Вплив карантину: дистанційне навчання, ЗНО за двома сценаріями та безліч приводів для нових жартів
Карантин – не канікули, у цьому на власному досвіді переконались батьки, діти яких завершують свій учбовий рік в умовах карантину. Тепер замість звичного: «Діти, відкриваємо підручники на сторінці…» – вчителі пропонують взяти до рук гаджет та приєднатися до онлайн-чату. Батьки – також невід’ємна частина щоденного освітнього процесу, оскільки забезпечують технічну підтримку, а потім допомагають з виконанням домашніх завдань. При цьому багато хто з батьків також працює з дому, тому поєднувати ці дистанційні процеси важкувато. Допомагає лише почуття гумору – наприклад, батьки жартують, що вже готові самоізолюватися у шафі або що відтепер вчителі мають здавати гроші на штори…
Всі в чат!
Нагадаємо, що карантинні обмеження почали діяти 12 березня, а коли стало відомо, що вони не будуть зняті, а, навпаки, стануть жорсткішими, освітяни взялися організовувати дистанційне навчання. Структуру навчального року та форми організації навчання, зокрема і під час карантину, визначали педагогічні ради закладів освіти. Орієнтиром мали бути державні стандарти загальної середньої освіти. Школа може організувати дистанційне навчання за допомогою поєднання онлайн-занять через Zoom, Skype, Instagram, GoogleHangouts, а також заздалегідь записаних відеоуроків від вчителя чи із зовнішніх освітніх ресурсів, безкоштовних веб-сервісів та платформ, наприклад GoogleClassroom, Moodle, Microsoft Teams. До речі, на початку квітня деякі недоброчесні підприємці стверджували, ніби саме їхня платформа рекомендована або навіть оплачена МОН для пріоритетної роботи під час дистанційного навчання. МОН спростувало цю інформацію.
Головний спеціаліст управління освіти і науки СМР Світлана ПАНТЮШЕНКО розповіла, шо на сайті управління є перелік посилань на веб-сторінки всіх шкіл міста, де можна подивитися, яку саме стратегію обрав кожний заклад освіти. Найчастіше викладачі обирають такі освітні платформи, як Google Classroom, naurok, і використовують програми онлайн-зв’язку Zoom та Viber. За словами Світлани Пантюшенко, сумські вчителі створили багато відеоуроків для 1-11 класів, які можна побачити на YouTube, а на одному з сумських телеканалів також транслюються уроки сумських педагогів.
За результатами моніторингу щодо охоплення сумських учнів дистанційним навчанням, 95% дітей зараз отримують знання онлайн. Труднощі виникають лише у сімей, які не мають доступу до мережі Інтернет або гаджетів. Діти, які перебувають на час карантину за межами міста, де можуть бути проблеми з Інтернетом, долучаються до освітнього процесу у телефонному режимі.
З 6 квітня школярі мають можливість набувати знання з телевізійним проєктом «Всеукраїнська школа онлайн» на українських телеканалах чи YouTube-каналі МОН України.
Нещодавно Державна служба якості освіти України проводила анонімне онлайн-опитування з питань організації дистанційного навчання учнів під час карантину. За результатами виявилось, що 50% учнів подобається онлайн-освіта. Таке ж опитування наразі проводить управління освіти і науки СМР на своєму сайті. За словами начальника управління освіти і науки СМР Антоніни ДАНІЛЬЧЕНКО, батьки школярів проявили активність і лише за одну добу в опитуванні, яке триватиме до 11 травня, взяли участь 700 відвідувачів сайту.
Виклик для вчителів
Про досвід організації дистанційного навчання розповів директор класичної гімназії Віктор ГОНЧАРЕНКО:
– У зв’язку зі спалахом сезонних захворювань карантини оголошують майже кожного року. Наш заклад цієї зими двічі закривався на карантин через епідемію грипу. Тому у наших вчителів вже був досвід організації онлайн-освіти. Гімназисти навчаються на основі платформ відеоконференції Zoom, GoogleClassroom та naurok, де є тести, завдання, конкурси. Оцінки виставляються дистанційно, кожен викладач самостійно контролює роботу учнів. Всі класи зможуть наздогнати програму в наступному навчальному році, а зараз необхідно думати про випускників. У нашій роботі важливий зворотній зв’язок, і це не про домашні завдання, а про живе спілкування вчителів та учнів. Але організація дистанційного навчання – невід’ємна частина освітнього процесу, тому після закінчення карантину кожна школа має налагодити і відпрацювати цей процес. Викладачам варто записувати свої заняття, і така цифрова бібліотека має бути відкрита для учнів, щоб можна було повернутися до уроку – переслухати, передивитися».
Позашкільна освіта
До речі, дошкільнята на карантині також не відпочивають – вихователі дитячих садочків надсилають на Viber батькам завдання, які потрібно виконати. Більше того, завдання створити поробки і сфотографувати їх отримують школярі, які зазвичай відвідують групу подовженого дня. Не просто зараз приходиться й тим, хто відвідує позашкільні гуртки та секції. Якщо грати в хокей на траві – у вітальні не потренуєшся, то уроки з музики чи танців ніхто не скасовував. Наприклад, ДДЮ пропонує своїм вихованцям заняття балетом онлайн, а музичні школи проводять уроки через Viber. За словами викладача Сумської дитячої музичної школи № 1 Наталії ГУБІЧЕВОЇ, у дистанційного навчання є деякі плюси. «Вдома діти більш зосереджені та не такі втомлені, як після школи. Їм не потрібно їхати на музичне заняття у погану погоду. До того ж на звичайному уроці діти часто копіюють вчителя, не замислюючись, а вдома потрібно прикласти більше зусиль для розуміння та опанування вправ. Але вчителю, безумовно, важко, оскільки зв’язок переривається, потрібно розмовляти голосніше, ніж зазвичай. Всі чекають закінчення карантину», – підсумовує пані Наталія.
Доля ЗНО і ДПА
Міністерство освіти і науки неодноразово наголошувало, що ЗНО відбудеться за будь-яких обставин. Єдине, що залежить від тривалості карантинних заходів ,– дати проведення тестувань. Наразі на сайті МОН оприлюднено два сценарії завершення навчального року: перший – якщо карантин закінчиться до 1 тижня червня, а другий – якщо карантин буде продовжено до початку серпня.
Але вже відомо, що у поточному навчальному році учні 4-х та 9-х класів не складають державну підсумкову атестацію. ДПА в 11-х класах відбудеться у форматі ЗНО.
Школярі цього навчального року вже не повернуться до звичного навчання у школах. Навчання триватиме до кінця травня у дистанційній формі. “Сам навчальний рік буде завершено до 1 липня. Мається на увазі, що адміністрація шкіл та викладачі будуть працювати з документами, класними журналами”, – повідомила Антоніна Данільченко.
Першачкам приготуватися
Через карантин школи зможуть приймати документи для зарахування у перший клас онлайн або переносити термін їхнього прийому залежно від карантину. Відповідне роз’яснення оприлюднено на сайті МОН.
«Зазвичай кожного року запис до школи розпочинався з 1 квітня. У документах МОЗ запропонована можливість подачі документів до шкіл онлайн, але ми поки що чекаємо закінчення карантинних заходів. Втім всі діти, які проживають у Сумах, точно будуть зараховані», – повідомила Світлана Пантюшенко.
Ксенія Соболєва
Панорама №18-2020