Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Кому на Сумщині збільшили пенсії та скасували пільги

1,761

Останній місяць літа приніс зміни, які так чи інакше торкнулся практично всіх українців — воєнний стан та мобілізацію продовжили, підприємцям підвищили податки, деяким пенсіонерам проіндексували пенсію, змінили правила оплати через термінали, а автомобілістам скасували обмеження щодо кількості спроб складання практичних іспитів для отримання водійського посвідчення.

Надбавки до пенсії
У липні в Україні провели індексацію виплат для пенсіонерів, які вийшли на відпочинок за спеціальними законами. Пенсію проіндексували на 19,7%. Але збільшену суму вони отримають лише у серпні. Доплати збільшилися наступним чином: 16 989 пенсіонерів за законом України Про державну службу отримають на 1 046,70 гривні більше; 659 пенсіонерів за законом України Про статус народного депутата України — на 1 450,98 гривні; 1 574 пенсіонерів за законом України Про службу в органах місцевого самоврядування — на 634,89 гривні; 197 пенсіонерів за законом України Про наукову і науково-технічну діяльність — на 422,51 гривні.
Окрім цього, деякі категорії громадян до Дня Незалежності 24 серпня отримають одноразову надбавку. Її розмір поки що невідомий, він визначається окремо для кожної особи. Доплату отримають люди з інвалідністю внаслідок війни I, II й III групи; учасники бойових дій, Революції Гідності та російсько-української війни, а також постраждалі;
члени сімей людей, які загинули через військові дії.

Скасування виплат для деяких ВПО
З 1 серпня внутрішньо переміщеним особам, які тривалий час перебувають за кордоном, скасують нарахування допомоги. Виплати не продовжать тим, хто перебуває в іншій країні понад місяць без обґрунтованої причини. До таких причин належать службове відрядження, стажування, лікування чи реабілітація, догляд за хворою дитиною, смерть когось з членів сім’ї. У будь-якому випадку потрібен документ, що підтверджує обґрунтованість відсутності в Україні. Також припиняється державна підтримка внутрішньо переміщених осіб, які повернулися додому. Це ж стосується людей, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм. Розмір соціальних виплат для внутрішньопереміщених осіб залишається незмінним: для дітей або людей з інвалідністю — 3000 грн, для інших переселенців — 2000 грн. Цю допомогу назначають на півроку. Крвм того, з 1 серпня допомогу не отримають люди, які придбали земельну ділянку, будинок або квартиру на суму більш ніж 100 тис. грн; громадяни, що купили транспортний засіб з випуску якого минуло менше ніж 5 років; ті, хто має депозит більш як 100 тис. грн; особи, які купили іноземну валюту або дорогоцінні метали більше ніж на 100 тис. грн. Звісно, таких буде дуже небагато, тим не менш, такі норми є в законі.

Скасування пільг для підприємців
З 1 серпня в Україні скасували єдиний податок для ФОП 3 групи у розмірі 2% від суми доходу. А для ФОП 1 і 2 групи повернули обов’язкову сплату ЄСВ, яку з початком повномасштабної війни скасували. Підприємці 3 групи зі скасуванням єдиного податку могли самостійно вибрати, за якою ставкою платити податки. Інакше вони автоматично будуть переведені на довоєнну ставку. А якщо підприємець зареєстрував ФОП під час війни та обрав ставку 2%, його автоматично переведуть на ставку 5%. Однак, для ФОП, які працюють у прифронтових територіях та зоні бойових дій, будуть послаблення. Вони матимуть змогу платити ЄСВ і єдиний податок добровільно. Депутати також частково скасували мораторій на проведення планових податкових перевірок. З 1 серпня податківці зможуть перевіряти бізнес, який працює в таких сферах: виробництво та/або реалізація підакцизної продукції (алкоголь, тютюнові вироби); організація та проведення азартних ігор; фінансові, платіжні послуги.
Позапланові податкові перевірки дозволили проводити лише в окремих випадках. Найпоширеніша причина – наявність інформації про порушення.

Воєнний стан продовжили ще на три місяці
Воєнний стан та загальна мобілізація в Україні продовжені ще на 90 діб – до 21 листопада. Верховна рада підтримала в цілому відповідні законопроєкти №7664 та №7665, їх підписав Президент та було опубліковано в “Голосі України”. Мобілізація в Україні триватиме до закінчення воєнного стану, а з 1 серпня з’явилися три види повісток.
Перша — повістка для уточнення даних, друга — для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), яка зобов’язує призовника пройти медобстеження.
Третя — мобілізаційне розпорядження. Цю повістку видають військовозобов’язаному після проходження ВЛК, якщо він визнаний придатним до служби. У разі ігнорування такої повістки передбачена кримінальна відповідальність. У серпні список хвороб, з якими не мобілізовуватимуть чоловіків, знову розшириться. Зокрема, у ньому тепер хворі на СНІД, гепатит, туберкульоз та інші тяжкі захворювання. Також не підлягатимуть мобілізації ті, хто нещодавно переніс операцію чи має значні деформації кісток. Не призиватимуть на службу тих, хто відбуває покарання за тяжкі злочини або ж вже відбули це покарання.
Крвм того, з серпня військовослужбовці строкової військової служби отримуватимуть додаткову винагороду в 6000 грн щомісяця на додачу до основної зарплати. Раніше строковики не отримували додаткових винагород.
Крім цього, по 2350 гривень щомісяця виплачуватимуть курсантам вищих військових навчальних закладів або закладів з військовою кафедрою або факультетом.

Як класти гроші на рахунок через термінал
У Нацбанку повідомили, що з початку серпня у квитанціях про оплату через термінал має бути вказаний номер телефону платника. Система поповнення рахунку через термінали виглядатиме так: особа має ввести номер свого мобільного телефону на екрані термінала; далі отримає на цей номер одноразовий пароль (повідомлення або телефонний дзвінок); потім треба ввести пароль на екрані, що підтверджує згоду на виконання платіжної операції; далі отримати квитанцію.
Проте це нововведення не діє на низку опцій:
сплати комунальних послуг; оплати квитків для залізничних перевезень;
оплати проїзду в міському і приміському транспорті; оплату маршрутних пасажирських перевезень; поповнення проїзних і транспортних карт для проїзду в міському і приміському транспорті; сплата податків, штрафів, адміністративних послуг, зборів та інших платежів до бюджету.

Усі – у «Нафтогаз»
З серпня жителі Дніпропетровської, Вінницької та Сумської областей, які користуються послугами компанії «Нафтогаз», зможуть подати показники лічильників газу лише у три способи: через особистий кабінет my.gas.ua; через чати GASUA у Viber, Telegram.Також NaftogazGasSupply у Facebook Messenger; через SMS-повідомлення на номер 4647.

Зміни для водіїв
Зміни для водіїв почали діяти із 6 серпня. Нововведення передбачає, що автомобільні салони зможуть реєструвати машини для покупця у сервісних центрах МВС. Надалі отримання транзитних номерів, які раніше були обов’язковими, не вимагатимуть. Таким чином українці зможуть купити транспортний засіб і виїхати з автосалону одразу із державною реєстрацією. Також з 1 серпня вступив у дію закон №3164-IX, який дозволяє військовим під час воєнного стану та ще протягом 90 днів після нього, їздити на автівках з правим розташуванням керма.
Також в Україні скасували обмеження щодо кількості спроб складання практичних іспитів для отримання водійського посвідчення. Тепер упродовж року після завершення навчання в автошколі та отримання свідоцтва про теоретичну підготовку кандидат має: необмежену кількість спроб для складання теоретичного іспиту; необмежену кількість спроб упродовж двох років з дня видачі свідоцтва про закінчення практичної підготовки для складання практичного іспиту. При цьому інтервал між складанням теоретичного або практичного іспитів (у разі неуспішного складання) становить не менше ніж 10 календарних днів.
Крім цього, результат успішно складеного теоретичного іспиту буде дійсним упродовж одного року, а практичного, — два роки. Крім того, Верховна рада дозволила бажаючим отримати водійське посвідчення, самостійно проходити теоретичну частину перед іспитом на отримання водійського посвідчення.

Анатолій Поляченко, Панорама, №32-2023