Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумська міська рада запускає механізм делегування своїх повноважень

165

Жителі сумських мікрорайонів з садибною забудовою можуть створити органи самоорганізації населення та планувати розвиток своїх кварталів

27 березня 2024 р. депутати СМР прийняли Положення «Про органи самоорганізації населення на території Сумської міської територіальної громади». Про його особливості, актуальність та переваги ОСН під час брифінгу розповідали депутати міської ради Ірина ДЯДЕНКО та Ігор ПЕРЕПЕКА, а також голови квартальних комітетів вул. Добровільної Ніна ЦИБУЛЬНИК, Ірина КОЛЯДА та Наталія БУГАЄЦЬ.

У приватному секторі, або, як його правильно називати, на територіях садибної забудови, у Сумській міській територіальній громаді сьогодні проживає 25% мешканців. У абсолютних цифрах – це 60 тисяч людей. Їхні домоволодіння знаходяться у різних частинах міста, але проблеми таких кварталів, здебільшого дуже схожі.

«Ключові – це питання благоустрою, покосу трави, недостатнього вуличного освітлення та нерозвинутої інфраструктури для дітей і молоді. У приватному секторі майже ніде немає адміністративної інфраструктури: ні ЦНАПів, ні відділень соцзахисту, ні лікарень. Навіть аптек та банкоматів на наших районах немає. Вони сконцентровані в центрі міста або у сусідніх мікрорайонах з багатоповерховою забудовою, куди доводиться добиратись жителям мікрорайону Добровільної», – узагальнила проблеми усіх мешканців садибної забудови голова квартального комітету № 50 Ірина Коляда.
Її підтримує і депутат СМР Ігор Перепека, який також протягом багатьох років опікується проблемами приватного сектору в районі Роменської.

«Можливо дехто і не в курсі, але ось такий факт: 90% садибної забудови не мають централізованої каналізації та користуються вигрібними ямами. Тобто, мешканці приватного сектора, сумлінно сплачуючи податки як всі жителі громади, обділені увагою влади та отримують значно меншу віддачу від міста у розвитку навіть елементарної інфраструктури своїх вулиць і житлових кварталів, – зазначив Ігор Перепека. – Якщо ця програма у нас спрацює, то приватний сектор у нас стане на більш високий рівень, а його мешканці побачать, влада і депутати СМТГ звертають увагу на проблеми приватного сектору не лише перед виборами, а щодня».

«Ми почали працювати в напрямку створення ОСН ще за декілька років до початку повномасштабного вторгнення. Сьогодні ми випрацювали покроковий алгоритм дій, який імплементує Закон України «Про органи самоорганізації…» на території Сумської міської тергромади, – констатує депутатка СМР Ірина Дяденко, яка під час усіх своїх депутатських каденцій тісно співпрацює з мешканцями району Добровільної. – Наше Положення дасть можливість новоствореним ОСН стати повноцінними учасниками ринку послуг. Як тільки буде оформлено юридично ОСН, вони отримують власні рахунки і зможуть взяти на себе частину повноважень Сумської міської ради, щодо організації життєдіяльності свого району: благоустрій, проведення свят, організація фізичного і культурного життя мікрорайону, організація перевірок і моніторингів…».

Що ж ці слова означають на ділі… Юридично оформлені ОСН не просто стануть замовниками або виконавцями робіт з благоустрою своїх територій, а отримають фінансовий ресурс від бюджету громади для здійснення цих повноважень. Адже хто, як не самі мешканці найкраще знають проблеми і потреби свого мікрорайону.

«Саме оформлення розрахункового рахунку дасть нам можливість більш швидко реагувати на ті чи інші потреби мікрорайонів, знаходити не лише гроші з бюджету громади, а брати участь у грантових програмах, залучати кошти благодійників і меценатів», – впевнена голова квартального комітету № 50 Ірина Коляда.

Прийняте «Положення» – це дороговказ для влади і громадян на шляху до створення ОСН. «Якщо ми зараз спрацюємо злагоджено, ніде не стратимо і будемо скрупульозними в усіх пунктах положення, то зовсім скоро матимемо перші видимі результати», – впевнена депутатка Ірина Дяденко. Вона також запевнила усіх охочих мешканців Сумської МТГ, що міська влада буде максимально сприяти створенню ОСН і допомагати у їхній подальшій роботі. Для цього будуть залучені як спеціалісти департаменту інфраструктури, так і фахівці правового управління. «На першому етапі ініціації і реєстрації того чи іншого ОСН, людям буде допомагати юристка нашого правового управління Юлія П’явка. Це відбуватиметься до моменту повної легалізації ОСН, – пообіцяла Ірина Дяденко. – А вже потім, коли новостворена юрособа буде прикріплена до департаменту інфраструктури міста, то розпочнеться прикладна робота, яку будуть супроводжувати саме фахівці цього департаменту».

За додатковою інформацією необхідно звертатись до правового управління за номером: 700-629.

Першопрохідцями у пілотному проєкті СМР вже готові стати голови квартальних комітетів Добровільної, де проживає понад 5 тис. мешканців нашого міста.

«Нам не вистачало цього документа. В ньому з’явилась можливість для нас – самостійно й відповідально управляти територією. Ми вважаємо, що має бути спільне бачення, куди ми рухаємось, повна взаємодія і довіра між зобов’язаннями влади і громадянами. Ми, як квартальні, розуміємо, що зараз тільки початок довгого шляху. Ми розуміємо, що зміни не стануться в один день. Ми знаємо, що маємо донести доленосність прийнятого рішення до людей, вони мають повірити в реальність та ефективність цих змін. І ми, ініціативні голови квартальних комітетів Добровільної, готові працювати в цьому напрямку, ми готові робити усе, що наші діти, які зростаються у приватному секторі, мали щасливе дитинство зараз і перспективи щасливого комфортного життя у майбутньому», – висловила загальну думку квартальних Добровільної Наталія Бугаєць.

Зволікати зі створення ОСН не планують ні активні квартальні Добровільної, ні влада. Адже, як наголосила Ірина Дяденко, «важливо встигнути до вересня, коли розпочинається робота над формуванням бюджету громади на 2025 рік, щоб отримати перше фінансування для пілотного проєкту, про який заявили квартальні мікрорайону Добровільної».

Довідка
Органи самоорганізації населення – представницькі органи мешканців міста або його частин, які створюються для вирішення окремих питань місцевого значення, це будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, районів у містах. ОСН співпрацюють з багатьма установами та організаціями задля вирішення місцевих питань та дають змогу всім бажаючим брати участь в громадському житті міста