У центрі Сум з’явиться нова локація для культурного дозвілля
Після оновлення Театральна площа стала новим серцем культурного та розважального життя обласного центру. Альтанка, театр, два музеї, фонтани, вуличні кав’ярні – життя вирує там, де затишно, цікаво та комфортно. Цього року тут встановили головну новорічну ялинку, і на площі вже панує Дух Різдва. І незабаром тут з’явиться ще один центр культурного дозвілля, який, впевнені, стане для сумчан та гостей міста одним з найулюбленіших і який також можна назвати завершальним акордом реконструкції простору Театральної площі.
Менш ніж через рік за Академічним національним театром ім. Щепкіна з’явиться новий культурний комплекс, де можна буде культурно провести час великою компанією, знайти місце, де попрацювати, та насолодитися смачними стравами та напоями. Смілива рука проєктувальників створила гармонійний фасад та затишний внутрішній простір, які відповідають сучасним тенденціям у сфері будівництва. Триповерхова будівля нагадує архітектурні об’єкти Європи, однак проєкт розроблений архітектором рідного міста. Напівпрозорий, зі скляним панорамним ліфтом, комплекс розроблений в єдиному стилі з будівлею театру. У внутрішньому оздобленні використають елементи, притаманні театральним інтер’єрам, а балкони прикрасять барельєфи із зображеннями наших знаменитих акторів. Будівельні роботи буде виконувати компанія «НОТЕХС», а інвестором виступає фірма «Сейро».
Краса має бути не лише перед головним входом до Академічного театру – такий об’єкт має виглядати бездоганно з усіх боків. Саме тому проєкт передбачає комплексний благоустрій прилеглої території – з посадкою дерев, клумб та газонів, замощенням плиткою, встановленням літніх майданчиків, лавок та елементів вуличного освітлення. Особливістю проєкту благоустрою стане використання будівельних матеріалів від надійного сумського виробника – завода «Керамейя». А ще там з’являться нові фонтани та водоспад, який буде підсвічуватися у нічний час. Пильна увага у новому проєкті приділена і проблемі дефіциту парковок, що останнім десятиліттям постала перед містом досить гостро. Де саме буде розміщена стоянка для авто, поки що вирішується.
Як задовольнити всіх
Головними пріоритетами при будівництві нового культурного центру міста інвестори називають привабливість та комфортність міського простору, а також безбар’єрність. «Наше головне завдання – створити багатофункціональне місце для забезпечення максимально комфортного перебування в центрі міста і при цьому максимально врахувати інтереси людей різного віку та різних соціальних груп», – підкреслив розробник проєкту Олексій МАКОВИЙ. Саме для того у понеділок 13 грудня було ініційовано засідання круглого столу, де представники театру ім. Щепкіна, громадських об’єднань та структурних підрозділів СМР могли поставити будь-які питання і висловити побажання та пропозиції щодо проєкту благоустрою.
Нагадаємо, що тема будівництва нового комплексу на цій ділянці – одна з найбільш довгограючих в обласному центрі. Попри наявність усіх необхідних документів, на долю об’єкта та його розробників випали тривалі судові розгляди. Врешті-решт терези Феміди схилилися у бік позитивного вирішення справи. «Жодних порушень і зауважень, усі дозвільні документи на проєкт відповідають нормам діючого будівельного законодавства, – наголошує Олексій Маковий. – У 2011 р. проєкт виносився на розгляд містобудівної ради, де були присутні 23 архітектори, що прискіпливо проаналізували всі містобудівні характеристики об’єкту та вказали на шляхи його максимального вдосконалення. Завдяки архітектурно-планувальним рішенням проєкт отримав схвалення спеціалістів».
Представник міської влади, інспектор відділу протокольної роботи з питань контролю і організації пропозицій у сфері містобудування Віктор ШАХОВ зазначив, що міська рада розглядає тему питання будівництва культурного центру більш широко, ніж просто появу чергової споруди. За його словами, зведення цієї будівлі стане завершальним елементом комплексної реконструкції площі, оскільки територія за театром буде впорядкована, враховуючи потреби всіх верств населення. Мова йде про забезпечення доступності нового об’єкту для маломобільних груп населення та людей похилого віку, а також відповіді на запит сімей, що мають малечу. «Перед нами стоїть завдання, щоб громадські організації – інвалідів, спортсменів, молоді – висловили своє бачення щодо комфортного середовища існування. Авторський колектив, що розробляє проєкт благоустрою біля нового комплексу, врахує всі побажання, і в Сумах з’явиться новий затишний куточок», – зауважив Віктор Шахов. Він також додав, що після появи нового закладу буде створено 80 нових робочих місць, що позитивно вплине на зайнятість населення у складні пандемічні часи.
Заступник начальника інспекції з благоустрою м. Суми Микола ЯКОВЕНКО, у свою чергу, зазначив, що протягом минулих років інвестор утримував територію, закріплену за ним, у належному стані. А потім пригадав, що раніше, коли вирішувалась доля цього об’єкту, розробники наголошували, що однією з особливостей реконструкції простору за театром може стати можливість організації відпочинку дітей, у той час як їх батьки проводитимуть дозвілля на стадіоні за переглядом матчу чи відвідуватимуть концерти, нецікаві маленьким глядачам. За малечею доглядав би спеціально навчений персонал з відповідною освітою. «Вважаю, що така опція не втратила свою актуальність, і пропоную розглянути цю можливість», – порадив Микола Яковенко.
Голова правління Сумської обласної організації інвалідів Володимир БАБЕНКО акцентував увагу присутніх на тому, що нове будівництво завжди позитивно працює на імідж міста у тому разі, коли відповідає вимогам безбар’єрності: «Я впевнений, що проєктанти вже передбачили все необхідне, проте нагадаю, що доріжки та під’їзди мають бути доступними для людей на візочках і на милицях. Біля входу у кафе має бути кнопка виклику персоналу, а ліфт завжди має працювати. Санвузли треба обладнати поручнями, а паркувальні місця промаркувати логотипом для людей з інвалідністю».
Оскільки майбутній культурний комплекс стане сусідом театру, то цілком зрозуміло, що колектив закладу найбільш зацікавлений у тому, щоб співіснування на одній території стало комфортним для них обох. Заступник генерального директора театру ім. Щепкіна Володимир ЧЕМЕРИС згадує, що за всі роки по відношенню до культурного комплексу приймалося багато рішень, висувалося багато зауважень та вимог, саме тому у результаті народилася цілісна концепція. «Театр отримав вигідні пропозиції – за рахунок інвестора буде проведена заміна системи водовідведення, установка ліхтарів, оновлення тротуарної плитки».
Заступник начальника Державної екологічної інспекції у Сумській області Олександр УВАРОВ запевнив, що питання охорони навколишнього середовища та благоустрою території не залишаться поза межами уваги відомства, й висловив сподівання, що в ході підготовчих та будівельних робіт мають бути максимально дотримані терміни їх завершення.
Олексій Маковий пообіцяв, що будівництво культурного центру завершать до Дня міста у вересні наступного року. Зведення планують розпочати вже у січні. Оскільки воно відбуватиметься у центральній частині міста, інвестор запевнив, що роботи будуть вестися швидкими темпами і у спосіб, максимально чутливий до спокою і комфорту мешканців прилеглих будинків. Як впишеться новий культурний комплекс у театральний простір, сумчани зможуть дізнатися вже зовсім скоро, коли навколо будівельного майданчику натягнуть спеціальну декоративну захисну сітку із зображенням майбутньої будівлі у натуральну величину.
ІД