Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Як федерація футболу «підставила» сумський «Фрунзенець»

104

Сумський «Фрунзенець» мав стати бронзовим призером чемпіонату СРСР серед команд другої ліги шостої, української зони і володарем путівки на перехідний турнір до першої ліги, де мав би шанс поборотися за підвищення у класі. Однак в останній момент Федерація футболу УРСР зробила своєрідну «підставу», позбавивши сумчан відзнак, здобутих у напруженій боротьбі з досвідченими суперниками Чому так сталося?

Другий шанс
Це був другий шанс в історії сумської команди майстрів заграти у першій лізі чемпіонату СРСР. Вперше цього права у 1969 році добився «Спартак», вигравши бронзу у класі «Б» і путівку до другої групи класу «А». Окрім 18 українських команд, тут виступали футболісти калінінградської «Балтики», «Немана» з Гродно, «Спартак» (Брест) і гомельський «Гомсільмаш». Дебют сумчан виявися відверто провальним. Вони посіли передостаннє, 21 місце, набравши у 42 матчах 28 очок. Захист і воротарі «відзначилися», пропустивши найбільше м’ячів — 57. «Спартак» мав повертатися до класу «Б», але йому пощастило: була проведена реорганізація чемпіонату і він потрапив до другої ліги.

Шлях до бронзи
Чемпіонат 1974 року сумчани розпочали без «розкачки», з перших турів грали активно, зібрано і зіграно. У Херсоні завершили зустріч внічию 1:1 з «Локомотивом», а в Севастополі поступилися «Авангарду” -1:2. Після домашніх перемог над чернівецькою «Буковиною» 2:1 та ужгородською «Говерлою» 3:2, команда надалі продовжувала триматися серед лідерів. Основу майбутнього злету було закладено ще минулого року, а продовжено в 1974-му. До речі, впродовж усіх 38 турів «Фрунзенець» нижче 5-го місця у турнірній таблиці не опускався. І якби у другій лізі існував приз «Кубок прогресу», то його володарем, без сумніву, однозначно став би «Фрунзенець». Зробити круте сходження вгору з 16-го місця на четверте – це все таки про щось та й говорить.

Згадує захисник «Фрунзенця» Василь КАТКОВ: «На початку сезону нас ніхто по-серйозному не сприймав. Мовляв, що взяти із «середняка», який до цього не вирізнявся ані грою, ані результатами. Думаю, таке сходження вгору закономірне, це – результат роботи з командою заслуженого майстра спорту СРСР, ексгравця «Динамо» Віктора СЕРЕБРЯНИКОВА, якого партійні керівники міста, на жаль, змусили піти. Причина? Віктор Петрович був відкритою людиною, не хворів «зірковістю», був відвертим і досить комунікабельним, ніколи не вдавався до принижень гравців. Він полюбляв часто відпочивати з циганами у «Кристалі». А це чиновникам не подобалося. Скажу чесно: з Віктором Петровичем було легко і цікаво працювати. Він зумів швидко перебудувати командну гру, вмів мотивувати гравців і націлити їх на конкретний результат. Це, до речі, відзначали і тренери команд, з якими ми зустрічалися. Тож Геннадію ПУТЄВСЬКОМУ залишалося лише підтримувати командний механізм у запланованому робочому руслі. А вправних виконавців у нас вистачало – Валерій ЖИЛІН, Олександр ДОВБІЙ, Віктор ГАЛЬЧЕНКО, Валерій ДЕРИПАСКІН, Леонід СУГИРІЙ, Володимир ШАТОХІН, Сергій СТРАШНЕНКО та інші».

Після 8-го туру попереду йшов миколаївський «Суднобудівник» -13 очок. За ним з десятьма очками – «Фрунзенець». Після 19 –го туру сумчани перебували на п’ятому місці, після 24-го піднялися на друге. Весь цей час лідирував «Суднобудівник». Після 34-го туру «Фрунзенець» був на четвертому місці, маючи 40 очок. Його випереджали «Металіст» і СК «Чернігів», які мали по 41 очку та «Суднобудівник» – 52.
У центральному матчі 35-го туру «Фрунзенець» переміг «Суднобудівник» – 3:1. На 15-й хвилині швидку комбінацію результативно завершив Валерій ЖИЛІН. Перед відпочинком Роман ПОКОРА забив м’яч у відповідь. У другому таймі сумчани захопили ініціативу і реалізували свою перевагу. Валерій ДЕРИПАСКІН робить простріл і Юрій МІТЬКІН надсилає м’яч у сітку воріт гостей. Остаточний рахунок встановив Олександр ДОВБІЙ.

Перед заключним туром був відомий лише переможець — ним достроково став «Суднобудівник». На інші два призових місця і путівку на перехідний турнір претендували відразу п’ять команд. У «Металіста» і СК «Чернігів» було по 43 очки, «Кривбаса», «Фрунзенця» і «Говерли» – по 42. Сумчан влаштовувала лише перемога над чернігівцям за умови виграшу вінницького «Локомотива» у «Кривбаса». Так воно і сталося. Вінничани перемогли – 5:2, а сумчани – 2:1. На 15-й хвилині Олександр ДОВБІЙ влучним ударом голови відкрив рахунок, у середині тайму гості встановлюють рівновагу – 1:1. На 85-й хвилині Олександр, вийшовши на верхову передачу, вистрибнув вище за своїх опікунів і опинився на землі. Кара за це відома – 11-метровий штрафний удар. І тут у гостей здали нерви, вони влаштували своєрідний мітинг протесту, а деякі з них вдалися до неспортивної поведінки. Пенальті вправно реалізував Микола ЛИТВИНЕНКО.

Отже, у підсумку команди у групі лідерів мали б завершити виступ із такими здобутками.
1.«Суднобудівник» – 55 очок.
2.«Металіст» – 45.
3.«ФРУНЗЕНЕЦЬ» – 44.
4.«Говерла» – 44.
5.СК «Чернігів» – 43.
6.«Локомотив» Вн – 42.
7.«КРИВБАС» – 42.

Все вирішили спортивні чиновники
Згадує капітан «Фрунзенця» Валерій ЖИЛІН: «Важко передати наразі словами ту радість, яка нас тоді охопила. Вже були замовлені квитки до Фрунзе – столиці Киргизької РСР (наразі це Бішкек – столиця Киргизстану – Г.Р.) на півфінальний турнір. Тоді команда була, як кажуть, на ходу і могла разом з «Металістом», який у підсумку став бронзовим призером на фіналі, у 1975-у році вийти до першої ліги ліги. Але…
Чиновники республіканської Федерації футболу в останній момент витягнули з під сукна протест «Кривбасу» на його матчі з «Металістом», який було зіграно ще 3 місяці тому, а точніше, 28 липня. Він завершився перемогою харків’ян – 2:0. Як з’ясувалося, за «Металіст» виступав І.БОРДАШ, котрий у попередньому матчі отримав друге попередження і не мав права грати проти «Кривбасу». Протест Федерація задовольнила і криворіжці отримали 2 очки, які вивели їх на третє місце. А так би вони були б аж на сьомому. Важко наразі зрозуміти чому Федерація вичікувала три місяці? Невже знаючи, що таким буде фініш для цієї команди?

Тож після того, як Федерація внесла корективи, підсумкова таблиця  набула такого вигляду:

«Кривбас» випередив «Фрунзенець» за кращою різницею м’ячів. У них – +14, у нас – + 13. Ось так сумчан позбавили і медалей, і путівки. Це був найкращий результат нашої команди за 13 років її виступів у другій лізі. Однак у тому, що сумчани позбулися третього місця, винні вони і самі.
Василь КАТКОВ: «Обуренню нашому і сумських вболівальників не було меж. Робітники заводу імені Фрунзе, який представляла команда, написали гнівного листа за підписом 5 тисяч любителів футболу у різні інстанції з вимогою відмінити запізніле рішення. Проте це не допомогло. Нас просто не пустили, мовляв, Суми не Кривий Ріг, не ті у вас можливості».

Два наступні роки «Кривбас» вигравав звання чемпіона України і в 1976-у році – з третьої спроби – завоював путівку до першої ліги. А «Фрунзенець» почав здавати позиції. Після цього п’ять разів посідав місця у другій десятці і чотири рази – у третій. Це не могло довго тривати і в 1983 році він втратив місце у другій лізі і статус команди майстрів. Не врятував команду і заслужений тренер УРСР Анатолій АРХИПОВ, який тренував команду останні два роки. Свого часу він працював із Валерієм ЛОБАНОВСЬКИМ у «Дніпрі». Відродження команди майстрів в Сумах довелося чекати 7 років.

«Фрунзенець»- 1974: цифри і факти
Трьох гравців команди включено до списку 22 найкращих футболістів 6-ї зони другої ліги – воротаря Володимира ШАТОХІНА, захисника Сергій СИМУШИНА і нападаючого Валерія ЖИЛІНА
ВАЛЕРІЙ ЖИЛІН, забивши 16 м’ячів, увійшов до десятки кращих бомбардирів, розділивши 2-5 місця.
За результативністю команда на 3-місці після «Металіста» і СК «Чернігів», які забили по 63 м’ячі.
В активі — чотири перемоги з великими рахунками (м’ячі 16 – 3), у пасиві – 3-и таких поразки (1 -10).
СЕРГІЙ СТРАШНЕНКО отримав запрошення до вищолігового одеського «Чорноморця», Микола ЛИТВИНЕНКО – до «Дніпра», а Віктора ГАЛЬЧЕНКА призвали до армії і він грав за СК «Чернігів».

Хто грав і забивав: Володимир ШАТОХІН, Сергій СТРАШНЕНКО, Валерій ЖИЛІН – капітан команди, забив 16 м’ячів, Віктор ДАНИЛЕВСЬКИЙ, Віктор ГАЛЬЧЕНКО (7), Валерій ДЕРИПАСКІН, Василь КАТКОВ, Микола ЛИТВИНЕНКО (8), Олександр ДОВБІЙ (6), Сергій ГОНЧАРОВ (3), Юрій МІТЬКІН (3), Олександр БЕЗВЕРХИЙ (2), Віктор ПОЛЄВЩИКОВ (2), Володимир САМОЙЛЕНКО (2), Леонід СУГИРІЙ (2), Євген УСЕНКО (1).

Начальник команди– Анатолій ШЕВКАЛЕНКО, старший тренер – Геннадій ПУТЄВСЬКИЙ, тренер – Іштван ШАНДОР,