ID-паспорти: змінити не можна залишити
Звичні для більшості українців внутрішні паспорти громадянина у формі паперової книжки більше не видаються. На зміну їм прийшли новенькі ID-картки
Багато побоювань викликає у людей, так би мовити, паспортна реформа. Люди поділилися на прихильників новеньких ID-карток і на їхніх щирих противників. Одні хизуються можливістю позбутися кіпи додаткових довідок, які носили при собі, і перспективою «безвізу». Інші ж притримуються класичних стосунків із документами – мовляв, «на папері – надійніше».
Власне, можна кинути «плюсик у карму» обом сторонам. Адже ID-картці треба ще пройти довгий шлях, аби міцно прижитися у нашому житті. Тож, що таке ID-паспорт і з чим його їдять, пояснює начальник відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Управління державної міграційної служби України в Сумській області Людмила СТАРЦЕВА.
З початку 2019 року майже 24 тисячі мешканців Сумщини отримали такі паспорти. Тож можна сказати, що все більша кількість громадян бажають змінити книжичку на картку
р: Чи обов’язково потрібно міняти старі паперові паспорти на пластикову ID-картку?
Людмила Старцева: Запровадження нових паспортів – тривалий процес, який в Україні за прикладом європейських держав буде відбуватися природнім шляхом. Обов’язкової заміни документів, так само як встановлення граничних термінів дії раніше виданих документів, не передбачається. Орієнтовний час, протягом якого міграційна служба зможе видати нові документи більшості громадян, – чотири роки. При зверненнях громадян щодо втрати, псування або необхідності вклеювання фотографій за досягненням 25- або 45-річного віку, будуть оформлюватися нові документи. Також новий документ може бути оформлений за бажанням особи.
р: Яка інформація міститься на ID-картці
Л.С.: По-перше, країна та громадянство. Потім прізвище, ім’я та по-батькові людини. Наступна інформація – про дату народження, дату видачі та закінчення дії паспорта. Зазначається унікальний номер, який присвоюється і вноситься до єдиного державного демографічного реєстру. За бажанням вказується ІНН-номер платника податку. Звичайно ж, фото громадянина, електронний підпис. І якщо особа здає відцифровані відбитки рук, це і є ті біометричні дані, то вони теж там є. І, варто наголосити, це додатковий ступінь захисту електронного документа. Якщо у подальшому якась особа захоче скористатися у повному обсязі вашим пластиковим паспортом, то без прикладання відбитків пальців цього зробити не зможе.
р: На скільки років видаватимуть ID-паспорт у формі картки?
Л.С.: У 14 років паспорт видадуть безкоштовно. Але у 18 років його доведеться міняти на новий і за гроші. Оскільки фізиологічно людина ще росте і обличчя її змінюється.
Особи, які оформлюватимуть паспорт у віці 14-18 років, отримають документ зі строком дії 4 роки, після 18 років паспорт видаватиметься на 10 років. Громадянин, що має паперову книжечку, поки може вибирати: вклеїти нове фото або отримати новий документ. Не можуть вибирати тільки ті, хто отримує паспорт вперше. ID-паспорт обов’язково видадуть при зміні прізвища (людина вступила в шлюб), імені, по батькові, при втраті або викраданні документа, а також якщо він став непридатним.
р: Чи потрібно мати, крім ID-паспорта, паперову довідку про реєстрацію?
Л.С.: Це не обов’язково, так як ID-паспорт є самодостатнім документом, а місце реєстрації у багатьох не збігається з місцем реального проживання. А дані про прописку не є обов`язковою інформацією, яку людина повинна надати, сенсу в ній все менше. Довідка може знадобитися, наприклад, у нотаріуса, так як в документах, що ними завіряються, вказується місце офіційної реєстрації людини, яке повинно бути підтверджено документально. А ось банки при видачі кредитів і оформленні депозитів вже не вимагають прописку.
р: Як вноситься інформація про місце проживання, дітей та шлюб на пластиковий ID-паспорт?
Л.С.: Інформація, яка протягом життя може змінюватися, записана лише до електронного чіпу ID-паспорта. Її можна змінити без необхідності виготовлення нового документа у підрозділі міграційної служби. Зчитати інформацію, яка записана на чіп (окрім відбитків пальців рук), можна за допомогою навіть сучасного смартфона – на сайті виробника бланків доступне для безкоштовного завантаження необхідне програмне забезпечення.
Аби уникнути ускладнення із підтвердженням місця реєстрації, у перші місяці, разом із новим паспортом-карткою, безкоштовно на вимогу особи видається паперовий витяг з реєстру, який не потрібно носити із собою – він надається лише у випадках, коли необхідно підтвердити документально місце реєстрації, та за умови, що установа, яка вимагає такого підтвердження, не має технічної можливості зчитати інформацію з чіпа.
р: Які ще є переваги нового паспорта картки?
Л.С.: На чіп паспорта громадянина України буде записуватись електронний цифровий підпис (лише для осіб, які досягли 18-річного віку), який дозволить у майбутньому використовувати різноманітні електронні сервіси, у тому числі отримувати адміністративні послуги, не виходячи з дому. Паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки, буде більш зручним та зносостійким, ніж паперовий аналог. Головним мотивом запровадження нових паспортів є безпека. Окрім того, після створення електронних сервісів власники цих документів отримуватимуть суттєві переваги.
р: Для чого слугують ПІН та ПАК-коди?
Л.С.: Принцип користування біометричним паспортом подібний звичайній банківській картці: вставляємо його у зчитувач інформації, вводимо ПІН-код і отримуємо доступ до інформації. Під час оформлення пластикового паспорта ми рекомендуємо людині вигадати ці коди. І радимо десь їх записати, аби у подальшому не виникало проблем. Якщо три рази ви неправильно ввели ПІН-код, тоді паспорт блокується і для його розблокування необхідно ввести ПАК-код. Якщо 10 разів ви неправильно ввели і його, то паспортна інформація взагалі блокується. Тут вже необхідно звертатися у міграційну службу. Ви можете продовжувати користуватися паспортом, але більшість функцій його будуть вам недосяжні: оформлення документів в державних, банківських, юридичних, медичних установах.
Зоя Лісова, “Панорама” №34