Угоди не варті паперу
Про те, що угоди з Росією не варті паперу, на якому вони написані, знав ще Бісмарк.
Тому, навіть якщо подібно до Зеленського вважати, що концентрація військ агресора біля кордонів України — це просто посилення позицій на перемовинах, треба розуміти, що будь-яка угода, яка не відповідає загарбницьким інтересам фашистської влади Кремля, не буде виконана.
Останнім прикладом цього стало ставлення Москви до виконання зобов’язань, взятих на себе членами ОБСЄ (у тому числі РФ) у Віденському документі 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки.
Є у ньому і такий пункт (надаю у власному перекладі): «Держави-учасники будуть повідомляти у письмовому вигляді відповідно до положень пунктів (153) та (154) всіх інших держав-учасниць за 42 дні або більше до початку військової діяльності, що підлягає повідомленню, в зоні застосування заходів зміцнення довіри». Такому повідомленню підлягає «будь-яка незвичайна та незапланована діяльність … військових сил поза місцем їхнього звичайного становища мирного часу, яка є суттєвою у військовому відношенні».
А от якщо країна-учасник ОБСЄ, яка відчуває занепокоєння щодо такої діяльності, то вона «може направити іншій державі-учаснику, де відбувається ця діяльність, запит про подання роз’яснення. Відповідь буде передаватися протягом не більше ніж 48 годин».
Що, власне, й зробила Україна у минулу п’ятницю. Москва не пояснила причину “необхідної військової діяльності” у кордонів України. Більш того, у неділю стало відомо про пересування військ з полігонів у Курській та Воронезькій областях у район Рильська-Суджі та з Московської області в Білгородську, в 15 км від кордону. Там є й далекобійні гармати, здатні обстрілювати Харків.
Отримавши таку відповідь, МЗС України закликав учасників Віденського документа провести екстрену зустріч упродовж 48 годин.
Це не перший випадок грубого порушення Москвою взятих на себе зобов’язань. Під час аналогічної концентрації військ біля кордонів України Москва також відмовилась надавати будь-яку інформацію та допускати спостерігачів на нібито навчання.
Я вже не згадую про окупацію Донбасу та Криму всупереч визнанню та зобов’язанню поважати територіальну цілісність України, закріпленому у «Договірі про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією» та Будапештському меморандумі, де Росія зобов’язалась виступити її гарантом.
Який з усього цього висновок?
По-перше, не можна піддаватися на військовий шантаж та намагатися догодити нашим західним партнерам, які під загрозою війни будуть схиляти Україну до одноосібного виконання російських забаганок, як зафіксованих у Мінських угодах, так і нових. У цьому просто немає сенсу, бо Росія не дотримується угод.
А по-друге, призначати на державні посади дурнів під час загострення небезпеки війни є злочином. Ті 73%, хто голосував за людей, які в цей час витрачають гроші на будівництво університету власного імені або на закупівлю китайських смартфонів пенсіонерам, є їх співучасниками.
Фото Главком