Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Чи почали будувати в Сумах безпечні пандуси після вступу в дію нових ДБН

221

Начальник управління містобудування та архітектури Сумської ОДАОлег Кривцов: «Про сумські євроспотикачі та що «підсмажить» у нас громадська ініціатива «Тостер»

Гуляючи містом, озирніться навколо і порахуйте: скільки кафе, аптек, магазинів, банків обладнані пандусами та чи всі означені пристосування відповідають хоча б елементарним вимогам зручності. А саме безбар’єрність міського простору є однією з ознак сучасного і прогресивного суспільства, в якому поважають і забезпечують права всіх жителів, незалежно від їхніх фізичних можливостей.
Як і обіцяли в №6, публікуємо продовження бесіди щодо комфортності та доступності міського середовища з начальником управління містобудування та архітектури Сумської ОДА Олегом КРИВЦОВИМ.

«r».: Майже рік минув з моменту прийняття державних будівельних норм (ДБН)«Інклюзивність будівель і споруд». Що вони змінили?
Олег Кривцов: Нові ДБН почали діяти з 1 квітня 2019 р., і в них чітко регламентована обов’язковість влаштування пандусів для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Крім того, прописані обов’язкові вимоги, умови, параметри та технічні характеристики щодо їх встановлення. Попередня версія цього документу містила лише текстову частину, а тепер у ньому багато малюнків та креслень. Така наочність полегшує завдання і для проектувальників, і для замовників, і для виконавців. Також в ньому є багато роз’яснень і вимог щодо облаштування міського середовища. Раніше під час реконструкції тротуарів, скверів та парків неможливо було домогтися встановлення пандусів. Це виправдовували тим, що ДБН не розповсюджуються на рекреаційні зони. Мовляв, пандуси актуальні лише для житлових будинків та громадських закладів чи офіційних установ. Але логічно, що парки та сквери теж мають бути доступними для маломобільних груп населення, бо будь-яка людина має вільно пересуватися містом. Тепер в ДБН чітко прописано, що доступним має бути все міське середовище.

«r».: 6-7 квітня Суми планують відвідати координатори ініціативи «Доступно.UA», які створили проект рейтингу доступності українських міст «Тостер». Які об’єкти Ви порадите їм перевірити у Сумах?
О.К.: Кожна перевірка «Тостеру» зазвичай «підсмажує» найгостріші проблеми з доступністю у кожному місті. Але при цьому активісти збирають як негативні, так і позитивні враження. Щодо першого їх завдання я раджув ідвідати Сумську міську раду, облдержадміністрацію та будівлю обласної ради на Майдані Незалежності. Бо так звана у народі «крива хата» дійсно відповідає майже всім нормам щодо інклюзивності. Там є парковочне місце для осіб з інвалідністю, пониження бордюрного каменю на тротуарах, можливість потрапити у середину будівлі на візку, у вестибюлі є тактильна плитка, є позначки шрифтом Брайля і т.д. Також дружнім до маломобільних груп населення є обласний театр ім. Щепкіна, де встановлений підйомник, за допомогою якого люди з інвалідністю можуть потрапити до глядацької зали.
Щодо негативу – більшість тротуарів, ремонтом яких займається КП «Шляхрембуд», не відповідає вимогам ДБН. На жаль, співробітники комунального підприємства досі не засвоїли їх вимог. Тому майже всі пониження бордюрного каменю зроблені з порушенням: або бордюри стирчать, або отвір цього пониження не дозволяє пересуватися там людині на візку, або ухил не відповідає нормативам. Я такі ділянки називаю «євроспотикачами». У тих випадках, коли замовником робіт виступає департамент інфраструктури СМР (зазвичай це ремонти сходів, тротуарів, об’єктів благоустрою у парках та скверах), на спусках не облаштовують пандуси, а просто на сходи кладуть металеві швелера чи куточки. Такими конструкціями користуватися травмонебезпечно.

«r».: Які ще проблеми щодо недодержання вимог ДБН є у Сумах?
О.К. Міська влада чомусь вважає, що на об’єкти, побудовані за кошти меценатів, не завжди розповсюджуються будівельні норми. Свіжий приклад – біля моста Харитоненко в районі вул. Заливної за власні кошти інвестор облаштував сквер. На цій територіїз’явився пандус, що порушує вимоги ДБН. Дехто вважає, що до об’єкту, побудованого за приватні кошти, не треба чіплятися. Але це у себе на подвір’ї можна будувати як заманеться, а якщо людина будує у громадському просторі, вона повинна дбати про безпеку інших. І органи місцевого самоврядування мають це контролювати. До речі, я направив у ДАБК звернення з приводу цього пандусу.

«r».: Як реагує ДАБК на Ваші чисельні звернення?
О.К.: Реакція зазвичай формальна. Наприклад, у відповіді вказують, що під час перевірки не було виявлено ознак будівельних робіт або не вдалося встановити місце перебування особи – замовника будівництва, або що будівництво вже завершено. Тобто пандус з порушеннями швиденько встановили, а ДАБІ відповідає, що не має права проводити перевірки, якщо об’єкт уже був зданий в експлуатацію. Самі інспектори ДАБІ ініціативу не проявляють, навіть якщо йдуть містом і бачать роботи, що проводяться з порушеннями, вони не звертають на це увагу. Пояснюють тим, що мають право на перевірку тільки у випадку звернення громадян.

Ксенія Соболєва
Панорама №13-2020