Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

В Україні відзначають роковини загибелі Чорновола

224

20 років тому 25 березня 1999 р. на п’ятому кілометрі автотраси Бориспіль—Золотоноша за нез’ясованих обставин в автокатастрофі загинув український політик В’ячеслав Максимович Чорновіл

Вже саме походження В’ячеслава Чорновола пророкувало йому непросту долю. Народився на Шевченковій землі, зростав у інтелігентній вчительській сім’ї, де значне місце надавали історичній пам’яті та національним обов’язкам. Від батька успадкував козацьку кров. Мати походила з славетного роду меценатів Терещенків.

Талановитий юнак обрав фах журналіста, де пріоритетом є слово, важливість донести правду до людей (тогочасні реалії зводили це право до грані нереального). Маючи непересічні здібності, В’ячеслав Чорновіл міг побудувати кар’єру, стати успішним науковцем, але він обрав інший шлях – шлях мученика, борця за волю, демократію України. Фактично він став початком відродження українства у другій половині ХХ століття: започаткував рух шістдесятництва, дисиденства як нові форми протесту, ініціював створення УГС.

Соратники Чорновола вважають його загибель політичним убивством, хоча 24.01.14 р. смерть офіційно визнано нещасним випадком

Невідомо, як би склалася доля України, якби 25 березня 1999 р. автомобіль Чорновола не врізався в «КамАЗ» з причепом, який розвертався посеред шосе. В. Чорновіл і його водій Євген Павлов загинули на місці, прес-секретар лідера НРУ Дмитро Понамарчук був госпіталізований з важкими травмами. Самі обставини дуже загадкові: видимість в той день була нормальна, отже водій Чорновола повинен був побачити вантажівку, що стояла посеред дороги.
Провести свого Героя в останню путь прийшли мільйони українців.

Справу Чорновола то закривали, то поновлювали, навіть ексгумували його тіло. 21 січня 2014 р. Бориспільський міжрайонний суд закрив справу про загибель В’ячеслава Чорновола, визнавши аварію нещасним випадком.
У 2000 р. В’ячеславу Чорноволу присвоєно звання Герой Україн із удостоєнням ордена Держави.