Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Черга на статус

2,395

У Сумах розпочав роботу електронний реєстр для запису на прийом до фахівців Сумського міського центру соціальних служб для здійснення оцінки потреб сім’ї/особи. Вільні місця залишилися аж на другу половину червня 2025 року

Понад 800 днів в Україні триває повномасштабна війна. Понад 800 днів українські діти змушені жити в умовах, які далекі від ідеальних. З метою підтримати малечу уряд України прийняв окремий «Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», затверджений постановою Кабміну від 05.04.2017 № 268 зі змінами від 01.06.23.

У Сумах оформлювати цей статус (далі Статус – r) розпочали влітку 2023 р. і одразу ж почалися проблеми. Причому як у тих, хто хотів його отримати, так і у тих, на кого держава поклала обов’язок його оформлювати. А саме – у батьків і у працівників Сумського міського центру соціальних служб. Родичі маленьких сумчан буквально із закінченням комендантської години займали чергу під Центром, аби отримати талончик на прийом у спеціаліста. Станом на кінець лютого 2024 р. черга була розписана наперед аж до грудня 2024 р. Тепер у місті почала працювати електронна черга на запис до Центру соцслужб, отже, ажіотаж і скупчення людей на вулиці зменшились, а от сама черга, на жаль, ні.

Чому так? Бо у міському центрі соціальних служб просто не вистачає людей, аби прийняти усіх охочих. «Саме наш заклад уповноважений надавати містянам «Висновок оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах». Це той документ, який надає право отримати Статус за пунктом «зазнали психологічного насильства, – коментує ситуацію директорка Центру Марія ВЕРТІЛЬ. – Але окрім цього навантаження, у наших працівників є й прямі обов’язки, які вони не можуть не виконувати». Саме тому керівництво міськради офіційно звернулось до міської військової адміністрації, з пропозицією щодо збільшення штатів на чотири одиниці для виконання цих функцій.

Право на статус
Право на отримання Статусу мають діти, а також особи, які на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії російської федерації не досягли 18 років (повноліття), і в результаті: отримали поранення, контузію, каліцтво, зазнали фізичного, сексуального насильства, були викрадені або незаконно вивезені за межі України, залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань, незаконно утримувалися, у тому числі в полоні, зазнали психологічного насильства.

Як зазначає начальник управління «Служба у справах дітей» СМР Валерія ПОДОПРИГОРА, у Сумській МТГ немає жодного звернення по пункту сексуальне насильство, викрадення, незаконне утримання чи залучення до збройних формувань. Найбільше звернень саме по пункту психологічного насильства.

Безкоштовне харчування у закладах освіти – єдина на сьогодні пільга, яку дає Статус

Вирушаючи за оформленням Статусу, слід пам’ятати про список документів. З ним можна ознайомитися на сайті ЦНАП у м.Суми, ввівши запит “Рішення про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”.

Хто, куди, коли
З 1 травня розпочав роботу електронний реєстр для запису на прийом до фахівців Сумського міського центру соціальних служб для здійснення оцінки потреб сім’ї/особи. Отже, зайшовши за посиланням або відсканувавши QR- код, який ви бачите на нашій сторінці, батькам потрібно ввести відповідні дані, обрати дату, отримати електронний талон і обов’язково натиснути кнопку «Зберегти». Зазначимо, що станом на 10 травня електронна черга вже була розписана на рік вперед, аж до травня 2025 р.

Але наголошуємо, що візит до Центру соцслужб – це тільки перша інстанція, куди вам потрібно звернутися. «Як тільки в міському Центрі соцслужб складені акти оцінки потреб сім’ї/особи, з ними працюватимуть фахівці Центру надання адмінпослуг у м. Суми, — розповідає начальник ЦНАП Алла СТРИЖОВА. – Зверну вашу увагу, що витяг з реєстру тергромади про місце реєстрації дитини також формується адміністратором у ЦНАПі, тож додатково за цим звертатись не треба. Потім всі отримані документи передаються до Служби у справах дітей, яка далі працює над оформленням статусу. А вже звідти документи потрапляють на підпис начальнику МВА Олексію ДРОЗДЕНКУ».

Отже, подавши документи у ЦНАП, вам залишається лише очікувати на рішення про надання чи не надання вашій дитині Статусу. На це у місцевої влади є 30 визначених законом днів.

Автоматично не буде
Психологи та правозахисники в один голос говорять, що усі діти України, включно з тими, які будуть народжені під час війни, мають отримати Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. І доводити або оцінювати психологічну складову не треба. Але закон сьогодні говорить інше, отже, мусимо поки що робити так, як в ньому визначено. «Порядок надання Статусу, визначений чинним законодавством, і це делеговані повноваження від держави органам місцевого самоврядування, — зауважив заступник міського голови Станіслав ПОЛЯКОВ. – Автоматично надати його ми не маємо юридичних підстав. Тому завдання влади – подбати про те, аби процес прийому документів був максимально комфортним як для заявників, так і для працівників відповідальних структурних підрозділів».

Статус у цифрах
За підрахунками СМВА, станом на травень 2024 р. у Сумах на отримання Статусу можуть претендувати майже 40 тис. дітей. З огляду на військову ситуацію, ця цифра буде рости. Отже, процес оформлення розтягнеться не на один рік.

Валерія Подопригора повідомила, що станом на 1 травня 2024 р. у Сумській міській територіальній громаді Статуси отримали 5642 дитини, в тому числі постраждалих від психологічного насильства – 5636; фізичного насильства – 3, отриманого поранення, контузії, каліцтва – 3. Серед них також внутрішньопереміщені діти – 393.

Слід зазначити, що не усі заявники отримали або отримають позитивну відповідь на своє звернення і отримають Статус. «У нас на сьогодні 17 відмов, — констатує Валерія Подопригора. – Причина – народження малюків після 4 квітня 2022 р., коли у місті не велися бойові дії. Але такі люди з огляду на теперішню безпекову ситуацію, можуть звернутися з повторною заявою».

Інші черги
Станіслав Поляков наголосив, що міською владою було прийняте рішення про позачергове оформлення Статусу дітям з будинків, які визнані пошкодженими внаслідок уражень під час обстрілів Сумської міської територіальної громади. Окрім того, військовослужбовці та члени їх сімей для оформлення Статусу мають звернутися до КУ «Центр учасників бойових дій» за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 165/71, щочетверга з 9:00 до 12:00. Саме в цей час на них там будуть чекати фахівці Сумського міського центру соціальних служб.

Діти, які постраждали внаслідок ворожих ударів, мають право на отримання статусу першочергово

Слід зазначити, що сумчани, яким на момент звернення виповнилося 14 років (тобто вже отримали паспорт громадянина України), можуть самостійно звернутися з пакетом документів для оформлення Статусу. Сумчани, хто досягнув повноліття після 24 лютого 2022 р., також мають звертатися для отримання Статусу самостійно. Родини, у яких є більше однієї неповнолітньої дитини, отримують 1 талончик і оформлюють усіх за один прийом.

Талончики, які сумчани отримали до введення в дію електоронного запису, залишаються дійсними, а їх власників чекатимуть у Центрі соціальних служб у зазначену дату.

Контакти
• Сумський міський центр соціальних служб – вул. Харківська, 42, т.700 609
• «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» – вул. Британська, 21, т.700 575
• Управління освіти і науки – вул. Харківська, 35, т.789 777
• Управління «Служба у справах дітей» – вул. Харківська, 35, т. 701 916