Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумчан хочуть зобов’язати власним коштом встановити загальнобудинкові лічильники обліку води

792

Не встигли сумчани перевести подих після епопеї зі встановлення загальнобудинкових лічильників на газ, що супроводжувались мітингами, блокадами, гучними заявами та зверненнями «нагору», як система житлово-комунального господарства підготувала їм новий сюрприз. Тепер сумчан, які мешкають в багатоквартирних будинках хочуть зобов’язати встановити загальнобудинкові прилади обліку теплової енергії та водопостачання. І зробити це за власні гроші.

Ще у вересні на під’їздах з’явилися оголошення від КП «Міськводоканал», в яких мешканців запрошували на зустріч з представниками комунального підприємства. Метою зустрічі, як повідомлялося в оголошеннях, було обговорення Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». І тільки на самій зустрічі з’ясовувалося, що закон вже прийнятий та набрав чинності ще в травні 2019 року.

Який сенс його обговорювати? Та не будемо прискіпуватися. Тим більше, що подив викликає не стільки мета зустрічі, скільки сама вимога цього закону. Адже, якщо на газ у минулому році індивідуальні лічильники стояли в одиниць, то лічильник на гарячу і холодну воду є практично в кожній квартирі. Здавалося б, ну що заважає КП «Міськводоканал» брати суму показників квартирних лічильників? Але не все так просто.

На обурливе зауваження мешканців співробітники КП «Міськводоканал» пояснили, що такі заходи необхідні для того, щоб підприємство могло покрити витрати води, до моменту потрапляння у квартиру. Говорячи простими словами, якщо у підвалі будинку через бездіяльність ЖЕКу роками протікають труби, і сума показників квартирних лічильників відрізняється від показників загальнобудинкового лічильника, різницю мають сплатити мешканці, поділивши її між собою. З одного боку, керівників підприємства можна зрозуміти. Адже організація зазнає колосальних збитків через діряві труби. А з іншого, невдоволення мешканців теж цілком справедливе. Люди вже віддали певну суму грошей за індивідуальний лічильник саме для того, щоб платити виключно за ту воду, якою користуються. Але і це ще не всі сюрпризи, які чекають на сумчан.

Вартість самого лічильника (або лічильників, бо встановлюються вони на кожен вхід комунікацій в будинок) мають також сплатити мешканці. Для цього в них є два варіанти. Або самостійно придбати та встановити його – в такому випадку його вартість становитиме 60 тис. грн; або доручити це КП «Міськводоканал». В такому варіанті вартість встановлення лічильника буде 90 тис. грн. Цю суму поділять між мешканцями будинку та включать у щомісячні платіжки.

Хто у виграші? Такі заходи необхідні для того, щоб КП «Міськводоканал» могло покрити витрати води, до моменту потрапляння у квартиру

Така новина викликала обурення серед сумчан. І не дивно, адже кожен хоче сплачувати лише за ту воду, яку використали, а аж ніяк за те, що було втрачено ще до квартири. Однак, відмовитися від такого «блага», за законом вони не можуть. У випадку, якщо мешканці будинку будуть чинити перешкоди для встановлення загальнобудинкового лічильника, то оператор мереж (в нашому випадку КП «Міськводоканал») має право через суд встановити обмеження на користування водою.

Ймовірно, що зустрічі, які в об’яві назвали «обговоренням закону» були офіційним попередженням. В ст. 3 закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» сказано, що оператор інженерних мереж повинен не менш, як за два місяці повідомити мешканців будинку про встановлення приладу обліку. А отже цілком ймовірно, що вже до Нового року почнеться масове встановлення лічильників в сумських будинках. Чи буде воно супроводжуватися протестами громадян на кшталт тих, що були під час встановлення газових лічильників, покаже час. Але нагадаємо, що у випадку з газовими лічильниками держава стала на бік громадян, і в січні 2018 року Верховна рада видала закон, яким встановлювати газоміри на будинок можна лише за добровільної згоди його мешканців. Як центральні органи поведуть себе тепер теж побачимо згодом.

Але видається несправедливим, що за недбальство керуючих структур, які довели комунікаційні системи ледь не до аварійного стану, розраховуватися мають прості жителі.


Анна ГОРПИНИЧ
Панорама №41-2019