільному завідувач диспетчерської служби обласної екстреної медичної допомоги Ігор БЕСЕДА повідомив: «Якби хвора викликала додому, ми б в будь-якому випадку виїхали. Коли оцінюємо стан хворої, тоді телефонуємо в медичні заклади, розказуємо про її стан, пояснюємо причину госпіталізації. Тому що ми бачимо хвору. У цьому випадку хвора перебувала в лікувальному закладі, у лікаря, тому було запропоновано лікарю особисто перетелефонувати і пояснити необхідність госпіталізації цієї хворої. Ми без питань зразу відвеземо». Також додав: «На час звернення уже було відомо: в Білопільському районі на цей момент на 40 ліжках лежало 43 людини. Глухівський район – на 26 ліжках близько 40 людей».

З’ясовувати обставини справи тепер будуть правоохоронці. У відділі комунікацій Нацполіції повідомили, що за фактом відкрили кримінальне провадження: за статтею 115 Кримінального кодексу України, з додатковою відміткою щодо кваліфікації «природня смерть» та ч. 1 статті 140 «Неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівником». Наразі тривають слідчі дії та встановлюються усі обставини цієї події.

За словами начальника управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації Сергія Бутенка, створена медична комісія, яка перевірить якість надання медичної допомоги померлій жінці і зробить відповідні висновки.

Стосується кожного
На жаль, загальні висновки щодо позиції Сумщини у боротьбі з коронавірусом залишаються невтішними. Сумський регіон є одним з лідерів сумного рейтингу кількості нових випадків захворюваності. Станом на 20 листопада лише за одну добу діагноз “коронавірусна хвороба” був підтверджений у 961 жителя області, наступного дня додалося ще 779 випадків. Начальник управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації Сергій БУТЕНКО повідомив, що наразі «ковідний» ліжковий фонд налічує 1359 ліжок у 16 закладах охорони здоров’я області. «Лише за вчорашню добу (19 листопада) ми збільшили кількість ліжок на 246. І це вже 30% загального ліжкового фонду нашої області», – зазначив посадовець. Зрозуміло, що не всім пацієнтам, хворим на COVID-19, знадобиться допомога у стаціонарі, але кількість таких хворих, на жаль, зростає швидше, ніж з’являються нові ліжкомісця у лікарнях. До того ж справа не лише у наявності самого ліжка, а у тому, чи мають вони обладнанням кисневої підтримки та чи вистачить лікарів, що зможуть надати допомогу.

До того ж найближчим часом може виникнути і проблема дефіциту коштів, необхідних для забезпечення життєдіяльності «ковідних» лікарень. На минулому тижні в.о. голови НСЗУ Андрій ВІЛЕНСЬКИЙ на засіданні парламентського комітету здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування повідомив, що НСЗУ не вистачає 5,6 млрд грн. для забезпечення фінансування медзакладів, які надають медичну допомогу пацієнтам із COVID-19 до кінця цього року.

Пошук вільного ліжкомісця у стаціонарі найближчим часом може перетворитися на складний квест. Часом навіть смертельний

Як прогнозують експерти, коли кількість нових хворих коронавірусів щодня становитиме 15-20 тис., медична система України не витримає. І тоді підлоги приймальних відділень лікарень будуть заповнені трупами. Таку думку висловив доктор медичних наук, професор Сергій ДУБРОВ, який лікує хворих з важким або критичним ходом коронавіруса, в інтерв’ю «Радіо Свобода». «У нас будуть ті кадри, які ми бачили під час першої хвилі на півночі Італії, тобто трупи на підлогах, трупи в приймальних відділеннях. Якщо кількість захворювань буде тривати, мабуть, тижнів зо два з кількістю 15-20 тис. нових випадків, тобто зрозуміло, що і важких хворих буде набагато більше. Тобто ми просто вже не витримаємо», – зазначив пан Дубров. За словами професора, кадрів не вистачає – санітарки звільнилися, а з медичних сестер практично ніхто не погодився працювати в інфекційній реанімації лікарні, де надає допомогу пацієнтам Сергій Дубров.

До кінця року від COVID-19 в Україні може померти до 33 тис. людей. Такі результати моделювання Київської школи економіки, представлені в презентації «Аналіз поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання COVID-19». Захворюваність на COVID-19 в Україні впевнено росте. Ми і далі посідаємо останню сходинку серед країн Європи за обсягом тестування. У середньому в Україні 27% проведених ПЛР-тестів за останні 7 днів були позитивними. ВООЗ рекомендує притримуватися рівня у 5% для контролю за ситуацією. Жодна з областей в Україні не відповідає цьому рівню.

Відносний контроль за тестуванням спостерігається тільки у Києві, Вінницькій та Кіровоградській областях. У Сумській, Полтавській і Житомирській областях ситуація максимально критична. Майже кожен другий тест — позитивний. Станом на 19 листопада дев’ять областей — Запорізька, Сумська, Київська, Волинська, Рівненська, Івано-Франківська, Житомирська, Хмельницька, Чернівецька та місто Київ — у зоні неконтрольованого спалаху. Минулого тижня таких областей було всього п’ять. Київська і Сумська області демонструють найбільш динамічний спалах за останній тиждень.

Згідно з моделюванням Київської школи економіки, за умови дотримання карантину вихідного дня в Україні внаслідок COVID-19 можуть померти від 17 до 33 тис. людей до кінця року. «Ми розглянули три сценарії дії карантину вихідного дня. Зелений сценарій – найоптимістичніший та, на нашу думку, малоймовірний у теперішніх умовах. Він прогнозує 17 тис.смертей при умові негайного введення локдауна по всій території України. Жовтий сценарій, 26 тис. смертей, можливий при умові, що карантин вихідного дня спрацює. Чорний сценарій- 33 тис. смертей від ковіду — відіграється, якщо існуючий карантин не спрацює. Критичне навантаження на лікарні можливе в грудні 2020 р.», -прогнозує старший дослідник департаменту економіко-політичних дослідженьКиївської школи економіки, керівник ключових проєктів Юрій ГАНИЧЕНКО.

Ксенія Соболєва
Панорама №48-2020