У Сумській громаді запустили третю чергу сміттєвого полігону, яку будували протягом останніх трьох років. На її облаштування за весь час витратили 94,6 млн гривень, розповів начальник управління капітального будівництва Сумської міськради Віталій Шилов.
Два тижні як запустили в роботу третю чергу полігону твердих побутових відходів у Великому Бобрику, пише Суспільне. Це територія Верхньосироватської сільської ради. Тут приймають відходи від населення та організацій Сумської громади і навколишніх населених пунктів. За словами начальника Сумської військової адміністрації термін експлуатації першої та другої черг полігону закінчився в червні цього року.
“На цій локації був неподалік сміттєвий полігон, але настав час завершення експлуатації. Там був котлован глибиною 15 м. Авторська група провела перерахунки і сказала, що якщо зробити укріплення ще 5 м, можна ще підіймати. Ми так робили кілька разів”, — говорить Олексій Дрозденко.
Над проєктом третьої черги почали працювати 5 років тому, розповів Дрозденко.
“Якщо побачите ґрунт, то під ґрунтом сантиметрів 40-50 є плівка – пентамат, що унеможливлює потрапляння шкідливих речовин в ґрунт. Перед нами – така собі чаша-консерва. Після завершення є відповідний проєкт рекультивації, він буде запакований, накритий і поступово перегниє”, — додає чиновник.
“Ці земельні ділянки були виділені ще Великобобрицьким старостатом. На тоді вони були Великобобрицькою сільською радою, і вони виділяли, а не ми ці земельні ділянки. Просто вже була документація затверджена, прийняті певні рішення. Взагалі ці земельні ділянки тривалий час вже в оренді Сумської міської ради”, — повідомила голова Верхньосироватської громади Зоя Нечипоренко.
За словами начальника управління капітального будівництва Віталія Шилова, протягом 5 років на будівництво витралити 94,6 млн, з яких 80,5 – кошти громади, 14,1 млн – отримали з державного бюджету.
Розрахований полігон приблизно на 350 тисяч тонн сміття, говорить Олексій Легкий – керівник комунального підприємства “Чисте місто”, яке займається експлуатацією полігону. Цього майданчика має вистачити на 5 років.
“У принципі, кількість сміття залишилася на тому ж рівні, один рік, в 2023 році було кілька місяців, коли об’єм трохи спав, але потім добрався за рахунок внутрішньо переміщених осіб. На даний час ми бачимо стабільну тенденцію, коли порівнюємо 2022, 2023, 2024 роки, яка кількість сміття заїжджає на полігон.- А скільки? – в середньому 6,5 тисяч тонн на місяць“, — зазначив Олексій Легкий.
Нині, за словами Олексія Дрозденка, почали працювати над четвертою чергою. У планах – на 20 гектарах звести сміттєпереробне підприємство. Зараз, за словами посадовця, триває робота над документами. Ідею створення сміттєпереробного заводу для громади, говорить еколог Сергій Шевченко, почали обговорювати понад 10 років тому.
“Це досить дохідна така частина, коли є надходження сміття в певних об’ємах. Ну спочатку, коли обговорювали це питання, нам будувати німці пропонували, італійці пропонували будувати, але коли почали підраховувати економісти, тобто сміття за кількістю не вистачає, щоб працювати і тому вони балакали-балакали і на цьому зупинились. На двох полігонах (у Верхній Сироватці та Великому Бобрику – ред.) буде виділятися метан. Вони планували по-бразильській технології, щоб накрити куполом і той що метан виділяється – його використовувати, як паливо, побудувати навіть як ТЕЦ, яка вироблятиме електричний струм. Там були “генеральські плани” і вкінці підрахунків вияснили, що не вистачає кількості сміття, щоб забезпечити роботу і вони зупинилися”, — аналізує еколог Сергій Шевченко.
Мешканці Сум за рік продукують приблизно 68 тисяч тонн сміття, розповів Олексій Дрозденко, ще близько 8 тисяч тонн – підприємства.
Фото: Суспільне