Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Життя після війни: практичні поради сумського психолога

183

Інна ШКАФЕНКО, практичний психолог Сумського центру учасників бойових дій

У 2018 р. послугами психолога центру скористались близько 200 осіб. Половину цієї кількості складають учасники бойових дій, іншу половину – члени їх сімей. Кількість наданих послуг значно більша, оскільки люди відвідують прийом неодноразово. У цьому році спостерігається позитивна динаміка, люди стали більше усвідомлювати потребу в психологічній допомозі, тому звертаються частіше. Бувають випадки, коли учасник АТО приходить за проханням дружини, однак, якщо у людини є бажання працювати над собою – це вже великий плюс. Все ж таки варто зазначити, що більшість звертаються через внутрішню потребу. Скільки триватиме робота, важко сказати, оскільки все дуже індивідуально. Інколи людина приходить з одним питанням, а в процесі спілкування згадуються інші.

Інколи, пропрацювавши те, що турбувало, людина приходить через місяць або два. Дехто приходить лише на індивідуальні консультації, інші готові відвідувати тільки групові заняття. Кожна людина по-різному справляється, психологічні механізми захисту у кожного свої, пережиті травми і проблемні питання різні. Більшість прагне до стабільності, спокою та миру. Учасники АТО мають загострене відчуття справедливості. Віднайти себе у мирному житті для більшості УБД, які звертаються за допомогою, складно.

Робота з учасниками бойових дій направлена на те, щоб навчити людину справлятися з психічною травмою. Щоб подивитися вперед, у майбутнє, спочатку необхідно навчитися жити з отриманим досвідом. Основним інструментом психолога є бесіда. Однак незамінними помічниками в моїй роботі стали метафорично-асоціативні картки як один із методів арт-терапії. Лікар-психотерапевт проводить психосоматичну терапію із застосуванням методів психотерапії (переважно трасових), в першу чергу, гіпноза. Наша установа надає комплексну допомогу, тобто можна відвідувати психолога та психотерапевта одночасно. Позитивно на емоційний фон впливають і процедури з фізичної реабілітації. У нас можна пройти курс оздоровчого масажу. Популярними є заняття в залі лікувальної фізкультури.

Є груша для биття, що допомагає виплеснути негативні емоції. Також є настільний теніс, де можна провести час разом з родиною. Покращити сон, зняти нервову напругу та заспокоїтись допомагає хвойно-бішофітова ванна.