Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Віктор Танасюк: “В Сумах у чорнобильців намагаються забрати навіть копійки…”

248
Олександра Веснич

Як і попереджали, після осені минулого року з 26 квітня – дня чорнобильської трагедії – ліквідатори повертаються на вулиці. Їх вимоги – виконання закону щодо чорнобильських пенсій, зупинення скорочень соціальних виплат на фоні збагачення самих можновладців аж до відставки Верховної Ради і президента. Що змінилося майже за півроку, як сумчани збираються долучитися до всеукраїнських акцій протесту, які проблеми існують у чорнобильців нашого регіону, ми розпитали голову обласної громадської організації «Спілка ветеранів Чорнобиля» Віктора ТАНАСЮКА.
Нашого співрозмовника у 1986 р. (тоді йому було 22 роки) призвали через військкомат до 117-ї окремої пожежної роти 25-ї окремої бригади хімічного захисту для роботи по дезактивації енергоблоків №№3 та 4 ЧАЕС. На той час Танасюк був фахівцем з дезактивації, мав досвід керівництва підрозділом протипожежної служби. З 17 мобілізованих у роту сумчан вісьмох сьогодні вже немає в живих. Віктор Танасюк, як і інші члени обласної громадської організації «Спілка ветеранів Чорнобиля», витрачає сотні гривень щомісяця на ліки.
r: Чи були виконані вимоги чорнобильців восени 2011 р.? Чи змінилося щось на краще з виплатами?
Віктор Танасюк: На жаль, ні, наші вимоги не виконані. Пенсія встановлена законом. Наприклад, для інвалідів 3 групи передбачено шість мінімальних пенсій за віком. Тобто, з 1 січня 2012 р. треба 822 грн. помножити на 6 – отримаємо 5,5 тис. грн. Для інвалідів 2-ї та 1-ї групи це відповідно 8-10 мінімальних пенсій. Кабмін всупереч Конституції обмежує норми закону. Хоча постанова уряду №1210 від 23 листопада 2011 р. не є настільки поганим документом, як його інколи намагаються представити. Для інвалідів 3-ї групи, наприклад, встановлений розмір пенсії у 1900 грн. з копійками. До того була інша постанова – 1250 грн. Але ж на місцях не виконується і це!
r: Що саме, на Вашу думку, порушують в Сумах?
В.Т.: Управління Пенсійного фонду порушує постанову №1210. Переконався в цьому на власному досвіді. Наприклад, розрахунок виплат за період виконання робіт у зоні небезпеки здійснюється неправильно. Мої звернення до обласного керівництва Пенсійного фонду закінчились відписками. 22 березня написав звернення до голови ОДА – він передоручив провести перевірку заступнику по соцпитаннях Тамарі ІЩЕНКО, яка позавчора на нараді тільки захищала Пенсійний фонд і відмахувалася від проблем. Я був на прийомі у начальника обласного управління праці і соцзахисту Анатолія БОЯРКА – управління нічого не робить для захисту людей, а лише розподіляє кошти і робить все, щоб обілити темні дії влади.
r: Отже, скільки у нас отримують чорнобильці і від чого це залежить?
В.Т.: Отримують і по 1600, і по 1800, і по 2200, і по 2300 грн. по Сумах – кому як нарахували, у кожного це, як лотерея. Пенсійний фонд приховує таку річ, як пенсія і пенсійна виплата з доплатами. Сюди входять виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок ліквідації, плюс виплати як інваліду війни (тим, хто виконував військовий обов’язок), одноразова цільова грошова доплата. Про обіцянку віце-прем’єр-міністра Сергія ТІГІПКА отримати все у повному обсязі, якщо це доведено в суді, годі й мріяти.
r: Скільки треба грошей, щоб виплатити все чорнобильцям?
В.Т.: За розрахунками Міністерства праці і соцполітики, для виплати всіх зобов’язань треба 6,5 млрд грн. За нашими розрахунками (а ми поступилися багатьма виплатами й пільгами, щоб закрити законні пенсійні виплати) потрібно щонайбільше 3-3,5 млрд грн. Порівняйте: зараз ініціативи президента складають 33 млрд грн. Візьміть же і закрийте те, що передбачено законом!
r: Де розпочнуться акції 26 квітня?
В.Т.: У Києві біля Верховної Ради і Кабінету Міністрів. Ми збираємось направити 200 чоловік від нашої організації, хоча, з одного боку, підняти людей сьогодні важко – розчаровані, зневірені, а з іншого – на нас вже зараз чинять тиск. Деякі організації будуть проводити акції на місцях, пікетувати управління Пенсійного фонду і ОДА в Сумах. Я вважаю, що краще аби дієздатні виїхали до Києва – там усе вирішується. А сьогодні відбувається навмисне роздрібнення чорнобильських сил з подачі влади. Організація «Союз Чорнобиль Україна» взагалі себе дискредитувала після підписання меморандуму з владою, який, до речі, не виконується ні однією, ні іншою стороною. Більшості представників цієї організації влада кинула якісь подачки – кошти на офіс, посади, закрили очі на якісь порушення.