У Сумах ще не вирішили, як будуть навчатися школярі
До навчального року, який почнеться 1 вересня та триватиме до 30 червня 2023 року, залишилося два тижні. І якщо раніше всі думки батьків були про те, де придбати шкільне приладдя дешевше і якісніше, то зараз головне питання – форма навчання: офлайн чи онлайн.
У Сумській територіальній громаді питанням шкільної освіти у новому навчальному році почали займатися відразу по закінченні минулого навчального року. Проводилися наради з директорами, працівниками ДСНС, інспектувалися сховища і найпростіші укриття у школах і садочках.
Декілька тижнів у місті працювала комісія з перевірки наявних у комунальних закладах освіти Сумської ТГ укриттів на їх відповідність визначеним показникам безпечності. У складі комісії були представники влади, міського управління освіти і департаменту освіти СОВА, спеціалісти ДСНС України у Сумській області.
Про результати роботи комісії на брифінгу розповідав заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Станіслав ПОЛЯКОВ: “Комісія перевірила підвали та цокольні поверхи в освітніх закладах щодо можливості їх використання для укриття дітей під час повітряної тривоги. Станом на 15 серпня рекомендовано до використання – за умови усунення недоліків – 18 приміщень у 17 закладах освіти Сум. Мова йде про 8 шкіл (дев’ять укриттів), 7 дитсадків та 2 позашкільних центри (номери і назви закладів не називаються з питань безпеки, але батькам у школах мусять надавати дану інформацію – “r”). Ці заклади у новому навчальному році можуть надавати послуги дітям в режимі офлайн за умови усунення недоліків, які зазначені в підписаних актах оцінки приміщень”.
За результатами опитування батьків у місті Суми, 85,9% віддають перевагу онлайн навчанню, а 14,1 % – за очне навчання
Вже на цьому тижні у школах міста відбуваються загальношкільні очні батьківські збори, на яких усі охочі зможуть ознайомитися з укриттями, які наявні у закладі освіти, а також на власні очі побачити алгоритм дій вчителів у разі, якщо виникне необхідність евакуації під час тривоги.
Трохи статистики
За словами начальника відділу освіти і науки Сумської міської ради Нелі ВЕРБИЦЬКОЇ, усі заклади освіти громади готуються до можливого початку нового навчального року в офлайн або змішаному режимі: готують навчальні плани, завершуються ремонтні роботи, складають меню, виконують інженерно-технічні роботи, готуються до опалювального сезону.
“У закладах загальної середньої освіти Сумської тергромади у навчальному році 2022-2023 навчатимуться 29713 учнів (на 423 учні менше, ніж торік). Цього року у Сумській ТГ очікували на 3214 першокласників, але наразі є 2521 заява. Реєстрація до 1-х класів триватиме до 31 серпня”, – зазначила головна освітянка міста.
За інформацією відділу освіти Сумської міськради, майже половина школярів, які зараз перебувають в евакуації за кордоном, не планує повертатися до міста – 3700 з 7170 дітей. За межами країни перебувають і педагогічні працівники – серед шкільних вчителів не стануть до роботи 1 вересня 16 зі 177 евакуйованих.
Серед вихованців дитсадків за кордоном перебувають 1955 дітей, 187 з них не планують повертатися. Щодо вихователів, виїхали з України 147, 71 особа планує повернутися.
За словами начальниці управління, також у закладах освіти Сумської громади, зареєстрували 30 дітей, які належать до категорії ВПО.
Чого хочуть батьки?
За результатами опитування батьків, яке проводило Управління освіти Сумської міськради, 85,9% батьків віддають перевагу онлайн навчанню, та лише 14,1 % за очне навчання. Усього було опитано 29731 особа.
Чи дійсно офлайн навчання — у пріоритеті? Чи не тисне влада на батьків або навпаки? Думки сумчан з цього приводу різняться.
Сумчанка Любов КОРОТЕНКО проти того, аби діти ходили до школи, доки у країні триває війна: “За день ми чуємо по декілька сигналів тривоги. Кожного разу потрібно буде спускатися з дітьми в укриття. Що це за навчання? Тривалість тривог буває від двох годин і більше. Весь цей час потрібно перебувати у бомбосховищі. Я вже не кажу про те, що ворог гатить по інфраструктурних об’єктах навмисно, по школах, лікарнях, торговельних центрах. Це ж не секрет.
Дивує те, що при ковіді ми сиділи по три місяці на дистанційці і всіх все влаштовувало – крім батьків і вчителів. А зараз в країні війна, загроза авіаударів. Невже це не вагомий аргумент? Про 53% дуже сумніваюся. З мого оточення немає жодної знайомої людини, яка має бажання зараз відправити свою дитину на офлайн навчання”.
Згодна з нею і ОЛЕНА ВІКТОРІВНА, завуч молодших класів однієї з сумських шкіл, яка із зрозумілих причин не називає свого прізвища: “Коли виникла епідемія коронавірусу, нам усім було важко знайти шляхи і методи навчання. Але поступово, крок за кроком, ми відпрацювали і налагодили систему дистанційної освіти. Гарний вчитель, який чесно виконує свою роботу, зрозумів, як налагодити процес взаємодії і з дітьми, і з батьками. Моя думка не відрізняється від думки більшості батьків – діти мають навчатися дистанційно, доки ворог не капітулює”.
Рішення про те, яку форму навчання обрати для дитини, залишається за батьками
А от мама двох доньок 6 і 11 років Зоя ПЕТРЕНКО хоч і вагається, але виступає за те, аби діти ходили до школи: “Я виховую доньок одна, їхній батько загинув. У мене немає змоги сидіти з ними, адже заробляти якось треба. Та і як першачку навчитися правильно писати букви, коли вчителька буде розповідати це у моніторі? Так дитина хоч деякий час буде під наглядом. Вдома не набагато безпечніше, я так думаю…”
Обласне підпорядкування
Що стосується закладів освіти, які підпорядковані обласній владі, то тут ситуація аналогічна, з одним лише але. За інформацією СОВА, 53% батьків виступили за те, аби їхні діти 1 вересня сіли за парти у школах. І це в той час, коли обстріли прикордонних громад області не припиняються ні вдень, ні вночі, а фахівці ДСНС, які провели обстеження 96% захисних споруд у обласних навчальних закладах, констатували, що лише 44 укриття в закладах освіти Сумщини повністю готові до використання за призначенням. Позитивні висновки отримали й 107 споруд подвійного призначення і найпростіших укриттів.
Ігор Лукаш, директор компанії “Спецкліматопт”, який на запрошення навчальних закладів проводив інспекцію систем вентиляції в умовних сховищах, та надавав рекомендації по можливості їх використання, також не впевнений, що дітям безпечно виходити на навчання у школи: “Я об’їздив по Сумському району 23 школи за останні два тижні. По-перше – назвати ті захаращені, які роками не експлуатувалися, підвали сховищами можна хіба що у страшному сні. Кругом пліснява, грибок, у багатьох навіть підлога земляна. А подекуди навіть калюжі стоять Там по декілька мільйонів потрібно на доведення його до більш-менш пристойного стану (як кажуть, хоча б побілить/пофарбувати).
По-друге – вентиляція! І це одна із головних систем, яка повинна працювати на всі 100, та навіть 200 відсотків у сховищах. Так от, ні в одній із шкіл я не побачив вентиляції, яка відповідала б вимогам до вентиляції бомбосховищ, навіть більше – ніде взагалі немає хоч якоїсь вентиляції, яка змогла б забезпечити перебування 150-200 людей у замкнутому просторі. І повірте – це дуже важливо, адже коли дихати нічим, то й толку від того сховища небагато. Ну і крім вентиляції, є проблеми: вода, каналізація найменші з них – але то не моя “парафія”, тому промовчу”.
Очільник області Дмитро Живицький і начальниця департаменту освіти та науки Сумської ОВА Вікторія ГРОБОВА наголошують, що ніхто не може змусити батьків привести дитину до школи. Лише батьки мають прийняти рішення про форму навчання, а влада і школа надають варіанти, аби діти здобули освіту.
Один з них – це створення Обласного центру дистанційного навчання «Інтенсив Онлайн» на базі Сумської обласної гімназії-інтернату для талановитих і творчо обдарованих дітей.
Як нам повідомили у навчальному закладі, даний Центр буде працювати паралельно з основною роботою закладу. Розрахована ця програма на учнів старших класів, тобто 8-11.
“Діти, які тимчасово мешкають за межами Сумської області або за кордоном і бажають отримати документ про освіту державного зразка Сумської обласної гімназії-інтернату для талановитих та творчо обдарованих дітей, але за різних обставин, особистих чи обставин в державі, не можуть регулярно відвідувати заклад освіти, зможуть пройти навчання у нашому Центрі”, – розповідає Наталія ЮХНО, заступник директора гімназії.
“Ми з фахівцями розробили онлайн уроки в режимі реального часу/синхронному режимі за затвердженим розкладом на теми, що потребують особливої уваги, відео уроки для самостійної роботи на опорні теми, усі форми контролю успішності здобувачів освіти: контрольні, завдання та тести тощо. Діти будуть мати змогу отримати онлайн-консультації з кожним вчителем відповідно до розкладу. Усі заняття відбуватимуться у другій половині дня, щоб школярі, які будуть навчатися за кордоном, мали можливість поєднувати обидва види навчання, – продовжує пані Наталя. – Усі заняття будуть у повному безоплатному доступу 24/7 на інтерактивній платформі Google Classroom з будь-якої точки України та світу”.
Для вступу до Обласного центру необхідно заповнити анкету за посиланням:
Отримати консультації на всі Ваші питання та дізнатися про умови вступу ви можете будь-яким способом:
ел. скринька: ssogi@ukr.net
моб.телефон, Viber, Telegram, WhatsApp: +380999777500, Наталія Іванівна.
Думка психолога
Практична психологиня Юлія ЗОРІЙ радить батькам усвідомити, що лише вони мають приймати рішення, які стосуються навчання і безпеки їхніх дітей.
“Усі освітні структури і влада можуть рекомендувати робити те або інше. Ваш обов’язок, як батьків, прийняти зважене усвідомлене рішення.
Часи коронавірусу навчили і дітей, і батьків займатися вдома, тож сьогодні ця перспектива вже не лякає. І якщо вам спокійніше, коли школяр буде поруч, а у разі загрози ви знаєте, як швидко врятуватися, цей варіант є гарною альтернативою. Звичайно, батьки можуть сперечатися про якість та ефективність такого навчання та про те, що дітей важко налаштувати на подібний формат, адже треба бути поряд і контролювати. Але якщо ми зараз говоримо про безпеку, шукаємо варіант, який би влаштовував та зменшував тривогу батьків, ці суперечки недоречні. У будь-якому разі остаточне рішення та відповідальність, чи пускати дітей до школи, за батьками”, – радить психологиня.
Офіційна позиція
Як заявляє міністр освіти та науки України Сергій ШКАРЛЕТ, у його відомства є чітка позиція стосовно нового навчального року: «В Україні з 1 вересня буде очний, дистанційний або змішаний формат навчання – залежно від рівня небезпеки у кожному конкретному регіоні. В умовах воєнного часу ми впроваджуємо очний освітній процес у приміщеннях навчальних закладів виключно за погодженням із органами влади. За наявності небезпеки заклад запроваджує дистанційний чи змішаний формат навчання. Якщо у укритті не вистачає місць на всіх учасників освітнього процесу, є рекомендації щодо поділу навчання на кілька змін».
Алгоритм для вчителів
Міністерство освіти і науки розробило і опублікувало алгоритм дій вчителів на заняттях у школах під час оголошення сигналу «Повітряної тривоги».
“Почувши сигнал оповіщення, необхідно організувати переміщення учасників освітнього процесу у супроводі з учителем або відповідальною особою, яка після завершення небезпеки та оголошення скасування сигналу організує повернення учасників освітнього процесу на заплановані заходи, а також перевірятиме наявність учнів у укритті та у приміщеннях навчального закладу після завершення небезпеки», – йдеться у інструкції.
Отже, вчитель має робити наступне:
– У разі сигналу небезпеки: відповідальна особа включає систему оповіщення закладу, вчитель повідомляє дітей про загрозу, а батьків – про переміщення дітей до укриття.
– Потрібно організувати пересування двома колонами у приміщенні класу та швидко покинути кабінет.
– Для надання медичної допомоги (у разі потреби) має бути залучено медичного працівника.
– Також відповідальні особи після оголошення сигналу повинні перевірити всі приміщення на відсутність у них дітей та працівників закладу та прямувати до найближчого укриття.
– Всередині сховища дітям потрібно допомогти швидко та спокійно зайняти місця та підтримувати їх під час сигналу тривоги.
– Після оголошення про відбій тривоги, вчителі стежать за тим, щоб усі залишили укриття організовано – колонами чи групами.
Як зазначили у пресслужбі МОН, алгоритм розроблено на основі рекомендацій ДСНС. А от на практиці дані рекомендації ніхто не перевіряв. І, сподіваємося, не перевірить.
Загальноукраїнські плани
КИЇВ. У столиці активно готуються до очного навчання. Проте відкриються лише ті школи, які мають надійне укриття в самих закладах освіти або сховище, розташоване поруч зі школою (на відстані 500 м). Наразі триває підготовка укриттів, щоб школярі та педагоги могли перебувати там під час повітряної тривоги.
Крім того, майже 70% киян, відповідно до попередніх даних опитування, яке триває у закладах освіти, обрали для своїх дітей очну форму навчання у школі з 1 вересня.
ХАРКІВ. Ситуація у Харкові дуже нестабільна. Місто часто потрапляє під ворожі обстріли, тому, найімовірніше, навчальний рік тут розпочнуть онлайн.
Проте питання все ще відкрите. Голова місцевої ОДА Олег Синєгубов зазначив, що вони активно готуються до нового навчального року.
Остаточне рішення про формат навчання школярів вирішиться ближче до 1 вересня.
ЛЬВІВ. Місто розташоване у відносно безпечному регіоні України, тому почати навчання тут планують офлайн. Проте у Львові не забувають про правила безпеки, наразі відбувається підготовка бомбосховищ у підвальних приміщеннях навчальних закладів. Крім того, розпочати очне навчання у Львові зможуть лише за наявності надійних укриттів.
МИКОЛАЇВ. У місті ситуація доволі небезпечна. Міський голова Олександр Сєнкевич ще у липні видав розпорядження та запевнив, що школи з 1 вересня 2022 року тут відкриватися не будуть. Крім того, у Миколаєві не працюватимуть і дитячі садочки.
ВІННИЦЯ. Наразі остаточно не відомо, як розпочнеться навчальний рік у Вінниці, проте міський голова Сергій Моргунов повідомив, що фахові комісії за участю ДСНС вже обстежили заклади, де можливо забезпечити укриття. Таких шкіл у місті 25.
Тобто у Вінниці активно готуються до початку навчального року в очному форматі, проте яким буде остаточне рішення – невідомо.
Рro & contra
Основні аргументи для прийняття рішення
ЗА ДИСТАНЦІЙКУ:
* Наша дитина не ходитиме до школи до кінця війни, бо укриття ненадійні, це ризиковано. Якщо не буде дистанційки, переведу на сімейну форму навчання.
* Ворог гатить у місця скупчення людей. Можуть бити саме по школах, коли дізнаються, що відновлене навчання в класах. І укриття не витримають.
* Учителям важко буде під звуки сирен керувати тридцятьма учнями, уникнути паніки, штовханини. Немає часу заспокоїти тих, хто плаче, хто біжить з переляку. Діти можуть травмуватися фізично, психологічно — тим більше. А поруч з мамою все пережити легше.
* Дитина навчається за кордоном і везти її туди, де триває війна, на очне навчання не хочу. Може, прикріплять до якоїсь дистанційної школи чи відкриють онлайн-класи? Бо нас таких тисячі.
ПРОТИ ДИСТАНЦІЙКИ:
* Зараз в Україні немає безпечного місця. У багатоповерхівках не менш ризиковано, ніж у школах. Тож не треба ставати заручником тривоги. Дитина втрачає місяці повноцінної освіти, шанс на майбутнє, та й батькам важко її вчити та займати чимось удома. А дитині треба пристосуватися жити в умовах війни. Нехай вчиться правильно з класом йти в укриття, звикає.
* У нас у житловому кварталі укриття лише у школі. Якщо сирена, саме туди біжимо. Тож навіщо вдома тримати? Тим більше, за час дистанційки на карантині хлопчик нічого не навчився.
* Якщо школи зачинять, мені нікуди подіти дитину. Бабусь немає, на роботу брати не дозволяють. Вдома дитині сидіти ще небезпечніше, ніж навчатися в школі, де діти під наглядом, де вчитель відповідає за них. Якщо у школі буде очне навчання, все одно батьки можуть перевести дитину на сімейну форму і тримати вдома. А якщо не буде зовсім очного навчання, то немає виходу.
* Дитина дуже хоче до школи, побачити однокласників. Для неї навчання в класі — як частина мирного життя. Тож це переважає можливий стрес під час повітряної тривоги.
Фото СОВА, СМР