Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Володимир Пономаренко: Замість “свиного” грипу політики отримали свиню для себе

97

Автор – Дмитро Литовченко

Голова обласного відділення Комітету виборців України (КВУ) Володимир ПОНОМАРЕНКО вважає, що політикам слід не експлуатувати тему епідемії грипу, а зайнятися законодавчим забезпеченням виборчого процесу – прийняти таку редакцію Закону про вибори президента, щоб виборці не були обмежені у праві вибору.
r: Як вплине епідемія грипу на виборчий процес?
В.П.: Не думаю, що взагалі вплине. Ситуацію спробували було використати деякі політики, щоб набрати собі бали. Із цього вийшов пшик! Думаю, цей пшик буде спадати і більше нічого не буде.

r: Президент заявив, що нема підстав вводити надзвичайний стан. Але якби ввели, це б зірвало вибори?
В.П.: Призупинило би. З цього приводу колишній голова КВУ, а зараз заступник голови Секретаріату Президента Ігор ПОПОВ давав інтерв’ю з такими формулюваннями – “можливо би”, “якби”. Думаю, що в такому випадку вибори перенесли би, наприклад, на два місяці. Але вони відбудуться однозначно!
r: Політики експлуатують тему епідемії у передвиборчій боротьбі. Для них це просто технологія. Згодні?
В.П.: Так. Це один із видів технології, яку вони спробували використати. Політичні технологи Юлії ТИМОШЕНКО підсунули їй свиню замість “свиного” грипу. Вони планували набрати додаткові бали, але, навпаки, це негативно відбилось на рейтингу Тимошенко. Інші політики теж намагалися використовувати цю тему, в тому числі Партія регіонів. ЛИТВИН зайняв більш-менш нейтральну позицію, сказавши, що це є один із видів політтехнології і не треба піддаватись паніці, тому він мабуть набрав балів на цьому.
r: Про законодавство. Остання редакція Закону про вибори президента обмежувала права виборців (ліквідація відкріпних талонів, потреба голосувати за місцем прописки, застава у 2,5 млн. грн.) Як виборцям із цим боротися?
В.П.: Президент звернувся до Конституційного суду, і деякі подібні зміни були визнані неконституційними. Тепер парламент обговорює, як діяти далі, плануються суттєві зміни.
Головним обмеженням було те, що фактично результати виборів не підлягають судовому перегляду. Це грубе порушення конституційного права виборця, який повинен мати право оскаржити дії виборчої комісії, результати голосування тощо. Зараз невідомо, яка редакція закону буде прийнята.
r: Яким чином КВУ приймає участь у цьому процесі?
В.П.: КВУ – громадська організація, яка висловлює свою думку. Голова КВУ Олександр ЧЕРНЕНКО говорив, що підтримує подання президента, що дійсно деякі статті погіршували правову позицію виборців і не відповідають Конституції.
r: Як будете боротися з обмеженням прав виборців? Якщо, наприклад, ваших спостерігачів не пустять на дільниці?
В.П.: Судячи по минулих виборчих кампаніях, не було прецедентів, щоб наших спостерігачів не допускали на дільниці. Конфліктні ситуації вирішуються після телефонної розмови з головою комісії. Інколи безпосередньо виїжджаємо на дільницю. Не думаю, що під час цих виборів будуть якісь складності. Ні в кого нема намірів робити цей процес закритим. Штучні перепони можуть виникнути лише через законодавство.
r: Якщо сумчани не зможуть проголосувати в день виборів, що порадите їм?
В.П.: Зараз важко сказати, бо немає остаточної редакції закону. Невідомо, що там буде з цього приводу: чи буде надана можливість достроково проголосувати, чи будуть відкріпні талони та інше.
r: А які б зміни Ви запропонували в Закон про вибори?
В.П.: З приводу відкріпних талонів. Практика показала, що це є один із способів маніпулювання голосами виборців. Дострокове голосування можливе, хоча і зараз усі можуть проголосувати там, де знаходяться. Єдиний державний реєстр виборців дає можливість реалізувати своє право за місцем проживання, місцем праці, місцем знаходження. Способів реалізувати своє право достатньо. Було би бажання!
r: Як Ви оцінюєте процес формування держреєстру?
В.П.: Процес іде. Багато людей приходить щодня, щоб уточнити персональні дані. Раніше він ішов в’яло. Чи встигнуть його довести до логічного завершення, сказати важко.
r: В Україні перед будь-якими виборами передрікають фальсифікації. Ці вибори не є виключенням. Як КВУ буде реагувати на спроби фальсифікувати результати виборів?
В.П.: Наші спостерігачі будуть фіксувати випадки порушень і передавати ці матеріали на розгляд Центральної виборчої комісії. Безпосередньо ініціювати судові процеси КВУ не буде, як не робив цього раніше. Є безпосередні суб’єкти виборчого процесу – штаби кандидатів в президенти. Якщо вони матимуть бажання скористатися цими матеріалами, то зможуть це зробити.
Не думаю, що фальсифікацій буде більше, ніж на минулих виборах. Технології вже опрацьовані настільки, що навряд чи можливо використати щось нове. Адмінресурс використовуватися буде. Усі прогнозують, що вибори будуть гарячими, бо претендентами на престол поставлено на кон дуже багато.

Автор – Дмитро Литовченко