Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах почав працювати лінійний прискорювач

241

У Сумському обласному онкологічному диспансері завершилися роботи з налаштування лінійного прискорювача іноземного виробництва, який використовують при лікуванні онкологічних хвороб. Також разом з ним запрацює новий комп’ютерний томограф. З цього приводу у закладі відбулася церемонія запуску дороговартісного обладнання, сумарна вартість якого – майже 80 млн грн, ще більш як 10 млн грн – супутні складові. Але з бюджету не витрачено жодної копійки. Участь у заході взяли керівники Сумщини, народні депутати України, обласні обранці, лікарі.

«Введення в експлуатацію лінійного прискорювача – це неймовірно важлива подія для області, на яку чекали багато років, – говорив голова Сумської обласної ради Віктор Федорченко. – З вводом лінійного прискорювача в експлуатацію підвищиться якість надання медичної допомоги онкохворим пацієнтам. Особливо якщо врахувати нинішню ситуацію з війною, коли зруйновані онкологічні центри в сусідніх областях – Харкові та Чернігові. Ми тепер зможемо надавати допомогу й жителям цих регіонів. Мешканці Сумщини проходитимуть курс лікування безплатно. Їм більше не доведеться шукати високоточні технології у приватних клініках столиці чи закордоння».

Відновлення, реконструкцію та закупівлю нового обладнання в онкологічний диспансер з перших днів свого перебування на посаді голови обласної ради ініціював Віктор Федорченко. Вже у травні минулого року розпочалися роботи. На території онкодиспансеру знесені старі будівлі, реконструюються наявні, демонтовано мережі. Водночас було створено БФ «Здоров’я Сумщини», який очолила депутат обласної ради, голова обласної ради профспілок Тетяна Євдокимова. На рахунки фонду надходили кошти від аграрного сектору області, промислових підприємств, бізнесу, приватних осіб. Таким чином вдалося зібрати значну суму коштів для ремонту бункера під лінійний прискорювач та поточні потреби для його встановлення.

«Ми працювали майже рік з аграріями, бізнесом заради того, аби разом зробити надважливу справу для області – запустити лінійний прискорювач. Майже 50 господарств відгукнулися на наші прохання і нам вдалося зібрати більш як 11 млн грн, які пішли на будівництво, бо обладнання й матеріали для цих бункерів дуже дороговартісні. Взагалі планувалося, що лінійний прискорювач запрацює в березні, але війна внесла свої корективи. Утім Віктор Федорченко весь цей час разом з директором онкологічного диспансеру Володимиром Шевченком працював над тим, аби завершити справу. Були побоювання, що прискорювач не надійде в Україну, але все склалося вдало. За це Віктору Михайловичу велика подяка від усіх жителів області. Також як директор благодійного фонду дякую і двом нашим народним депутатам, і обласним депутатам, і потужним бізнесменам, які вносили значні суми. Завдяки такій колективній праці ми змогли завершити велику справу», – зазначила Тетяна Євдокимова.

За словами медиків комп’ютерний томограф не лише виявляє пухлини, а й дозволяє диференціювати злоякісні новоутворення від доброякісних, визначити наявність та поширення метастаз. На його основі зібрана унікальна система, яка дозволяє точно спланувати проведення лікування на лінійному прискорювачі та опромінити саме ту ділянку, аби не зачепити життєво важливі структури. Відповідно, менше побічних дій, а сам пацієнт значно краще почуватиметься після проведення процедур.

«Це – прорив для Сумської області. В Україні разом з приватними клініками трохи більше як 10 лінійних прискорювачів. В багатьох областях їх взагалі немає», – сказав директор онкодиспансеру Володимир Шевченко.

За його словами, діагноз «онкозахворювання» мають майже 40 тисяч жителів Сумщини, щороку додається понад 4 тисячі нових пацієнтів. Тому нове обладнання надасть можливість ці цифри значно знизити.

Планується, що перші пацієнти зможуть пройти лікування на лінійному прискорювачі вже до кінця серпня. А головне – це входить в пакет променевого лікування від НСЗУ і для пацієнтів є абсолютно безкоштовним.