Особливий підхід до особливих дітей у Сумах
Олена СУЩЕНКО: “Завдяки арт-терапії наші вихованці знайшли себе в різноманітних театральних та кінопроектах”
Вже 26-ий рік поспіль Сумський обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю (СОЦКРДОІ) опікується особливими дітьми та їх сім’ями. Керівник закладу Олена СУЩЕНКО зазначає, що очолюваний нею колектив має великий арсенал навчально-реабілітаційних методик та продовжує переймати досвід у закордонних колег. Так, з 2015 року триває співпраця з міжнародною волонтерською організацією Служба Старших Експертів (SES – Senior Experten Service). Про хід та результати міжнародного проекту, котрий реалізувався в Сумах цього року, розповідає директор СОЦКРДОІ Олена Сущенко.
R.: Як відбувається співпраця зі спеціалістами SES?
Олена Сущенко: З метою підвищення кваліфікації спеціалістів Центру починаючи з 2015 року до нас приїздять старші експерти, які провели низку семінарів. Ці навчання допомагають нам знайомитися та запроваджувати у своїй повсякденній роботі сучасні методики. Упродовж минулих років у стінах Центру закордонні колеги передавали досвід роботи з дітьми з обмеженими фізичними можливостями, слабочуючими та розумово відсталими, включаючи реабілітацію за методику Войта-терапії, М.Монтессорі., фізіотерапію та іпотерапію.
Цього року на базі Центру відбувся проект за темою «Арт-терапія – як метод зцілення за допомогою творчості». Старший експерт SES Ріта ШМІДТ упродовж трьох тижнів, з 17 вересня по 5 жовтня працювала з групою з 19 осіб – це педагогічні працівники, особливі діти та їх батьки. Наша шановна гостя працює на громадських засадах у Вальдорфській школі (Німеччина), де викладає гончарство, різьблення по дереву, створює оригінальні костюми для театральних вистав. Вона переконана, що під час творчих занять людина може відкрити в собі раніше невідомі таланти. У ході цьогорічного проекту пані Ріта спільно з нашими педагогами використовувала техніки малювання , колажу та фототерапії.
«Закордонні колеги, котрі приїздили до Сум, завжди високо оцінювали професійний рівень роботи колективу та чудову матеріальну базу нашого Центру»
R.: Які результати приносять спільна робота, навчання та спілкування із закордонноми колегами?
О.С.: Всі закордонні фахівці, котрі приїздили до центру високо оцінювали рівень роботи нашого колективу. Вони часто ставлять питання: «Як ви управляєтеся з такою великою кількістю дітей?». Наприклад, в Німеччині зовсім інші стандарти стосовно кількості дітей в реабілітаційних груп. Так, німецький педагог може працювати з одною дитиною-інвалідом до 2 годин. Згідно вітчизняних вимог у нас на індивідуальні заняття виділяється лише 30 хвилин.
Як правило, по завершенню навчального курсу за участю фахівців SES робота за новими методиками не закінчується. Нові розробки озброюють наших педагогів, реабілітологів сучасними знаннями та навичками, які дають чудові результати. Найголовніший позитив проявляється в залучення дітей з особливими потребами та з особливим світосприйняттям до соціалізації, до більш вільного, розкутого спілкування з незнайомими людьми. Для наших вихованців важливе розуміння, що вони можуть бути цікавими для навколишнього оточення. Впроваджені методики також дають наснагу батькам, бо трапляються випадки, коли вони опиняються в замкнутому колі проблем пов’язаних, із хворобою малечі. Відвідуючи наш Центр тата й мами отримують допомогу, відчувають зацікавленість до долі, розвитку їх дітей, отримують нові, додаткові стимули продовжувати разом з дитиною заняття творчістю. Ось красномовна історія з практики нашого колективу. Один із нинішніх найуспішніших вихованців уперше переступивши поріг Центру не мав ніяких комунікаційних навиків. У нього були проблеми з мовою, низка психологічних комплексів, він був дуже сором’язливим, замкнутим, зовсім не умів спілкуватися з малознайомим людьми. А нині ця дитина зі сцени майстерно читає вірші, прозу. Можна назвати багато подібних успішних прикладів особливих дітей, з якими починали рухатися з маленьких кроків. Багато проблемних вихованців завдяки комплексу занять з арт-терапії знайшли себе в різноманітних театральних проектах, кіношколі. Майстер-класи проводяться в однаковій мірі і для дітей, і для батьків. А педагоги налаштовують їх на системну, безперервну роботу, яка триває й поза стінами Центру разом з наполегливими батьками-однодумцями.
R.: Як відбувається фінансування навчальних проектів та чи є плани продовжувати таку співпрацю?
О. С.: Левову частку витрат бере на себе Міжнародна організація SES. Вона виділяє кошти на квитки, на, так звану, персональну стипендію для волонтера на час його перебування у Сумах. Зі свого боку, приймаюча сторона має забезпечити проживання та харчування закордонного спеціаліста. Варто відзначити, що найвагоміша стаття видатків – це послуги перекладача. І його роботу оплачує теж SES. Нині формується тематичний план навчань на наступний 2019 рік. Попередньо є наміри разом із закордонними фахівцями провести курс навчання з гідрокінезотерапії – це реабілітаційний комплекс із використанням водних процедур. І ще плануємо навчання по темі сексуальний розвиток та освіта. Прагнемо надати усіляку допомогу, провести консультації для батьків по цій не простій й вельми делікатній темі, з тим щоб стабілізувати стан дітей у період дорослішання.
Олена Шевченко
Панорама №3-2019