Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Відродження гіганта: представники Команди Зеленського відвідали Сумське НВО

295

Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання (СМНВО), яке, не зважаючи на декомунізацію, в народі продовжують іменувати «заводом ім. Фрунзе», уже впродовж кількох років лишається найбільшим болем сумської громади. Колись величне підприємство-гігант, аналогів якому було мало на радянському, а пізніше пострадянському просторі, тепер переживає занепад. Проте навіть у складні часи керівництво заводу не втрачає надії відродити потенціал містоутворюючого підприємства.

Про унікальні проекти, обладнання, що виготовляється на Сумському НВО, людей, які і досі з вірою та відданістю працюють на заводі, про плани та перспективи підприємства говорили 16 липня під час зустрічі працівників заводу з делегацією партії «Слуга народу».

Завдяки розгалуженій структурі виробництва, Сумське НВО є одним із лідерів виробництва обладнання та запчастин для хімічної, нафтохімічної, газової промисловості. Партнерами підприємства стали десятки компаній не лише в Україні та країнах СНД, а й в США, Канаді, Китаї, Індії, Туреччині. Це свідчить про високі стандарти якості обладнання, що виробляється. Є у скарбничці заводу унікальні проекти, реалізація яких знаходиться на межі людських можливостей. Такими проектами є створення компресорної станції Заполярного родовища (Росія), компресорна станція «Тимофіївська», де газовий конденсат видобувається під тиском 500 кг/кв. см. По-справжньому унікальним є проект зі створення компресорної станції підземного сховища газу «Газлі» (Узбекистан).

Болючим ударом по Сумському НВО стала всесвітня економічна криза 2008 р. Прибутки підприємства стали падати. Якщо у 2009 році чистий прибуток заводу складав понад 400 млн. грн., то 2013 рік завершився зі збитками, що перевищили 100 млн.

Погіршили ситуацію бойові дії на Донбасі, окупація Криму, та як наслідок – погіршення економічних стосунків з Росією, яка була основним ринком збуту продукції НВО. У 2015 році уряд Росії політичним рішенням заблокував постачання запчастин з України для газотранспортних систем. Таким чином значна частина ринку збуту для Сумського НВО просто закрилася. Ці обставини призвели до того, що багато дочірніх підприємств було знято з балансу заводу та продано. Його майно та рахунки було арештовано через шалені борги за опалення, по заробітній платі, по оренді землі.

«У нас величезні финансові проблеми. Рік не сплачували людям зарплату. В цьому році трохи краще. Выплатили за травень, лишився червень. Прагнемо вийти на виплату зарплати щомісячно», – говорить в. о. гендиректора Сумського НВО Володимир Лук’яненко.

Він наголошує, що не менш важливим є питання ціни на газ. Адже саме через це в частині цехів довелося просто вирізати систему опалення. А працювати, на заводі, який не опалюється просто не можливо. В результаті чисельність робітників скоротилася з 17 тис. до 3,5 тис. Втім оптимізму не втрчають, від нової влади просять допомоги з податковими канікулами і підтримку національного виробника. А перші кроки до оновлення вже є: запустили ковальський та ливарний цехи. «Ми завод піднімемо і відновимо, він буде гордістю Сум і України, а якщо буде допомога, ми значно швидше все зробимо», зазначив Володимир Лук’яненко. Партійці у захваті від масштабів містоутворюючого підприємства. «Сьогодні було дуже широке представництво партії «Слуга народу». Приїхало 5 кандидатів з прохідної частини списку для того, щоб підкреслити, наскільки Суми для нас є стратегічно важливим містом. Ми поспілкувалися з керівництвом заводу і зрозуміли, що є кризові моменти. Частина з них може бути вирішена на рівні місцевого самоврядування. В першу чергу, у питанні заборгованості по землі. Але ми бачимо, що місцеве самоврядування не готове йти на зустріч. Інша частина питань буде вирішуватися на національному рівні. Ми обов’язково після виборів повернемося до цього питання тому що розуміємо це підприємство є для Сум стратегічним», – зазначила член партії «Слуга народу» Галина Янченко. «Найголовніше, що ми сьогодні побачили, це бажання заводу вийти з цієї ями, в якій вони опинилися. І найбільше тут буде залежати від мажоритарних депутатів від Сумської області і від місцевого самоврядування» – переконаний член партії «Слуга народу» Михайло РАДУЦЬКИЙ. Кандидати від партії по мажоритарним округам 157 і 158 Ігор Васильєв та Тетяна Рябуха також підтвердили свою готовність співпрацювати з керівництвом Сумського НВО, в першу чергу для розв’язання питань заборгованості по заробітній платі робітникам.

Передвиборна агітація