У Сумах рекордна кількість хворих за добу та померлих за тиждень, а також небезпечна гра у «вірю-не вірю»
На початку світової пандемії коронавірусу вчені прогнозували, що сотні тисяч хворих і загиблих – це лише початок. Восени COVID-19 повернеться знову, і друга хвиля стане більш масштабною, а значить, страшнішою. Ще тільки середина вересня, а тривожні передбачення потроху починають здійснюватися. І це є приводом замислитися, особливо якщо згадати про досвід поширення найбільшої пандемії ХХ ст. – «іспанки», друга хвиля якої забрала більше життів, ніж перша.
Захворюваність в Україні тримається на високому рівні. З початку місяця щодня фіксують понад 2000 нових випадків зараження на COVID-19. 11 і 12 вересня показник перевищив 3000, 11 вересня був зафіксований антирекорд — за добу захворіло 3144 людини.
На жаль, Сумщина також не тримається осторонь антирекордних досягнень. В обласному центрі добовий показник хворих на COVID-19 перетнув позначку у 70. Це найбільший показник в області за час пандемії. Про це повідомила в.о. начальника відділу охорони здоров’я Олена ЧУМАЧЕНКО під час апаратної наради в понеділок 14 вересня. Вона наголосила, що в Сумах і надалі спостерігається наростаюча динаміка захворюваності, фіксуються значні щоденні цифри виявлення нових хворих. Так, у п’ятницю 11 вересня добовий приріст становив 72 особи, у суботу – 53, у неділю – 46.
Загалом на минулому тижні хворобу виявили у 340 сумчан (попереднього тижня – 307), що становить 63% усіх хворих по області. Минулого тижня в Сумах померла найбільша кількість пацієнтів із коронавірусом з початку пандемії — 5 хворих. Загалом в області за тиждень померли 8 людей із COVID-19, з початку пандемії — 37. В Україні станом на ранок 14 вересня 3 211 людей померло від ускладнень COVID-19.
Ситуація ускладнюється
Лікарі-інфекціоністи з районів просять місцевих мешканців утриматися від поїздок до обласного центру. «Аналіз захворюваності коронавірусною інфекцією (підтвердженої ПЛР) за останній тиждень по днях перевищує показники захворюваності в Києві в 1,5-2 рази. Інфекційні стаціонари в Сумах переповнені», – попереджає завідувачка інфекційним відділенням Шосткинської ЦРЛ Тетяна ТУПИКОВА.
У Сумах збільшилася кількість хворих, які потребують саме госпіталізації і не можуть лікуватися вдома. Багато хто з сумчан вважає, що важко хворіють лише літні громадяни, які мають супутні хронічні захворювання. Втім Олена Чумаченко наголошує, що «почастішали випадки ускладнення захворювання і у молодих людей. І навіть серед дітей було зафіксовано кілька випадків складного перебігу хвороби». У КНП «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» перебувають 24 дитини, в однієї з них хворобу підтверджено, решта – під підозрою. Разом із тим четверо осіб потрапили до відділення інтенсивної терапії.
В області в закладах першої хвилі розгорнуто 497 (50 з них – реанімаційні) ліжок. Їх заповненість складає 53%. Про це повідомив на брифінгу у Сумській міській клінічній лікарні №5 начальник обласного управління охорони здоров’я Сергій БУТЕНКО. «Хворих з підтвердженим діагнозом ми можемо розміщати в одній палаті, а пацієнтів з підозрою на коронавірус маємо розміщати кожного в окрему палату.
Лабораторний центр МОЗ у Сумській області перевантажений, проведення тестувань затягується в часі. Через ти ми змушені жителів м. Суми відправляти до районних лікарень, які визначені закладами другої хвилі. Це Тростянецька і Білопільська районні лікарні», – зазначив посадовець.
У КНП «Клінічна лікарня № 5» нині лікується 51 особа, 12 з них перебувають у відділенні інтенсивної терапії, дев’ятеро – на кисневій підтримці, троє – підключені до апаратів ШВЛ.
Директор КНП «Клінічна лікарня №5» СМР В’ячеслав ПЕТРЕНКО розповів про перебудову роботи лікарняного закладу у зв’язку з прийомом хворих на коронавірус. «Розгорнуто два відділення. Технічно ми забезпечені. Зараз допомогу інфекційним хворим надає бригада з 125 медичних працівників. Але відчувається дефіцит кадрів, і нам потрібно ще 60 людей. Для закупівлі засобів індивідуального захисту, дезинфікуючих розчинів і т.д. нам на місяць потрібно 1 млн грн. Сумська міська рада оперативно виділила нам 2 млн грн. Тож потреби буде забезпечено. Госпіталізують до нас людей різного віку, але більше все ж таки літніх людей. За цей час вже бачили різне – і до 70% враження легень», – розповів Вячеслав Петренко.
Одним з чинників, що впивають на зростання захворюваності Олена Чумаченко вважає легковажність містян, які не бажають дотримуватися карантинних обмежень. «Якщо такими темпами буде поширюватися захворюваність і все більше людей будуть потребувати госпіталізації, місто перейде до «червоної» карантинної зони, яка, нагадую, передбачає жорсткий режим карантину, як навесні, і, зокрема, закриття шкіл».
Що світить освіті?
Минулого тижня один із класів Сумської школи №29 закрили на карантин через коронавірус в одного з учнів. Два тижні діти будуть навчатися дистанційно. До цього на самоізоляцію відправили один клас у 4-й школі. Газета «Путивльські відомості» з посиланням на Путивльське районне відділення Сумського обласного лабораторного центру пише, що клас закрили у путивльській школі №2, в якій навчаються півтисячі дітей.
У Конотопі закриють на карантин школу через коронавірус у вчителя та учня.
Про це сьогодні, 14 вересня, під час стріму на своїй сторінці у фейсбуці розповів мер Конотопа Артем СЕМЕНІХІН. Як запевняє начальник обласного департамету освіти і науки Вікторія ГРОБОВА, на випадок погіршення ситуації із коронавірусом освітяни Сумщини відпрацювали різні форми і методики роботи дистанційної роботи. За її словами, для того, аби діти, які перебувають на самоізоляції, не переривали навчальний процес, освітні установи придбають веб-камери і транслюватимуть з їх допомогою уроки. Першими готуються це зробити у Сумах.
«Ми поки що не можемо пов’язати масове розповсюдження захворюваності дітей з початком навчального року. Ми цього поки не спостерігаємо», – сказав очільник обласного управління охорони здоров’я Сергій Бутенко під час брифінгу 11 вересня.
Хворіємо по телефону
У Сумському центрі первинної медико-санітарної допомоги №1 скасували електронний запис до сімейних лікарів через ріст захворювання на коронавірус. Щодо Центру первинної медико-санітарної допомоги №2, то там, за словами його директорки Ганни Івженко, запис пацієнтів онлайн не скасовували. Амбулаторії працюють у звичному режимі. Про таке повідомили на запит Суспільного. До Сумського центру первинної медико-санітарної допомоги №1 входять амбулаторії, які розташовані за такими адресами: вул. Іллінська,48, Шкільна,41А, О.Аніщенка,10, Праці,3, Ковпака,7. Розвести потоки різних хворих намагаються додатковими кабінетами у різних районах міста. Чи потрібно пацієнту приходити до закладу, чи можна визначитись з лікуванням дистанційно — сімейні лікарі тепер визначають у телефонному режимі. За необхідності консультують і призначають лікування дистанційно.
Нововведення поки не стосується педіатрів. До них, як і до цього, можна записатися і онлайн, і телефоном. Записатися до лікаря можна, безпосередньо зв’язавшись з ним телефоном або через Контакт-центр, що працює на базі Центру. У такому режимі лікарі Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 працюватимуть до кінця тижня. Далі переглянуть і плануватимуть свою роботу згідно з рівнем захворюваності на коронавірус.
Записатися до лікаря сімейної медицини можна тепер, тільки безпосередньо зв’язавшись з ним по телефону або через Контакт-центр ЦПМСД №1 за телефонами 787-700, 0504702003. Контактні телефони і адреси амбулаторій СЦПМСД №2, яка працюватиме в звичному режимі, є на сайті установи.
Тривожний симптом
Більше половини українців не підтримує дії Кабінету міністрів з подолання епідемії коронавіруса. Про це свідчить опубліковане опитування соціологічної групи «Рейтинг», яке вона проводила на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень з 30 по 31 липня 2020 р. В опитуванні брали участь 2 472 людини. Дії місцевої влади по боротьбі з коронавірусом не підтримують 34%, а підтримують – 56%. При цьому більшість українців не розглядають коронавірус як особисту загрозу: 34% взагалі не вважають епідемію загрозою для себе, а ще 24% вважають, що це «швидше за все» не загроза. Серйозною загрозою її вважають лише 14%, а «скоріше загрозою» – 26%. При цьому маски в громадських місцях постійно носять 72% українців. Іноді її носять 21%, а ніколи – всього 6%.
Насправді є над чим замислитися. За підрахунками агенції Reuters, що ґрунтуються на даних за останній тиждень серпня і перший тиждень осені, в середньому кожні 24 години від наслідків COVID-19 помирає майже 5900 осіб. Це становить 247 осіб на годину, або одну людину кожні 15 секунд.
Іноді навіть одна людина може стати причиною вибухового спалаху хвороби. Навесні саме так сталося у Південній Кореї, де вірус вдавалося стримувати, поки кількість хворих не сягла 30. Але жінка, яка отримала кодову назву «Пацієнт 31», заразила близько 1200 осіб. З’ясувалося, що вона була дуже релігійною і продовжувала ходити до церкви, незважаючи на кашель і високу температуру, ігноруючи розпорядження корейської влади. Протягом десяти днів кількість заражених у Південній Кореї зросла з 30 осіб до 5 тис.
Ксенія Соболєва
Панорама №38-2020