Юрій Гладенко про фестивалі на Сумщині
У Сумах завершився гастрономічний фестиваль «Слобожанські смаки». Ресторани, які беруть участь у ньому, дають можливість сумчанам і гостям міста спробувати давні страви саме нашого слобожанського краю і проголосувати за них
Одним із організаторів фестивалю виступила Сумська облдержадміністрація. Про те, чим завершився цей фестиваль і чи буде він проходити надалі, які ще фестивалі чекають сумчан і жителів області у 2020 р., ми говорили з керівником відділу промоції та туризму Сумської ОДА Юрієм ГЛАДЕНКО. Він став чиновником лише півтора роки тому, а до цього активно займався громадською й краєзнавчою роботою.
r: Гастрофестиваль «Слобожанські смаки» триває, підсумки його ще попереду. А звідки взагалі виникла ідея його проведення?
Юрій Гладенко: Коли ми півтора року тому спробували скласти гастрономічну карту Сумщини, то не змогли знайти жодного гастрономічного продукту, з яким би однозначно асоціювався наш край. Почали шукати: спочатку зібрали круглий стіл, зібрали усіх зацікавлених – представників громадськості, ресторанного бізнесу, туристичних агенцій, кафедри технології харчування СНАУ, фольклориста й краєзнавця Сергія П’ЯТАЧЕНКА. От саме після його виступу ресторатори оживилися і зацікавилися: а що, таке можна? Спочатку хотіли провести на День святого Миколая, але у цей час всі ресторани вже зайняті новорічними корпоративами. Тому вирішили провести його на Різдво. Було запропоновано розробити меню страв, щоб вони були максимально наближені до автентичних, які готували наші предки. Ідея виявилася успішною, тож минулого року в гастрофесті взяли участь 10 ресторанів, а у цьому – вже 13. Також у цьому році додали яскраве відкриття з гастроярмарком та фольклорними виступами, на якому побували декілька тисяч сумчан. Сподіваюсь, вони залишились задоволеними, адже деякі оригінальні продукти, які там продавалися, навіть мені не вдалося скуштувати – все розкупили. Відвідувачі ресторанів, у яких подавали страви «Слобожанських смаків», можуть оцінювати їх онлайн-голосуванням. За декілька днів після гастрофесту підведемо підсумки і оголосимо їх. Кожний із тих, хто голосував, отримає подарунок.
r: А вам яка страва сподобалася як найбільш оригінальна?
Ю.Г.: Одна із таких – на першому гастрофестивалі бараболя-маківниця: м’ясо, томлене в печі з приправами, разом товченою картоплею із маком. А в цьому році чудовими були конопляні вареники із м’ясом індички, яким пригощав один із ресторанів, і ще багато чого.
r: Є у планах поширити у 2021 році цей фестиваль на всю область, принаймні на райцентри, де є непогані ресторани?
Ю.Г.: Зараз розмірковуємо над цим. Ресторан, що братиме участь у цьому фестивалі, повинен відповідати певним критеріям, у тому числі санітарної безпеки, тож це не так просто. Якщо є ресторатори області, готові взяти участь у «Слобожанських смаках-2021», прошу звертатися до нас. Врешті, страву, яка б представляла Сумщину, ще не знайдено, тож продовжимо шукати. Також нагадаю, що на ярмарку перед Великоднем ми провели конкурс пасок, долучили
камерний оркестр класичної та сучасної музики «Ренесанс».
Всім сподобалося, тож розглядаємо можливість повторити його в цьому році.
r: У минулому році певний ажіотаж викликав конопляний Кемп-фест, що проводився під Сумами. Збираєтесь повторити?
Ю.Г.: Безумовно, фестиваль конопель буде знову, де саме – подивимося. Чув на цю тему багато жартів, тож ще раз підкреслю – цей сорт промислових конопель, виведений на Сумщині, не має опіатів, тож цілком може вживатися будь-ким. Ми бачимо вирощування і переробку конопель як одну із особливостей Сумщини. Це здорове харчування, розвиток агровиробництва, виробництво тканин, будівельних матеріалів і цікавинка для туристів. Зараз працюємо над створенням агротуристичного кластеру конопель, який би виробляв и переробляв промислову коноплю. Загалом у світі із конопель вже виготовляється до 50 тис. товарів, конопля знову завойовує світ. Враховуючи те, що в області також функціонують два науково-дослідних інститути, що працюють над цим, у нас є шанс зайняти свою нішу. До речі, маємо вже оригінальний сувенір області – конопляний сир фірми «Оберіг», до створення якого організаційно долучився і я.
r: Які ще фестивалі чекають сумчан і жителів області у цьому році?
Ю.Г.: Будемо працювати над тим форматом фестивалю «Конотопська битва», який спробували у 2019 році. Тоді вперше були представлена масштабна історична реконструкція цієї битви, яка мала схвальні відгуки. Дійсно, подібні фестивалі без реконструкції важко уявити. Попрацюємо також над іншими складовими фестивалю, щоб зібрати якомога більше гостей як з області, так із сусідніх областей. Заплановано проведення традиційного фестивалю «Калнишева рада» під Ромнами, на батьківщині останнього кошового Запоріжської Січі Петра Калнишевського, але питання фінансування залишається. Будемо працювати над розвитком регіональних фестивальних ініціатив, таких, як «Недригайлівські вечорниці», що пройшли минулого тижня. Маємо від учасників останніх хороші відгуки. Також нагадаю, що цього року в Тростянці заплановано проведення декількох традиційних фестивалів: «Чайковський-фест», «Стара фортеця» і «Схід-рок». Коштами ми їх підтримати не можемо, однак промоційно – так. На жаль, у цьому році суму, виділену на розвиток туризму і промоції, знижено майже втричі – трохи більше 500 тис. гривень.
Сергій Бондаренко
Панорама №5-2020