Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Как мегаватт деньги косит

295

Руководитель строительной фирмы Виктор Федорченко обвинил руководство «Сумыоблэнерго» в вымогательстве взяток

Инна Клышко
Юлия Ярошенко

Многие люди жалуются на дороговизну жилья, и мало кто из них представляет, с чем приходится сталкиваться застройщикам в процессе работы. Завесу приоткрывает недавно возбужденное прокуратурой уголовное дело и открытое письмо руководителя крупнейшей в Сумах строительной компании.

Не подмажешь – не поедешь
Прокуратура Сумской области возбудила уголовное дело против должностных лиц энергопоставляющей компании “Сумыоблэнерго” по подозрению во взяточничестве. По данным ведомства, сотрудники компании подозреваются в том, что по предварительному сговору путем вымогательства получили от должностного лица одной из строительных компаний Сум неправомерную выгоду за подключение многоэтажного жилого дома к электрической сети.
В феврале 2010 г. строительная компания обратилась в “Сумыоблэнерго” по поводу подключения к электрической сети 70-квартирного жилого дома.
Энергетики предоставили строителям технические условия подключения, которые предусматривали проведение ряда строительных и монтажных работ.
В июне 2011 г. должностные лица “Сумыоблэнерго” прислали строительной компании письмо о внесении изменений в техусловия, дополнив их рядом работ, проведение которых требовало дополнительных затрат.
В это же время в строительную компанию обратился мужчина, который, действуя в сговоре с представителями “Сумыоблэнерго”, довел до сведения руководства стройфирмы информацию о том, что в случае получения 40 тыс. грн. вопрос подключения дома будет решен без выполнения дополнений к техусловиям.
Директор стройкомпании согласился на передачу денег, так как в случае неподключения дома он не смог бы сдать объект в эксплуатацию. В сентябре 2011 г. деньги были переданы, а в декабре дом сдан.
В декабре 2011 г. вновь возникла необходимость в подключении к электросети 150-квартирного дома по ул. Коротченко. В апреле 2012 г. посредник довел до сведения гендиректора стройфирмы, что через него нужно передать сотрудникам “Сумыоблэнерго” 300 тыс. грн. При этом, по данным прокуратуры, передавать деньги сотрудникам “Сумыоблэнерго” злоумышленник не собирался.
25 апреля 2012 г. сотрудники УСБУ задержали “посредника” при получении 300 тыс. грн. Против него возбуждено дело по ч.5 ст.27 (пособничество), ч.4 ст.368-3 (коммерческий подкуп должностного лица), ч.3 ст.190 (мошенничество), ч.4 ст.27 (подстрекательство), ч.2 ст.15 (покушение на преступление), ч.1 ст.368-3 (предложение или передача должностному лицу непровомерной выгоды) Уголовного кодекса Украины.
Дело против сотрудников “Сумыоблэнерго” возбуждено по ч.4 ст.368-3 (получение должностным лицом неправомерной выгоды за осуществление действий или бездействие с использованием предоставленных полномочий в интересах того, кто передает или дает эту выгоду, повторно). Примерно так, исходя из текста письма Виктора Федорченко, выглядит дело.
В свою очередь пресс-служба ПАО «Сумыоблэнерго», не вдаваясь в юридические детали и ничего не поясняя, комментирует исключительно техническую сторону вопроса: «Технические условия присоединения электроустановки заказчика к электрической системе – документ, который выдается заказчику владельцем электрических систем и содержит выходные данные для проектирования. Если собственником электрических систем является ПАО «Сумыоблэнерго», то оно – монополист по выдаче технических условий. Такими же монополистами являются водоканал (ТУ на водоснабжение и водоотведение), «Сумыгаз» (ТУ на газификацию) и т.д.
Технические условия выдаются в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления. Стоимость ТУ рассчитана согласно нормативным документам, утверждёна приказами по ПАО, согласована с МП НКРЭ и зависит от величины заявленной мощности. Например, стоимость ТУ до 15 кВт включительно составляет 765, 29 грн. (без НДС) для любого потребителя области».
Приводим здесь письмо Виктора Федорченко с некоторыми сокращениями.

Чому державна програма «Доступне житло» перетворюється в «Недоступне житло»?
ТОВ «БВК компанія Федорченко» висловлює глибоке занепокоєння учасників будівельного ринку Сумської області у зв’язку з порушенням окремими природними монополістами антимонопольного, антикорупційного законодавства та законодавства з питань сприяння відродженню та розвитку будівельної галузі.
Так, на даний час виникла ситуація з абсолютним засиллям підприємств–монополістів в м. Суми та Сумській області, а саме ПАТ «Сумиобленерго», зокрема у зв’язку з неприпустимим свавіллям у процедурі надання технічних умов (ТУ) для новобудов житла або для малого-середнього бізнесу приватним підприємцям…
…При видачі ТУ ПАТ «Сумиобленерго» розробило свою систему, яка дозволяє на протязі дев`яти місяців затягувати час та брати за кожний папірець визначену суму коштів, не дивлячись на те, що по завершенні будівництва ПАТ «Сумиобленерго» отримує нове джерело доходів (нових споживачів).
Це робиться наступним чином: після видачі ТУ ПАТ «Сумиобленерго» відправляє до нас визначених осіб або суб`єктів господарювання, котрі беруть на себе посередницьку функцію зміни ТУ (під цим же номером) на інші, більш прийнятні та реальні для виконання. Звичайно, ніхто не займається благочиністю – за таку послугу будівельна компанія повинна розрахуватися в повному обсязі готівкою в «конверті»…
Я протягом двох років неодноразово звертався до керівництва ПАТ «Сумиобленерго» з пропозицією сісти за стіл «переговорів» та завершити дану практику здирництва. Також звертався і до керівників владних структур. Але після багатьох намагань знайти компроміс мені було сказано, що «у нас є така «криша», що вам не має сенсу звертатися за допомогою до будь-кого – краще платити, точніше, давати хабара нам, тільки тоді ви отримаєте електроенергію в своїх новобудовах». Постає питання, чому за ці нахабні кримінальні дії повинні страждати інвестори, котрі вклали свої власні кошти у новобудови?
Під час бесіди з одним із керівників енергопостачальної компанії я прямо сказав, що, аналізуючи ситуацію, яка склалася на даний час, мені не залишається іншого виходу, як звернутися до правоохоронних органів. Тому що своїми корупційними діями ви мене умисно примушуєте порушити закон. Відповідати перед законом будуть як ваші посередники, так і я. Нахабність керівництва енергопостачальної компанії досягла такого апогею, що навіть коли мій заступник нагадав Віктору Олександровичу Рябченку, технічному директору ПАТ «Сумиобленерго», що, згідно Указу Президента України №1077/2007 «Про заходи щодо будівництва доступного житла в Україні та поліпшення забезпечення громадян житлом», ми маємо право на отримання пільг згідно Державної програми «Доступне житло» і що з порушених питань будемо звертатися до Кабінету Міністрів України, нам було сказано: «Зустрічного вітру!», тобто ніяких пільг, ніякого послаблення.
Мене дивує той факт, що, навіть вчиняючи незаконні дії умисно, ці люди настільки впевнені в своїх силах, що їх не лякають ні скарги, ні закони.
Як приклад цього – новобудова по вулиці Праці, 9. ТУ, які надає ПАТ «Сумиобленерго», носять подекуди «фантастичний» характер. Так, для їх виконання потрібно відключити від електропостачання на значний період часу цілі мікрорайони міста.
А громадянин, який вкладає гроші в будівництво житла, повинен доплатити 287 грн. за кожен кв. м житла за підключення до енергомережі, згідно ТУ. Беручи до уваги те, що квартира має в середньому 60 кв. м, керівництво енергопостачальної компанії отримує до кишені 17,5 тис. грн. з кожної квартири.
Вже збудований будинок по вул. Комсомольській, 46/1: нами, як забудовником, були виконані всі ТУ, які раніше видала нам енергопостачальна компанія. Але трохи згодом без наявних причин ми отримали лист від ПАТ «Сумиобленерго», де були викладені додаткові ТУ. І до тих пір, поки до нас не завітав громадянин С., «посередник» від господаря ПАТ «Сумиобленерго», та не отримав від нас хабар у розмірі 40 тис. грн., цей будинок не був подключений до енергопостачання. Звичайно, що ніхто ніякі додаткові роботи не робив і нікто їх не перевіряв. Сказали, що ніякого листа немає, хоча копія данного листа у нас є.
Своїми діями ПАТ «Сумиобленерго» обкрадає не тільки забудовників, а й громаду в цілому.
Беручи до уваги той факт, що кожного місяця ПАТ «Сумиобленерго» видає ТУ на приблизно 1 мВт потужності, а кожен кВт потужності приєднаних мереж «коштує» 1,5 тис. грн., то неважко підрахувати, що до кишені керівництва енергопостачальної компанії завдяки діючій схемі потрапляє не мало і не багато – від 1,5 до 2 млн грн. А за рік це вже 24 млн гривень! І це тільки за видачу технічних умов. Даний механізм отримання грошей ПАТ «Сумиобленерго» називає «відбиванням грошей» за рахунок населення Сумської області. Прибутковий бізнес без тягаря податкової системи!
Майже невирішуваною проблемою також є факт передачі спеціалізованим підприємствам готових комунікацій, не кажучи вже про відшкодування витрат, понесених забудовником на будівництво мереж та об`єктів газо- та електропостачання в повному обсязі, як це передбачено законом. Так, нашій компанії та Управлінню майна комунальної власності довелось звертатися до суду, щоб змусити ПАТ “Сумигаз” прийняти на баланс та обслуговування газопровідні мережі та газорозподільні пункти в близько десятку новобудов. ПАТ “Сумигаз” є єдиним спеціалізованим підприємством в місті, яке ліцензоване та має всі необхідні дозволи для здійснення обслуговування та експлуатації газових мереж. Проте монополіст, отримуючи дохід від використання збудованих забудовником мереж, намагається стягнути подвійну плату за експлуатацію мереж: раз з користувачів — мешканців будинків (плата за обслуговування мереж входить до тарифу на газопостачання населенню, затвердженого НКРЕ), другий раз із забудовника, незрозуміло на яких підставах. А без належного обслуговування газових мереж їх експлуатація неможлива, інакше не виключені трагічні повторення вибухів побутового газу і в нашому обласному центрі.
З огляду на вищевикладені проблеми працювати на будівельному ринку без ризику порушити Кримінальний кодекс України стало неможливим, тому що всі дії підприємства–монополіста призвели до ситуації, коли без давання хабара господарю ПАТ «Сумиобленерго» через посередника (із розрахунку за 1КВт потужності нових електромереж як мінімум 1,5 тис. грн.) немає можливості не тільки встановити реальну ціну на житло, але й взагалі вчасно здати таке житло в експлуатацію та передати у власність інвесторам. В результаті чого будівельні компанії мають великі збитки та втрачають довіру інвесторів.
Не маючи іншого виходу, ми звернулися до правоохоронних органів…
…З огляду на вищевикладені проблеми ТОВ «БВК компанія «Федорченко» вимагає вирішити на законодавчому рівні наступні питання:
– позбавити можливості компанії-монополістів видавати ТУ без погодження з органами місцевого самоврядування;
– обмежити дії підприємств-монополістів, які суперечать закону та державній політиці розвитку економічної конкуренції та відродження будівельної галузі;
– звернути увагу керівників органів владних структур на дану проблему;
– зробити «реально» дієвою та спроможною вирішувати проблемні питання забудовників міста Постійну комісію з питань архітектури, будівництва, регулювання земельних відносин при Сумській міській раді;
– виконати свої зобов`язання по реалізації державної програми «Доступне житло» в Сумській області.
Без втручання влади та державного контролю за роботою підприємств-монополістів при наданні ТУ на будівництво та при введенні в експлуатацію новозбудованого житла будівельні компанії не мають змоги самостійно вирішити цю проблему. В результаті – добросовісні будівельні компанії можуть перетворитися на “Еліта-центри”, а населення остаточно і надовго втратить будь-яку довіру до держави. Тому що дати хабар – це підвести себе як керівника будівельної компанії під статтю Кримінального кодексу, а не дати – не мати можливості дати населенню бажане житло в новобудові!
І якщо в найближчий час питання, пов’язані з діяльністю підприємств-монополістів щодо будівництва та обслуговування інженерних мереж у новобудовах, не будуть вирішені, суто економічні проблеми в сфері будівництва житла можуть перетворитися на соціальні, що суттєво погіршить і так вкрай складну соціально-економічну ситуацію в країні і може призвести до згортання державної програми «Доступне житло»!
У зв’язку з наведеним вище ТОВ «БВК компанія Федорченко» просить владу втрутитися в ситуацію, що склалася з виконанням законів України в сфері будівництва, запобігання корупції та діяльності природних монополій.
Будівельна компанія «Федорченко» через газету «Панорама» звертається до депутатського корпусу Сумської обласної ради та Сумської міської ради VI скликання з проханням розглянути та надати обґрунтовану оцінку викладеним фактам та внести пропозицію звернутися з законодавчою ініціативою до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України…

З повагою,
Генеральний директор
ТОВ «БВК компанія «Федорченко» В.М.Федорченко