Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Надання комунальних послуг на Сумщині під загрозою через брак кадрів

881

У громадах Сумської області не вистачає робочих рук, щоб забезпечувати мешканців комунальними послугами. Місцевим комунальним підприємствам вдалося забронювати менше половини від своїх працівників. Крім того, наразі жінки не можуть повністю замінити чоловіків, які мобілізувалися, на усіх технічних посадах.

Про це управлінці громад Сумської області розповіли аналітикам Центру спільних дій в межах дослідження “Громади воєнного часу. Витривалі та спроможні”.

Представники місцевого самоврядування однієї із Сумських громад розповіли, що працівників комунальних підприємств дозволили бронювати із великим запізненням. Через це кожного другого працівника мобілізували.

“Якщо не буде людей, комунальна сфера працювати не зможе. Навіть за наявності коштів. Не зможуть жінки замінити 100% чоловіків, які працюють сьогодні в таких умовах, як каналізаційні люки, котельні. У нас немає жінок-електриків, теплотехніків, у нас немає жінок-слюсарів, токарів. І вони не зʼявляться за мить… Коли закінчаться люди, то закінчиться все. Все тримається на людях”, – констатує начальник відділу житлово-комунального господарства деокупованої міської громади на Сумщині.

Мало того, представники місцевого самоврядування кажуть, що кадровий голод спеціалістів спостерігався ще до повномасштабного вторгнення. Адже ще до 2022 року 95% працівників комунальних підприємств становили люди старшого віку.
Окрім кадрового, дедалі більше загострюється фінансове питання, кажуть опитані Центром спільних дій представники органів місцевого самоврядування (ОМС). Критичним для фінансування комунальної сфери стало також те, що частину податків громад забрали на користь державного бюджету, зокрема “військовий” ПДФО – податок з грошового забезпечення військовослужбовців у частинах, які знаходилися на території громад. При цьому зарплати працівникам комунальних підприємств виплачують з місцевих бюджетів.

“Багато хто не розуміє, з яких коштів береться зарплата сільського бібліотекаря, завклубу, старости, фельдшера, пожежника. Вони думають, що це просто, як має бути, як норма. Насправді ж ці зарплати платяться з місцевого бюджету, і для виплат туди спочатку повинні зайти кошти”, – пояснює начальник відділу житлово-комунального господарства деокупованої міської громади на Сумщині.

Заступник міського голови з питань регіонального розвитку деокупованої міської громади Сумщини назвав місцевий бюджет “бюджетом виживання”. Адже тепер навіть на найнеобхідніші речі ОМС можуть виділяти лише невеликі суми.
“У місцевих бюджетів забрали ПДФО, тепер вони будуть порожні. Ми розуміємо, що нам дуже буде тяжко. А військові все одно як звертались, так і будуть звертатися до нас. Усе одно школи та дитячі садочки повинні працювати, місто потрібно відбудовувати, але ми розуміємо, що в нас коштів немає”, – скаржиться секретарка постраждалої від бойових дій міської громади Сумської області.

Детальніше дізнатися про те, якою на сьогодні є ситуація у громадах Сумщини та решти регіонів України можна у дослідженні Центру спільних дій за цим посиланням.

Нагадаємо, з 15 листопада 2023 року по 17 січня 2024 року Центр провів масштабне дослідження стійкості громад під час війни: 60 напівструктурованих інтерв’ю з представниками ОМС і кабінетне дослідження стратегічних документів територіальних громад, яке передбачало оцінку та аналіз ефективності стратегій розвитку, планів відновлення та/або їх проєктів. Центр спільних дій зберігає анонімність учасників дослідження задля їхньої безпеки.