Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах не зафіксовано порушень, які б вплинули на результати голосування

327

Координаторка спостереження «Громадянської мережі «Опора» в Сумській області Ольга КОРЕНЄВА про порушення виборчого процесу на Сумщині

r: Сумщина 25 жовтня прославилася на всю Україну фейковими виборами у селі Соснівка Конотопського району. Як подібне могло взагалі трапитися?
Ольга Коренєва: Фейкові вибори стали наслідком конфлікту через створення нової Попівської громади у рамках децентралізації. За п’ять років жителі Соснівки так і не захотіли приєднуватись до цієї громади. Вони оскаржують об’єднання в суді. А свої «вибори» проводили, як немовби «чергові місцеві», а не «перші» – згідно закону. Приміщення «паралельної» дільниці знаходилося в будівлі, яка є приватною власністю, що належить директору місцевої агрофірми «Соснівська» і депутату Соснівської сільради Володимиру ГАЛЯНУ. Як нам розповіли, комісія сформована ще в 2015 році на попередніх місцевих виборах. Цій дільниці було присвоєно номер справжньої дільниці, яка знаходилася в місцевій амбулаторії. Хто і як друкував «бюлетені» для цієї ДВК, нам невідомо. Утім у бюлетенях щодо виборів сільського голови Соснівки було лише одне прізвище – Галини ОНІКІЄНКО – чинної на той момент сільської голови Соснівки. Вона, до речі, знаходилася на цій фейковій «дільниці» під час «голосування», також біля дільниці був присутній вищезгаданий директор агрофірми Володимир Галян. Він же організовував підвезення автобусом виборців до цієї дільниці.

r: Як вплинули ці “вибори” на вибори у раду Попівської громади?
О.К: Ні, вибори в цю раду відбулися, просто жителі Соснівки не матимуть там репрезентативного представництва, оскільки більшість із них голосували саме на фейковій дільниці. Подібне трапилося також в Миколаївській області, а у Харківській області поліція завчасно запобігла таким же “виборам”.

r: Наскільки інтенсивно на цих виборах застосовувався адмінресурс?
О.К: Ми не зафіксували випадків, коли представники влади офіційно і відкрито агітували за того чи іншого кандидата. Були випадки непрямої чи прихованої агітації. Поїздки по районам деяких голів райадміністрацій були синхронізовані з такими ж поїздками кандидатів на ту чи іншу посаду, зокрема такі випадки висвітлювались у ЗМІ та на сторінках райдержадміністрацій щодо представників партії «Слуга народу». У ряді комунальних лікарень області медпрацівникам пропонували «страхування» на випадок захворювання коронавірусом від благодійного фонду нардепа Андрія ДЕРКАЧА, який очолив список партії «Наш край» в Сумську облраду. Зокрема відомо про такі випадки у Сумах, Тростянці, Глухові та Лебедині. Розповсюдження буклетів щодо цього страхування має ознаки зловживання адміністративним ресурсом, ймовірного непрямого підкупу, оскільки надаються певні послуги зі згадкою кандидата, а також агітації в приміщенні комунальних установ. До нас також звернулася медик із Лебедина, яка була «застрахована» цим фондом, після цього важко перехворіла коронавірусом, але жодних виплат добитися від фонду зараз не може.
Також ознаки застосування адмінресурсу мала розсилка повідомлень від Сумського центру крові напередодні виборів щодо підтримки кандидатки і директорки цієї установи, а також партії, яку вона представляє, – «За майбутнє». В реєстрі серед засновників «Сумського центру крові» також значиться Сумська облрада.

r: Які порушення, крім зазначених, помітили спостерігачі «Опори»?
О.К:
Дочасна агітація. Хоча прямим порушенням вимог закону це не є, утім це порушує стандарти чесних і демократичних виборів. До того ж це явище було дуже масовим як географічно, так і в плані кількості політсил, які цим користувались ще до офіційної реєстрації. Навіть не можу виділити якусь одну партію чи кандидата – це робили всі. Тому, можливо, варто це вирішувати на законодавчому рівні. У Сумах, Ромнах, Шостці перед днем тиші і виборів залишалася недемонтованою зовнішня агітація деяких кандидатів, але це не було масовим.
Залишається проблема достатнього матеріально-технічного забезпечення. Традиційно не вистачає скриньок, кабінок, їх освітлення, транспорту, коштів на паливо, необхідної робочої офісної техніки. Цього року також викликом стало забезпечення засобами особистого захисту, термометрами для членів комісій. Кабмін поклав ці функції на місцеву владу. Утім вона не змогла повністю це забезпечити. У Ромнах, наприклад, на всі дільничні комісії видали тільки 800 масок, чого було абсолютно недостатньо. Влада має звернути на цю проблему увагу і виправити помилки.

Сергей Бондаренко
Панорама №45-2020