Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Кафе з вбиральні: історія одного будівництва в Сумах (відео)

393

У середмісті Сум, біля «Євробазару», з квітня цього року ведеться будівництво. Офіційно його називають реконструкцією нежитлового приміщення під кафе з магазином. Однак при реконструкції, хоча б частково, має бути збережена стара будівля. До початку ж будівельних робіт на цьому місці був розташований туалет. Ще у червні цього року від цього туалету залишався фундамент, але вже у вересні і його не стало, – повідомляє sumy.today.
Кафе із туалету. З чого все починалося
Цікава і історія із отриманням дозволів на цю так звану реконструкцію, говорить програма журналістських розслідувань “Під прицілом”, що на UA.Суми.

Хронологія подій така. У липні 2016 року у Сумах реєструють ТОВ «Б.Р.С.». У листопаді того ж року це ТОВ «Б.Р.С.» купує частку нерухомого майна Центрального ринку, а саме «Вбиральню З» площею 60 квадратів (60,4 м кв.) Відповідно до даних Держреєстру прав на нерухоме майно, за кілька днів продавець і покупець укладають договір про поділ нерухомого майна і через міськвиконком «Б.Р.С.» отримує окрему поштову адресу на… туалет.
Уже у лютому 17-го року на сайті міської ради публікують проєкт рішення про надання в оренду цьому ТОВ «Б.Р.С.» земельної ділянки, на якій розташована вбиральня. 29 березня 2017 року Сумська міська рада проголосувала за це. І ТОВ “Б.Р.С.” отримало в оренду ділянку площею 5 з половиною соток (0,0567 га) під розміщення… автостанції.
Після цього, у грудні 2017 року, управління архітектури та містобудування міськради надає ТОВ “Б.Р.С.” містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва за адресою Засумська 2/1. Ні про яку автостанцію у цьому документі вже мова не йде. Об’єкт тепер називається «Реконструкція нежитлових приміщень під кафе на 25 місць з магазином».
Минає іще 9 місяців і на цей об’єкт реконструкції приходить головний інспектор будівельного нагляду із управління ДАБІ в Сумській області Віталій Воловик – із плановою перевіркою. Він зупиняє дію містобудівних умов та обмежень, бо їх “прийнято з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності”. У цьому рішенні головний інспектор ДАБІ зазначив: “територія розташування об’єкту знаходиться в Зоні Р-3 – рекреаційній зоні озеленених територій загального користування, в якій не передбачено розміщення кафе чи магазинів”.
Містобудівні умови і обмеження для ТОВ “Б.Р.С.” не діяли до березня цього року. Але навесні той самий головний інспектор ДАБІ поновив дію цих документів. «Підставою є те, що місце розташування земельної ділянки визначає управління архітектури, тобто керівник його чи якісь його працівники. Він у своєму листі написав, що ця земельна ділянка після уточнення знаходиться в зоні Р2. В зоні Р2 можна розміщувати об’єкти торгівлі», – пояснив головний інспектор будівельного нагляду управління ДАБІ у Сумській області Віталій Воловик.
Після відновлення умов та обмежень для реконструкції вбиральні у кафе ТОВ “Б.Р.С.” у квітні цього року подає до ДАБІ повідомлення про початок підготовчих робіт. І роботи почалися. Замість реконструкції туалету його повністю знесли, включаючи фундамент. 4 вересня, підприємство повідомило про початок уже будівельних робіт. Зазначивши, що площа забудови – 196 квадратних метрів. Нагадаємо: площа вбиральні, яку нібито реконструюють – 60 квадратів.
До останнього часу будівництво тут вели за містобудівними умовами і обмеженнями, відповідно до яких, дана земельна ділянка належить до так званої зони Р2 – рекреаційної зони активного відпочинку, де будівництво кафе та магазинів передбачено. Однак, відповідно до інформації обласної ДАБІ, яка отримала відповідь від розробника генерального плану міста Суми – інституту «Діпромісто» – зони Р2 тут немає.
Віталій Воловик, головний інспектор будівельного нагляду управління ДАБІ у Сумській області:
Там дійсно складна земельна ділянка, вона знаходиться на перетині трьох зон.
Там зонінгом передбачено, якщо видавати містобудівні на Р3-С, то повинна бути процедура громадських обговорень відповідно до 555 постанови. Це процедура, яка передбачає обговорення детального плану.
Тобто не можна було без громадських обговорень видавати містобудівні умови і обмеження?
Так.
Що пов’язує забудовника і мера Сум

Нагадаємо: реконструює кафе ТОВ “Б.Р.С.”. Із червня цього року підприємством керує Ігор Олейніченко. До травня цього року Ігор Олейніченко керував іншим ТОВ – ” Аверсін”, засновником якого є Олександр Драга – колишній співзасновник ПП “Согор”. У 2010 році Ігор Олейніченко балотувався до Сумської міськради за списком партії “Батьківщина”. Другим номером у цьому списку тоді був теперішній мер Сум Олександр Лисенко, який у той час очолював міську організацію партії. І це не єдиний зв’язок ТОВ “Б.Р.С.” із мером.
Це підприємство має трьох засновників, один із яких – Ледовський Владислав Ігорович. Він же до листопада 2017 року був співзасновником ПП “Согор”, яке за договором із міською радою займається пасажирськими перевезеннями у Сумах.
Керівником ПП “Согор” зараз є Нонко Євгеній Геннадійович, який до червня цього року був директором ТОВ “Б.Р.С”. – того самого, що реконструює туалет у кафе. Тобто ТОВ “Б.Р.С.” керівниками і засновниками пов’язане із перевізником ПП “Согор”, а останнє має зв’язок із Сумським міським головою.
Єдиним засновником ПП “Согор” із листопада 2017 року є Горпенко Михайло Віталійович. Останній разом із теперішнім міським головою Сум Олександром Лисенком до квітня 17-го року були засновниками міського об’єднання автоперевізників “СУМИ-ПЕРЕВІЗНИК”. Іще одним засновником цього об’єднання був екс-депутат міськради від “Батьківщини” Юрій Бабічев – бізнес-партнер Олександра Лисенка по ТОВ “Сумитранс-С”, яке вони разом заснували, і яким до 2010 року керував сам Лисенко. Ба більше, у 2011 році Олександр Лисенко квартирою своїх батьків поручився за кредит у 600 тисяч доларів, який взяв Юрій Бабічев для придбання семи маршруток “Рута”.
“Ми з ним в школі навчалися, дружимо. Якби ви до мене звернулись і ви б були моїм другом, і сказали: “Допоможи, будь ласка, я хочу взять кредит”. Звичайно, це був для мене ризик, коли я надавав фінансову таку… тому що це квартира, де проживали я разом із батьками на той час. Я дав йому таку можливість, іншого шляху просто немає, тому що він до мене звертався зі своїми батьками, щоб ми їм допомогли. Я думаю, що він би мені так само допоміг, якби мені це було потрібно”, – прокоментував міський голова.

Що цікаво, кредит, заставою у якому була батьківська квартира Олександра Лисенка, його бізнес-партнер виплатив тільки у 2016 році, тобто коли пан Лисенко вже два роки керував містом. Як член виконкому у той час Олександр Лисенко голосував за підвищення вартості проїзду у маршрутках, у тому числі ПП “Согор”. І це тоді, коли маршрутами ПП “Согор” їздили “Рути” Бабічева, придбані за кредитні кошти, заставою для отримання яких була квартира батьків Лисенка. На питання про цей зв’язок Олександр Лисенко відповів так:
А що, є якісь порушення закону?
Там не порушення, там моральне питання, тому що ці ж маршрутки…
В чому моральне питання?
В тому, що Бабічев здав ці маршрутки в оренду ПП «СОГОР», а ви голосували за підвищення тарифу для ПП “Согор”
Слухайте, коли у Бабічева не було коштів, дійсно, він мій товариш, я не відмовляюся, я з ним в школі навчався. І коли у нього не було коштів, то дійсно квартира моїх батьків була у нього в залозі. Я був поручителем, по-моєму, навіть. Друзі, ви уже такі піднімаєте питання. Я розумію, що скоро вибори мабуть і у нас ще буде багато питань. Скажіть, чому ви питаєте про те, що було законно зроблено 5 років тому? Він кредит погасив, я свій бізнес продав. Друзі, дивіться, по підвищенню тарифа ви спитайте в Україні, де самі низькі тарифи на перевезення.
Ви були зацікавлені в тому, щоб…
Я не зацікавлений. Слухайте, я бізнесом займався. Коли я займався бізнесом – які до мене претензії?
Уже коли ви були міським головою, членом виконкому.
Слухайте, коли я перестав бути бізнесменом, я продав свій бізнес. Я не Порошенко, розумієте. Я не Порошенко. Я продав бізнес, і, слава Богу, сплю спокійно.
Але маршрутки, які були придбані за кредитні кошти, залогом за який була квартира ваших батьків, їздять містом.
До речі, машини були продані для погашення кредиту в тому числі, це дійсно так, це правда. Все, я відповів? До речі, я не бачу аморальності. Повірте мені, іще б всі люди були такі моральні, як я.
На запитання про законність будівництва на Засумській 2\1 і Олександр Лисенко відповів: “Будемо розбиратися”.
А поки посадовці Сумської міської ради будуть з’ясовувати, що тут відбувається, обласна ДАБІ винесла припис про зупинення цих робіт до розробки детального плану території і його громадського обговорення.