Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Микола Полілуй: «Рік після Майдану – це рік надії, очікувань та терпіння»

408

Минув рік з того часу, як почалася Революція Гідності. Про те, яким він виявився для країни і для Сумщини ми поговорили з активним учасником Помаранчевої революції та Революції Гідності, одним із організаторів сумського Майдану, депутатом Сумської обласної ради від партії «Батьківщина» Миколою ПОЛІЛУЄМ.

– Яким цей рік видався для Сумщини?

– Революція Гідності дала ресурс моралі, силу, яка згуртовує. Кожен розуміє, що за цінності Майдану, за які покладені стільки життів, потрібно відповідати двічі. Це дуже великий здобуток. На жаль, на Сумщині у цьому плані майже нічого не змінилося. Сьогодні обласна державна адміністрація залишилася без керівництва, що негативно впливає на всі галузі і напрями діяльності. На перехідному етапі губернатором було призначено Володимира ШУЛЬГУ, але це теж дало лише негатив: оборудки із земельними ресурсами, питання полігону у Стецьківці, знижено резервний фонд – із 44 млн до 1,6, проїдаємо кошти. Не відчули люди і того, що влада робила реальні кроки назустріч малому та середньому бізнесу. Не побачили, які методики перехідного етапу хоча б збиралася застосовувати влада, антикризовий менеджмент не вступив у дію. Які кола впливають на це? І що далі чекає Сумщину? Президент має дуже відповідально поставитися до кандидатури майбутнього губернатора, бо яким ще призначенням може бути принижена сумська громада?

– На Вашу думку, в чому головна причина цього?

– Попередники побудували відносини як комерційну складову, яка контролювала галузі управління, де рухалися немалі кошти. Це був своєрідний бізнес державних посадовців, коли можна було купити будь-яку посаду. Після Майдану і повалення режиму ця схема мала б бути поламана, але влада досі не є відкритою.

– Яка людина має стати губернатором області?

– По-перше, це має бути людина, яка володіє реформаторськими здібностями та має стійку мораль і не буде підтримувати ті схеми, що існували досі. До цієї людини має бути довіра в інвестиційному плані, вона має бути наділена необхідною грамотністю, щоб вступити в протистояння з існуючою системою, де головну роль відігравав лобізм. Майбутній губернатор повинен не займатися популізмом, як це робили попередники, а виконувати доручення Майдану, доручення сумської громади загалом і кожного сумчанина окремо.

– Які питання повинна піднімати народні депутати?

– Зрозуміло, що говорити на цю тему можна довго. Людей надзвичайно цікавлять питання медичного забезпечення, гідне забезпечення освітян, ЖКХ (до речі, за комунальні послуги ми маємо повернути сумчанам 27 млн грн., із яких прямих боргів – 10,5 млн. грн. і часткових – у вигляді пільг, соціальних виплат, які не надала держава – 17 млн. грн). Мають бути відповідні реформи: пенсійна, медична реформа, зміни до виборчого законодавства, зняття депутатської недоторканності, реформа ЖКХ, а також ряд промислових законів, які наповнюють зміст поняття «економіка держави». Реформи в цих напрямках мають рухатися швидко. Але все ж на сьогодні питанням і проблемою №1 є події на Сході. Ми маємо повернути мир. Бо ж, мабуть, немає родини, в якій би хтось не перебував сьогодні там, на передовій: батьки, брати, сини чи й просто знайомі. Ми вже втратили 17-х своїх побратимів, людей, які жили поруч з нами. Зараз там знаходиться близько 4 тисяч наших хлопців. Всі мають уявлення про те, в якому стані знаходиться наша армія, в яких умовах доводиться нашим бійцям відстоювати національні цінності. Реформа армії, ґрунтовний підхід і співпраця різних інституцій як на загальнодержавному, так і на міжнародному рівні – ось над чим нам сьогодні потрібно працювати. Повинні бути чітко відпрацьовані джерела соціального захисту бійців АТО та їх сімей. Сумська громада більш згуртована більше, ніж дії влади, в досягненні забезпечення всім необхідним своїх бійців. Місцева влада нарешті має проінспектувати та дати оцінку діям фондів, які покликані забезпечувати усім необхідним тих, хто сьогодні воює на Донбасі, а на практиці військовим допомагають люди, а ці фонди є зовсім не відкритими і ганебним чином забирають кошти для армії собі.

Я думаю, що народні депутати повинні не тільки скористатися політичною подушкою Блоку Петра Порошенка чи Народного Фронту, а й повинні зрозуміти, що їм передана відповідальність парламентарів перед сумчанами. Досить чекати – треба діяти, доки не закінчився час довіри. Я вважаю, повинна запрацювати депутатська вертикаль усіх рівнів. І обов’язково повинен бути контроль владної вертикалі.

– З якими складнощами доведеться зіштовхнутися новому уряду? І які у нього переваги?

– Поки в країні така напружена ситуація, ми не можемо захистити свою економіку; коливання курсу і знецінення гривні призводить до песимістичних настроїв у суспільстві, люди відчувають себе абсолютно незахищеними. Тож новим парламентарям треба не зволікати і братися за реформи. Тим більше що наша держава парламентсько-президентська і вся основна відповідальність перед громадою буде покладена саме на Верховну Раду. Завдяки подіям на Майдані і всім тим змінам, що після цього відбувалися в країні і одночасно у свідомості громадян, до парламенту прийшли молоді політики, нові політичні партії, на які ми сьогодні покладаємо надію. Люди хочуть кардинальних змін, їм набридли ті, хто, прикриваючись популізмом, корупцією, експлуатував їхню довіру.

Ми бачимо це на прикладі КПУ. До речі, в Сумах представники Комуністичної партії голосували за розгін Майдану, і попри всі події, які були після цього, фракція КПУ в Сумській обласній раді не розпустилася. Ось це і є показник маскування. Та людей не обдуриш, вони розуміють, хто є хто в цій ситуації. Важливо, що ми стрімко рухаємося до Європи, зараз вона набагато прихильніше ставиться до нас, рухається назустріч. Але чи готові ми приймати європейські цінності, бути партнером як моральним, так і економічним, чи зможемо ми сприйняти і розбудувати ці пропозиції на сумському рівні? Це завдання як Кабміну, так і місцевої виконавчої влади. Потрібна команда, а не маніпулятори.

– Як Ви, як депутат, бачите роботу депутатського корпусу Сумської обласної ради?

– Мусимо визнати, що на сьогоднішній день корупція в Сумській області сильніша від люстрації. Існує замовлення на користування комунальними підприємствами, і це ми бачимо на прикладі ДП «Сумиагроліс» та на землях старого аеропорту «Суми». Посадовці, міліція, прокуратура мають бути покарані за непрофесійну діяльність, за оборудки з надрами, ганебне ставлення до підприємництва і економіки в Сумській області. І найголовніше – за побиття людей. А судді хто і де? Депутати мають бути фільтром люстрації для тих, хто залишається у владі, а вибори восени 2015 р. мають дати відповіді на запитання, кого хоче бачити сумська громада в обласному депутатському корпусі, і як свідомість відображається за дорученням Революції Гідності?

Я вірю в те, що ми єдині, вірю в Україну, в сумчан і в те, що разом ми – сила.

И.Д.