Законодавчі новації: кого на Сумщині торкнуться зміни
Новий порядок військового обліку для громадян України, нові податки, замороження тарифів і соціальних виплат, субсидії та лікарняні по-новому. Зміни від українських законодавців торкнуться кожного у різній мірі. Ще з 1 грудня 2022 р. в Україні зросли прожитковий мінімум і пенсії, а тарифи залишилися без змін. Запрацював також і новий механізм призначення субсидій та пільг, що значно спростило подання документів. З 1 ж січня вступили у дію ще деякі законодавчі новації, про які слід знати.
Усі до “військкоматів”
З 5 січня почав діяти новий порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений наприкінці минулого року Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі змінами, передбачається серйозніший контроль за взяттям на облік, цифровізація багатьох процесів, обмін даними між різними органами влади, реєстрами та працедавцями людей, які підлягають обліку.
Зараз у країні існує 2 види військового обліку:
* загальний облік — на ньому перебувають військовозобов’язані, не заброньовані за органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та воєнного стану;
* спеціальний військовий облік — на ньому перебувають військовозобов’язані, заброньовані за органами держвлади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Отже, про головні зміни.
Ставати на військовий облік відтепер українці мають у рік досягнення ними 17-річчя і до 27 років. Щоб влаштуватися на роботу чи навчання, військовозобов’язаному потрібно пред’явити актуальний військовий квиток. Зробити це також можна буде через Дію.
Подати дані до військкомату також можна буде через вебпортал Дія. Порядок та механізм має розробити Міноборони. Також керівники підприємств мають сповіщати робітників про призов та доводити наказ про це їм під підпис.
Усі центри зайнятості будуть подавати інформацію про безробітних військовозобов’язаних.
Жінки, що мають медичну або фармацевтичну спеціальність, мають стати на військовий облік. Решта — за бажанням. При цьому жінки-лікарі або фармацевти, які не перебували на військовому обліку до затвердження цієї постанови, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.
Облік військовозобов’язаних українців за кордоном вестимуть дипломатичні відомства. Також вони “сприятимуть” їхньому поверненню в Україну під час мобілізації у воєнний час та особливий період. Що це означає, поки що ніхто не пояснив.
Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які виїздять за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімаються.
Поштові зміни. ” Нова пошта” підвищила тарифи на обслуговування, а “Укрпошта” з 1 січня на 75% знизила вартість експрес-доставок до Польщі
Тарифи ЖКГ
Основні тарифи на оплату комунальних послуг зафіксовано на період війни. Верховна рада запровадила мораторій на підвищення цін на газ, тепло та гарячу воду. Ціна на електроенергію для побутових споживачів також залишиться незмінною щонайменше до закінчення опалювального сезону. А от для кінцевих непобутових споживачів з 1 січня ціни на електроенергію зростуть – в середньому на 15 коп., а для промислових енергомістких споживачів – на 4 коп. за кВт/год.
Голова правління компанії «Укренерго» Володимир КУДРИЦЬКИЙ заявив, що йдеться про підвищення тарифу на транспортування електрики магістральними мережами, воно становитиме близько 1,3-1,5% від вартості електроенергії для бізнесу.
Як зазначають у НКРЕКП, “коригування тарифів відбулося через необхідність забезпечити збалансовану роботу енергосистеми”. Таке зростання тарифу, безумовно, вплине на ціну усіх послуг і товарів, які будуть отримувати громадяни, отже в результаті пересічний громадянин відчує здорожчання електроенергії на власному гаманці. Будь-яке коливання цін на ринку паливному чи енергетичному одразу впливає на добробут громадян через зростання цін на продовольчі та побутові товари. За даними Держкомстату України, у 2022 р. українці значно знизили свою купівельну активність, більшість перейшло у режим купівлі лише необхідних послуг і товарів.
Зарплати та пенсії за 2022 р. хоч і зростали, але на такий мінімум, що люди його майже не помічають через ріст цін, за якими не встигнути. Державне управління статистики повідомляє, що у листопаді 2022 р. в Україні найбільше зросли ціни на яйця, рибу та морепродукти, а також на овочі та фрукти, як зазвичай в осінньо-зимовий сезон. (Дивись інфографіку)
Нові гроші
З 1 січня 2023 року Нацбанк почне поступово вилучати з обігу паперові банкноти, надруковані у 2003-2007 роках. Як повідомили у пресслужбі НБУ, замість вилучених платіжних коштів в обіг надійдуть оновлені банкноти зразка 2018 року й обігові монети. Так, зникнуть паперові 5 і 10 грн, замість них будуть “срібні” монети, що стали вже звичними, а купюри номіналом 20 і 100 грн замінять на новіші, з покращеним захистом.
Нове світло
З початку року кожен повнолітній житель України може безкоштовно обміняти лампи розжарювання старого зразка на світлодіодні. Це передбачено державною програмою, мета якої — знизити навантаження на енергетичну інфраструктуру.
Кожен дорослий може замінити п’ять лампочок. Програму реалізовуватимуть через «Укрпошту». Треба прийти до поштового відділення й обміняти лампи. Або залишити заявку на порталі “Дія”, а потім прийти на пошту для обміну.
В уряді кажуть, що загалом планується обміняти 50 млн старих лампочок на LED-лампи, а значна частина коштів на цю програму — це кошти Євросоюзу.
Земельні податки
У зв’язку зі змінами у законодавстві, з 2023 р. українці сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання за свої паї. Суму розраховуватимуть індивідуально, а хто платитиме — залежить від відносин, прописаних у договорі.
Якщо ділянку орендують неофіційно, то платити потрібно буде її власнику. А якщо укладено договір на землю — то податкові зобов’язання ляжуть на орендаря.
До мінімального податкового зобов’язання входять такі податки:
* податок на землю;
* податок із доходу за продаж урожаю, вирощеного на цій ділянці;
* прибутковий податок фізичних осіб;
* військовий збір із зарплати найманих працівників.
Прожитковий мінімум
Ще у грудні зросли й деякі соціальні гарантії та виплати малозабезпеченим верствам населення. Планове збільшення розміру прожиткового мінімуму було передбачено держбюджетом 2022 року. Для різних соціальних та демографічних груп прожитковий мінімум з 1 грудня 2022 року буде таким:
* діти до 6 років – 2272 грн;
* діти 6-18 років – 2833 грн;
* працездатні повнолітні громадяни – 2684 грн;
* особи, які втратили працездатність – 2093 грн.
Згідно з ухваленим бюджетом на 2023 рік, прожитковий мінімум залишиться без змін протягом усього року
Варто зазначити, що згідно з ухваленим бюджетом на 2023 рік, прожитковий мінімум залишиться без змін протягом усього року. Це не перший бюджет, у якому ці показники однакові в грудні та січні. Така сама ситуація була і до війни. Проте, якщо у попередні роки впродовж 12 місяців ці мінімальні стандарти зростали, то у 2023 році через обмеженість державного бюджету розміри мінімальної зарплати й прожиткового мінімуму не зміняться.
Пенсії
На підставі зміни прожиткового мінімуму у грудні відбудеться плановий перерахунок пенсій. Зросте розмір наступних виплат:
* мінімальної та максимальної пенсії за віком – 2093 грн та 20930 грн відповідно;
* мінімальної пенсії шахтарів – 6279 грн;
* мінімальної пенсії сім’ям військовослужбовців при втраті годувальника – 4186 грн;
* мінімальної пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;
* доплати за понаднормовий стаж для непрацюючих пенсіонерів;
* надбавки донорам, підвищення ветеранам, жертвам нацистських репресій та ін.
* пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Як повідомляють у Пенсійному фонді, розмір підвищення кожного пенсіонера визначається індивідуально. Перерахунок здійснюється автоматично, без звернення громадян.
Зростання пенсій на 2023 р. також не передбачено, лише у березні планується індексація пенсій. Попередньо йдеться про підвищення на 5,4%.
«Пенсійні» субсидії
З 1 грудня функція призначення і виплати житлових субсидій та пільг перейшла до органів Пенсійного фонду України. Водночас для отримувачів субсидій та пільг нічого не змінилося, адже передача повноважень від однієї структури до іншої відбулася в електронному режимі без участі громадян.
Завдяки IT-системі ПФУ новий механізм дає можливість громадянам подавати документи на призначення субсидії та пільг у будь-якій точці України незалежно від місця реєстрації.
При цьому людина може самостійно обрати, до якого саме сервісного центру Фонду їй зручно звернутися. Це не залежить від місця її офіційної реєстрації.
Для призначення субсидії можна звертатися в один зі способів:
– через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, через мобільний додаток Фонду або через портал Дія;
– надіслати документи до органів Пенсійного фонду України поштою;
– звернутися до уповноважених осіб своєї територіальної громади або до ЦНАПу;
– надіслати документи через сайт Міністерства соціальної політики України.
Зверніть увагу!
Звертатися до органів ПФ мають лише ті сумчани, які ще не оформляли субсидію або яким раніше відмовили в ній з певних причин. Нарахування будуть здійснені за період з початку опалювального сезону 2022/2023 років.
Громадяни, які мають борги з «комуналки», можуть укласти договір про реструктуризацію боргу і подаватися потім на оформлення субсидії. Отримувати державну допомогу на сплату за комірне при зверненні зараз, ви зможете лише з місяця подання заяви та декларації, а не заднім числом.
Олена Миколаєнко, Панорама, №3-2023