Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

35 вчителів Сумщини пройшли сертифікацію

269

У Сумській області упродовж 2024 року всі три етапи сертифікації: І – незалежне тестування, ІІ – самооцінювання власної професійної майстерності, ІІІ – експертне оцінювання професійних компетентностей, вже пройшли вчителі української мови і літератури (25 осіб), та вчителі математики (10 осіб), – Алла РЯБУХА, начальниця управління Державної служби якості освіти у Сумській області.

Нині добігає кінця вивчення досвіду роботи 23 вчителів початкових класів. Триває сертифікація 13 вчителів області з навчальних предметів громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство». Зараз для них завершується ІІ етап, а з 28 жовтня по 29 листопада 2024 р. відбудеться ІІІ етап сертифікації.

Пороговий бал для усіх категорій педагогічних працівників, які брали участь у сертифікації, буде визначено у грудні 2024 року. Зокрема, засідання комісій з визначення порогового балу відбудуться з 3 по 6 грудня. А вже з 9 по 19 грудня учасники сертифікації зможуть подати заяву до атестаційної комісії про проходження атестації для присвоєння/підтвердження педагогічної категорії та/або педагогічного звання.

Сертифікація педагогічних працівників є ефективною світовою практикою оцінювання їх професійної діяльності. Вона дає можливість не лише всебічно та об’єктивно оцінити професійні компетентності вчителів, але й виявити фахівців, які володіють новітніми освітніми технологіями і методиками компетентнісного навчання.

Про найнагальніші питання щодо сертифікації вчителів починаючи з 2019 року і дотепер інформує Алла РЯБУХА, начальниця управління Державної служби якості освіти у Сумській області.

Сертифікація – найкраща частина реформи в українській освіті, яка необхідна для професійного зростання педагогічних працівників. Вона нівелює поняття корупції завдяки зовнішньому оцінюванню. Ця процедура додає впевненості вчителям у своїх професійних діях, неоціненний досвід і можливість поділитися своїми напрацюваннями.

У 2019-2021 роках сертифікація була пілотним проєктом, а з 2022 року вже є усталеною процедурою та одним із пріоритетних напрямків у системі забезпечення якості освіти.

Першими, хто мав можливість взяти участь та відчути усі переваги процедури, були учителі початкових класів. У 2023 році стати учасниками сертифікації стали педагоги базової середньої освіти, що викладають українську мову та літературу й математику в 5-6 класах. У 2024 році сертифікація педагогічних працівників поширилась на 330 вчителів України з навчальних предметів (інтегрованих курсів) громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство». Масштабування сертифікації продовжиться й надалі.

Чимало переваг має сертифікація й кожен з трьох її етапів зокрема: зовнішнє незалежне оцінювання – оновлення теоретичних знань та вдосконалення предметно-методичної компетентності; самооцінювання власної педагогічної майстерності – можливість здійснити рефлексію, а також переглянути свої пріоритети, вибудувати індивідуальну освітню траєкторію для професійного самовдосконалення; вивчення практичного досвіду роботи – об’єктивне бачення власної діяльності через оцінку фахових незалежних експертів.

Сертифікація дає можливість вчителю одержати визнання свого професіоналізму, заявити про себе та отримати бонуси за високий рівень компетентності. До того ж сертифікація зараховується як проходження атестації педагогічним працівником та є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання.