Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Санітарні втрати у “гетьманській” бригаді: що відомо про поранених жінок із Сумщини

480

Дата 26 липня збурила інформаційний простір області. З фронту надійшли тривожні новини. Значних втрат зазнала 58-а окрема мотопіхотна бригада ЗСУ ім. гетьмана Івана Виговського, місцем базування якої з початком війни були Суми, нині – Конотопі значна кількість особового складу якої – наші земляки. Зазначимо також, що “гетьманська” бригада дійсно вже який місяць – у зоні бойових дій.

Із перших вуст
Із досвіду: під час війни армійці неохоче діляться будь-якою інформацією, а тим паче щодо бойових втрат: і безповоротних (що стосується кількості загиблих), і санітарних (кількості поранених, травмованих). І ми, кореспонденти “r”, до цього ставимося з розумінням: наші втрати – для ворога радість… Втім завдання газети дати правдиву й якомога повнішу інформацію. Відтак щонайперше ми зв’язалися із прес-службою 58-ї бригади.Її представниця – молодший сержант Валерія ПАЛЬЧИНСЬКА- була лаконічною: “26 липня російська артилерія поцілила в командно-спостережний пункт 13-го батальйону 58-ї ОМПБр ім. гетьмана Івана Виговського. Пряме влучення важкого 122-мм калібру. Відстань від лінії розмежування – 12-17 км. Сім військовослужбовців зазнали поранень, чотири з них – дівчата. Двоє важкі, доправлені до Харківського військово-медичного клінічного центру Північного регіону. Це старший солдат Тетяна ЛАКОЗА, діловод штабу, на військову службу стала у березні минулого року, та старший солдат Тетяна ТУРОК, бухгалтер в/ч, у війську з листопада 2016 року. Обоє до армії призивались із Шостки. Чи потрібна допомога на лікування й відновлення? Цю інформацію уточнимо й повідомимо найближчим часом…”
Наостанок ми спитали у молодшого сержанта Пальчинської про настрої у підрозділі. У відповідь почули: “Звісно, поранення наших військовослужбовців радості не додає. Втім бойовий дух бригади гартувався роками війни, та й українська піхота з ворогом розраховується щедро, боржниками не були і не будемо… У п’ятницю, 30 липня, представники нашої бригади були на святкуванні семиріччя звільнення Авдіївки від російської окупації. Скільки вдячних слів почули від місцевих! Старих, молодих, дітей. І сльози, й обійми. Люди повсякчас наголошують: розмірене життя в їхні домівки повернулося з приходом української армії. Багато хто у вишиванках… Відтак ми розуміємо, що все – недарма. І знаємо, за що воюємо!”

Експертна думка
Потужна київська волонтерська організація – фонд “Повернись живим”, що повсякчас і фахово тримає руку на пульсі подій на фронті, – 28 липня на своїй сторінці у соцмережах розмістила інформацію:
“За даними, які ми отримали та уточнили з власних джерел, внаслідок артилерійського обстрілу наших позицій під Пісками, поранено сімох військовослужбовців… Четверо отримали ушкодження від осколків, ще троє – баротравми (контузії – ред.) від близьких розривів. Двох військовослужбовиць Збройних сил України, поранених найважче, екстрено доправили до Харківського військового шпиталю. Про їх стан повідомив провідний хірург медзакладу Сергій ШИПІЛОВ.
Першій з поранених 51 рік. За словами лікаря, вона має важкі осколкові ураження діафрагми та кишківника, один з осколків застряг у хребті. Наразі лікарі прооперували поранену та усунули наслідки внутрішньої кровотечі. У подальшому жінку готують до операції з видалення осколка. Стан пацієнтки стабілізували, втім лікарі пильнують, аби не було ускладнень. Другій пораненій – 47. Її стан стабільний, середньої тяжкості, жінка має ушкодження живота та ноги. Її готують до подальших хірургічних утручань. Решту поранених доставили до того ж шпиталю, але вже автотранспортом”.
Волонтери також зазначили, що обстріл був потужним: ворог випустив 25-30 снарядів забороненого важкого калібру. Окрім зруйнованого КСП 58-го батальйону та поранених, обстрілом виведено з ладу шість одиниць військової техніки. Дистанція обстрілу є досить значною для такої точної роботи ворожої артилерії. Відтак, військові фахівці роблять припущення, що російські спецзасоби “Орлани” є тим головним чинником, який забезпечив такий прицільний обстріл. Останнім часом ворог надзвичайно активно застосовує тактику спільних дій розвідувальних БПЛА (безпілотних літальних апаратів – Т.Г.) та важкої артилерії. Як результат, чи не рекордна кількість прольотів ворожих БПЛА над нашими позиціями, а з ними – і кількості прицільних обстрілів великими калібрами.
За словами бійців 58-ї бригади, за кілька годин до обстрілу над позиціями ЗСУ літав “Орлан” – безпілотник російського виробництва.

Застосування нового ворожого озброєння
На сьомому році війни на Донбасі продовжують фіксувати нову російську військову техніку. Попри позиційну війну і “перемир’я на папері”, схід України залишається для російських військових полігоном для випробувань.
Представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим СКІБІЦЬКИЙ – в інтерв’ю українській редакції “Радіо Свободи” у березні 2021 р.: “З початку року активізувалося використання противником таких комплексів радіоелектронної боротьби, як “Леєр-3”. Складовою частиною цього комплексу є безпілотний літальний апарат “Орлан-10″. З початку року нашою військовою розвідкою зафіксовано 14 таких випадків. Це свідчить про те, що вони ведуть активну розвідку наших позицій, ну і активно працюють із питанням придушення за рахунок використання засобів радіоелектронної боротьби”.
Від себе зазначимо: руйнування систем зв’язку руйнує систему управління військом як таку.

Панорама, №31, Тетяна Голуб