Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах вітають художника-ювіляра

282

Сьогодні виповнюється 85 років з дня народження Володимира Яковича Ратнера – сумського історика, художника, викладача.

Постійні відвідувачі Сумської обласної філармонії звичай помічають чоловіка на першому ряду, який з натури замальовує начерки музикантів, співаків, бо не уявляє життя без класичної музики та улюбленої справи. Володимир Якович Ратнер вільний художник за покликом душі пише те, що йому подобається, а саме людей, пейзажі у своєму образному баченні.

За освітою історик, навчався в Харкові, відвідуючи музеї, виставки, театри та концертні зали. Тема дипломної роботи “Мистецтво еллінізму”, яку проілюстрував власними малюнками.

Після закінчення вишу одночасно викладає історію та малювання у Великій Чернеччині. В Сумах весь час відвідує художню студію М. Бончевського, пізніше – Б. Данченка. Працював й науковим співробітником у художньому музеї. Володимир Якович освітня людина, розуміється на мистецтві, літературі, поезії. Практична робота з малювання та викладацька справа – головні у професійній діяльності. Всі, хто в нього навчався запам’ятали свого вчителя на все життя, бо його методика «асоціативного малювання» та робота на пленері з натури виявилися основними.

Саме на асоціативній ноті з’явилися серії творів: «Садиба Линтварьових», «Дві столиці – Глухів і Батурин» із впізнаваною архітектурою та авторським поглядом на речі, а також цикли психологічних портретів-сучасників, серед яких: митці, музиканти, дослідники, краєзнавці (Портрети Г. Петрова, Л. Сапухіної).

Художник багато мандрує, завдяки подорожам Сумщиною, на згадку залишаються начерки, серед яких вдалий образ легендарної Лукерії Андріївни Кошелевої з Линового, яка зберігає давні горюнські пісні.

Незважаючи на поважний вік художник бере участь у Путивльському мистецькому фестивалі “Золотая кувшинка” (засновник Ніна Кібрік). У 2017 році видавництвом «Триторія» видано монографічний альбом «Володимир Ратнер. Графіка», до якого доклали зусилля науковці обласної бібліотеки.

Роботи художника зберігаються у Сумському обласному художньому музеї ім. Онацького, Лебединському міському художньому музеї ім. Руднєва, Ірбітському державному художньому музеї образотворчих мистецтв (Росія), Будинку-музеї Марини Цвєтаєвої (Москва, Росія), Академії банківської справи (Суми), приватних колекціях.

Надія Юрченко,
директор Сумського обласного художнього музею ім. Онацького