Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах на одне робоче місце претендують сім осіб

605

Людям зараз вкрай важливо працювати – щоб утримувати свої сім’ї, допомагати армії, відновлювати пошкоджене та підтримувати економіку. Вирішили з’ясувати, що саме відбувається у Сумах з працевлаштуванням та на що можуть розраховувати ті, хто втратив роботу.

– Суттєвим залишається дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили. Кількість пропозицій роботи менша за кількість охочих її отримати. На обліку переважають люди з вищою освітою, а більшість пропозицій стосуються робітничих професій. На одне робоче місце у середньому претендують сім осіб.
Станом на 18 травня на обліку у Сумському міському центрі зайнятості перебуває 2821 безробітний. Допомогу по безробіттю отримують 2477 осіб (88%). З початку року 71 людина скористалася можливістю набути нову професію або підвищити кваліфікацію на замовлення роботодавців. Мова йде про професійне навчання за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Серед безробітних жінки становлять 57%, чоловіки – 43%. Університетський диплом мають 63% шукачів роботи, 30% – закінчили професійно-технічні навчальні заклади і 7% мають в освітньому арсеналі загальноосвітню школу.
Молодь (до 35 років) – 28%, громадян передпенсійного віку (10 і менше років до настання права на пенсію за віком) – 16%.

r: Як змінювався рівень безробіття у місті Суми з початку війни? Скільки робочих місць втрачено?
Галина Діхніч: Рівень безробіття розраховується за спеціальною методологією і є компетенцією органів економіки та статистики. Ми говоримо про динаміку звернень громадян і роботодавців до служби зайнятості міста Суми та аналіз кількості зареєстрованих безробітних та вакансій.
З початку року 413 роботодавців звернулися до міського центру зайнятості і заявили потребу у працівниках. Станом на 18 травня оперативна база налічує 134 пропозиції, з яких 82 вакансії за робітничими професіями, 41 – для службовців та 11 посад, які не потребують спеціальної підготовки. Говорити про переїзд виробництв до інших регіонів у нас немає підстав, адже цю інформацію нам роботодавці не надають. Зараз багато з них зберігають робочі місця шляхом оформлення простою чи призупинення трудових відносин.
Працевлаштування відбувається навіть у найважчі часи. З початку 2022 року за сприяння міської служби зайнятості працевлаштовано 669 осіб, із них зареєстрованих безробітних – 445.

r: Чула, що зараз змінилося законодавство і вже через місяць людині можуть запропонувати будь-яку роботу. Коли це нововведення почало діяти?
Г.Д.: З 7 травня. Внесені зміни до ст. 46 у частині підбору підходящої роботи для людини. В період воєнного стану людині можуть запропонувати будь-яку роботу. Підбір роботи здійснюється відповідно норм закону , які визначають критерії.

88% отримують допомогу: у частини людей вона закінчилася, а у частини – ще не почалася

r: А взагалі скільки разів людина може відмовитися від запропонованої роботи? Чи існують норми, скільки людина може перебувати в статусі безробітного і коли саме після звільнення їй краще звернутися до центру зайнятості?
Г.Д.: Ситуації бувають різними. Буває, що запропонована робота не підійшла людині. За дві відмови припиняється реєстрація безробітного. Норм щодо того, скільки людина може перебувати на обліку в статусі безробітного, не існує. Людина може користуватися послугами центру зайнятості до моменту працевлаштування або припинення реєстрації. Це рішення особи.
Термінів реєстрації у службі зайнятості ніколи не існувало. Чим скоріше звернеться до служби – тим швидше отримає послуги, в тому числі і виплати. Але якщо людина, звільнившись, звернеться за послугами Служби зайнятості за межами пів року, тоді буде втрачати в розрахунках розміру допомоги по безробіттю.

r: Здається, в новому законодавстві є таке, що людина може заявити про звільнення в центрі зайнятості?
Г.Д.: Таке є і воно стосується лише внутрішньо переміщених осіб. Якщо ВПО звернулася до служби зайнятості і говорить про те, що в ситуації швидкого переїзду людина не змогла розірвати трудові відносини і розуміє, що повернутися на місце постійного проживання та продовжувати трудові відносини не має можливості, то людина подає заяву до центру зайнятості з зазначенням дати припинення трудових відносин, зазначає статтю звільнення. Спеціалісти служби зайнятості повідомляють роботодавця, державну податкову інспекцію і пенсійний фонд про рішення особи. Наступний після подання заяви день вважається останнім днем роботи та через день особа вважається звільненою і вона може бути зареєстрована як безробітня.

r: З якими викликами зіткнулися працівники Центру зайнятості з початку пандемії, а потім війни?
Г.Д.: У певному сенсі вплив пандемії COVID-19 та військових дій на соціально-економічне становище Сум має багато спільного, на жаль.
Це вплинуло на скорочення попиту роботодавців на працівників та зростання кількості реєстрації безробітних у центрі зайнятості: був період навесні 2020 року, коли кількість людей на обліку у Сумському міському центрі зайнятості сягала понад 5 тисяч осіб. «Антирекорд» реєстрацій – 120 на день (для порівняння – у «доковідний» період це – 15-20 звернень на день у середньому). Такі ж тенденції ми спостерігаємо і зараз: внаслідок військових дій багато підприємств згорнули свою активну діяльність та звільнили своїх працівників. Ці люди стали нашими клієнтами.

r: Але ж нічого критичного немає: статистика не дуже відрізняється.
Г.Д.: Статистика по реєстрації зараз дуже відрізняється: на обліку перебуває майже 2800 осіб, а до початку бойових дій цей показник був 2000. За цей короткий проміжок часу показник значно збільшився. Не вистачає робочих рук, фахівців. Для того, щоб опрацьовувати потребу містян у реєстрації, залучаємо до роботи усі сили нашого центру зайнятості та колег із районного і обласного центру зайнятості.

Інформаційно-консультаційні послуги у Центрі зайнятості можуть отримати і працюючі

r: На які виплати можуть розраховувати люди? Чи є різниця, як саме звільнилася людина (за власним бажанням чи згодою сторін)?
Г.Д.: Наразі статус безробітного надається з дня подачі заяви. Якщо людина була звільнена після початку карантину (або введення воєнного стану), допомога по безробіттю призначається з дня набуття статусу безробітного, незалежно від статті звільнення. Але це не стосується статті про скорочення чисельності: при звільненні при скороченні роботодавець виплачує вихідну допомога і в такому випадку виплати будуть через 30 днів з моменту звільнення особи
Звертаю увагу, що на право, порядок та розмір допомоги по безробіттю впливають, окрім статті звільнення з останнього місця роботи, ще кілька факторів: страховий стаж, тривалість безробіття, розмір заробітної плати тощо. І оскільки ці обставини у кожної людини різні, то і відповідь на питання «Які виплати отримає людина?» – індивідуальна, на підставі наданих документів та з урахуванням перерахованих обставин.
Про мінімальний та максимальний розмір допомоги: наразі він складає 1000 грн на місяць для незастрахованих осіб, 1800 – для застрахованих і 9750 грн на місяць – це максимум, який може отримати людина в службі зайнятості. У міському центрі зайнятості середній розмір допомоги по безробіттю складає 4317 грн.

r: Чи змінилося щось стосовно людей передпенсійного віку?
Г.Д.: Внесені зміни до законодавства. Окремі категорії осіб передпенсійного віку мають право достроково вийти на пенсію, але реалізація цієї норми стане можливою лише після затвердження Кабінетом Міністрів України відповідного Порядку.
В прикінцевих положеннях зазначено, що в 6-місячний термін треба привести всі підзаконні нормативні документи у відповідність.

r: Раніше підприємства заздалегідь надавали інформацію щодо вивільнення працівників. Чи є якісь зміни в цьому питанні? Які наймасовіші скорочення відбудуться у Сумах найближчим часом?
Г.Д.: Порядок подання звітності до служби зайнятості роботодавцями про заплановані масові вивільнення працівників залишився чинним. Наразі маємо інформацію про те, що з 26-27 травня Головне управління Держгеокадастру у Сумській області звільнить 100 осіб; з 1 червня – на ТОВ «Сумський машинобудівний завод» заплановано скорочення 184 штатних працівників; Державний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» ім. І.Г.Харитоненка у зв’язку зі зміною місця реєстрації вивільнить 132 особи.

r: Чи змінилося щось у процедурі реєстрації безробітних?
Г.Д.:
До Державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатись усі незайняті громадяни, які бажають працювати. Державна служба зайнятості сьогодні пропонує такі шляхи подання документи для реєстрації: можно надати дистанційно через сайт державних послуг “ДІЯ” (за наявності кваліфікованого електронного підпису) або особисто. Щодня з 9 до 14 години здійснюється реєстрація громадян.
Детальна покрокова інструкція щодо реєстрації у службі зайнятості та перелік необхідних документів є і на офіційному сайті Державної служби зайнятості у розділі «Реєстрація безробітних», і на сайті ДІЯ у розділі «Пенсії, пільги, допомога» у блоці «Допомога по безробіттю».
Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться центром зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання. Відповідальність за достовірність даних, вказаних у поданій заяві, несе особа, яка подає таку заяву. Призупинення трудових відносин не припиняє трудових відносин. Така особа є найманим працівником і не може претендувати на статус безробітного та допомогу по безробіттю, лише на інформаційні та консультаційні послуги.
Прийом зареєстрованих безробітних зараз здійснюється дистанційно засобами телефонного зв’язку. Про зміни формату обслуговування будемо повідомляти. Слідкуйте за оновленням інформації у ЗМІ, на офіційній сторінці нашого центру зайнятості у Фейсбук.

Інна Стасова
Панорама №12-2022