Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

За громадську діяльність – кулі: що відомо про смерть активіста «Правого сектору» у Сумах

268
Згадувати буремні 90-ті роки вже не актуально, бо у 2000-х, на жаль, також вистачає гучних та трагічних подій. В обласному центрі триває розслідування вбивства 29-річного активіста Національно-визвольного руху «Правий сектор» Олександра ІВАНІНИ. За цим фактом порушено кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 КК України – умисне вбивство. Поліція розглядає дві основні версії – вбивство на замовлення і вбивство, скоєне на ґрунті неприязних стосунків.
Постріли у дворі багатоповерхівки по вул. Заливній пролунали близько 21 години у середу 27 жовтня. Про обставини цієї трагічної події трохи згодом розповів голова Сумської організації «Правого сектору» (ПС) Сергій СУПРУН. За його словами, Олександр із дружиною під’їхали машиною до свого під’їзду. У цей момент, за даними свідків, неподалік на лавці сидів невідомий, який дістав зброю та почав стріляти в Олександра, що саме діставав речі з багажника авто. Чоловік отримав три кульових поранення в спину та одне в грудну клітину. Медики швидкої допомоги, що прибули на виклик, констатували його смерть.

 width=

Зранку того ж дня Олександр Іваніна виступав на сесії Сумської міської ради з приводу зниження тарифів на проїзд у маршрутках. По обіді він опублікував пост на своїй сторінці у соцмережі Facebook: «Власники маршрутних таксi догралися! Нацiоналiстичнi органiзацiї «Правий сектор» та «Традицiя i порядок» заявили, що «не дозволять бiльше депутатам та бізнесменам, котрi мають маршрутний бiзнес у мiстi Суми, манiпулювати сумчанами та насильно витягувати з кишень останнi грошi, користуючись статусами депутатiв «пропихати» свiй брудний бізнес. I наголосили, що на дорогах мiста будуть зупиняти той транспорт, котрий не пiдлягає критеріям, яким повинна пiдлягати маршрутка, щоб перевозити людей, також маршутне таксi буде зупинено у разi перевантаження пасажирами та буде викликана поліція».
У «Правому секторі» вбивство активіста пов’язують із спробами протидії контрабанді та торгівлі людьми. У коментарі Центру прав людини ZMINA Сергій Супрун розповів, що активіст останнім часом отримував погрози. При цьому в організації його вбивство вважають замовним, а побутові версії злочину відкидають. «У нього не було коханок, не було серйозних особистих конфліктів, не було боргів – фактично не було нічого, за що можна було вбити, за винятком хіба що громадської діяльності: одному з контрабандистів було фактично перекрито нелегальний канал, привернули увагу правоохоронців, медіа, і в принципі цей злочинець постраждав, тому що припинився його бізнес. То була контрабанда нелегальних мігрантів, в’єтнамців. Їх завозили на територію України, а потім через територію України вони транзитом вивозилися на Європу. Було викрито групу, це було озвучено, було звернення до правоохоронців, і розслідування ведеться досі з цього приводу», – зазначив Супрун.

 width=

Також відомо, що раніше на життя активіста вже вчиняли замах — у березні 2021 р. він розповідав про погрози і конфлікт, під час якого нападники використовували травматичну зброю. Побратим Олександра тоді отримав поранення. Нападником називали Сергія ВАСИЛЕНКА, якого активісти ПС звинувачували у контрабанді та работоргівлі. За словами Сергія Супруна, у поліцію з приводу загроз Олександр звертався.
29 жовтня на прес-конференції щодо вбивства Олександра Іваніни голова партії «Правий сектор» Олександр ТАРАСЕНКО наголосив, що це політичне замовлення. «Не кримінальні розбірки, не побутовий злочин, на який можуть списати те, що сталося, місцеві правоохоронні органи, це політично вмотивоване вбивство. Працював професійний кілер. Коли зрощуються криміналітет з правоохоронними органами чи з владою, на місцях відбуваються такі трагічні події», – наголосив він. Представники ПС звернулися до Президента України, народних депутатів та силових структур з вимогою розслідувати цю кримінальну справу якомога швидше і звітувати перед народом України.
30 жовтня після прощання з Олександром Іваніною, що був похований на Баранівському кладовищі, активісти «Правого сектору» прийшли до будівлі Головного управління Національної поліції. Вони палили шини та вимагали прозорого розслідування злочину й зустрічі з начальником обласної поліції Олександром АНОХІНИМ. «Начальник обласної поліції чомусь не хотів виходити до людей, запрошував до себе у кабінети. Прийшлось викурювати старими майданівськими методами. Працює. Це попередження і вимога працювати швидко і результативно. Вимагаємо в найближчі дні завершити слідство і вручити підозри замовникам вбивства Олександра Іваніни. Нам не потрібен цап-відбувайло, призначений слідством», – заявили активісти.
Олександр Анохін вийшов до мітингуючи та попередив, що розкриття такого злочину не буде легким.

Ксенія Соболєва, Панорама, №44