За інформацією начальника управління охорони здоров’я Сумської міської ради Олени ЧУМАЧЕНКО, в Сумах спостерігається щотижневе зростання кількості нових випадків захворювання на COVID-19. Так, за минулий тиждень захворіли на 19% більше сумчан, ніж попереднього тижня
Ситуація з розповсюдженням коронавірусу в Україні поки що здається контрольованою, але медики вже б’ють на сполох. Справді, якщо згадати приріст хворих у листопаді, коли за добу фіксувалося від 12 до майже 17 тис. нових випадків, то на минулому тижні щоденно реєстрували приблизно 3-4 тис. інфікованих, тобто цифри не вражають. До того ж лише тиждень тому міністр охорони здоров’я Максим СТЕПАНОВ, виступаючи на форумі, присвяченому коронавірусу у Києві, розповідав про стабілізацію пандемії в Україні. Втім з кінця січня пацієнтів з COVID-19 частіше госпіталізують, ніж виписують, а кількість тяжких випадків неухильно зростає. З початку лютого тривожне зростання захворюваності вже фіксують у п’яти західних регіонах – Івано-Франківській, Закарпатській, Чернівецькій, Вінницькій та Тернопільській областях. І за даними Київської школи економіки, високі показники на Прикарпатті перекривають спад в решті 20 областей.
З огляду на таку загрозливу тенденцію, міський голова Олександр ЛИСЕНКО на апаратній нараді 22 лютого зазначив, що загострення ситуації на заході України, особливо на Прикарпатті, де спостерігається спалах коронавірусної інфекції, потребує впровадження в Сумах превентивних заходів, аби не допустити такої ситуації. «Відсьогодні не лише пильніше перевіряємо дотримання карантинних заходів, а й посилюємо кількість та якість контролю щодо маскового режиму, соціальної дистанції та всіх обмежувальних норм, які діють у державі», – наголосив міський голова. – Наразі Україна знову переходить до адаптивного карантину. Сумщина знаходиться у «жовтій» карантинній зоні, за показниками, можна сказати, у зеленій. Але тиждень тому ми фіксували плюс один новий випадок за добу, а тепер знову 50-60 хворих щодобово. Також міській голова зазначив, що не хоче нікого лякати, але треба бути готовими до можливого запровадження більш суворих протиепідемічних заходів на кшталт посилення контролю за в’їздом до міста.
За інформацією начальника управління охорони здоров’я Сумської міської ради Олени ЧУМАЧЕНКО, в Сумах у лютому спостерігається щотижневе зростання кількості нових випадків. Так, за минулий тиждень захворіли 292 сумчанина, що на 19% більше, ніж попереднього тижня. В цілому 8,7% містян вже «познайомились» з коронавірусом. На минулому тижні не змогли подолати хворобу четверо сумчан, а одужали – 220 осіб.
Тим часом на Кролевеччині школярів переводять на дистанційне навчання через збільшення випадків COVID-19. 19 лютого відбулося засідання комісії ТЕБ та НС Кролевецької міської ради. Для запобігання поширення захворювання на території Кролевецької територіальної громади було прийняте рішення з 19 по 26 лютого 2021 року перевести на дистанційну форму навчання: 5-11 класи закладів освіти міста Кролевець; 1-11 класи закладів освіти сіл Камінь та Спаське; заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 6 Кролевецької міської ради; позашкільні заклади освіти.
Туристи привезли
То чого ж побоюються сумські посадовці? Відповідь очевидна – повторення ситуації, яка нині склалася на Західній Україні. Там спалах коронавірусу спричинив переповнені лікарні і нестачу кисню. Найгірша ситуація – в Івано-Франківській області. Місцева обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з 22 по 28 лютого ввела на території регіону карантин «червоного» рівня. За місяць кількість хворих в області зросла вчетверо. Медики Франківщини винуватять свята і туристів, а також критикують центральну владу, яка запровадила локдаун не до новорічних свят, а вже після Різдва. Керівництво області виконало вимоги МОЗ: підготувало 50% всіх лікарняних ліжок в регіоні для розміщення пацієнтів з COVID-19, при цьому 80% цих ліжок забезпечені підведенням кисню. Однак незважаючи на це, місць для пацієнтів з коронавірусом в COVID-лікарнях Прикарпаття не вистачає, і їх везуть до інших областей. Через загострення епідеміологічної ситуації державна служба з надзвичайних ситуацій розгортає мобільний госпіталь для хворих COVID-19 у містечку Богородчани Івано-Франківській області. Щоправда, його монтаж триватиме не менше ніж 9 днів.
Україна при одному з найнижчих показників нових виявлених випадків продовжує триматися у п’ятірці країн із найбільш критичною ситуацією з COVID-19 у Європі через найвищий показник позитивних випадків серед усіх протестованих — 19%
З 22 по 28 лютого заклади громадського харчування області можуть працювати тільки «на винос». Розважальні заклади, нічні клуби, кінотеатри, спортивні зали повинні призупинити роботу. Заборонено проводити культурні та релігійні заходи, а також вести очне навчання учнів 5-11 класів.
На 16-ти контрольно-пропускних пунктах на в’їзді до області контролюють дотримання карантину в сфері пасажирських перевезень, проводять температурний скринінг громадянам і при необхідності перевіряють документи. У разі виявлення ознак захворювання люди будуть направлятися в медустанови.
Вакцина у дорозі
Тим часом вакцини в Україну лише прямують. Хоча МОЗ анонсували їх прибуття ще у кінці минулого тижня.
Попри те, що спочатку обіцяли надходження в Україну вакцини Pfizer, держава отримає вакцину британсько-швецької компанії AstraZeneca. Вакцина Pfizer, скоріше всього, має надійти на початку березня. Вакцина AstraZeneca дозволена для використання у країнах ЄС, Великій Британії, Бразилії, Мексиці та інших країнах.
На Сумщині триває верифікація кількості осіб з категорії, що підлягає вакцинації на першому етапі. Нагадаємо, мова йде про працівників мобільних бригад з вакцинації, медпрацівників закладів, що надають допомогу хворим на коронавірус та співробітників екстреної медичної допомоги. За попередніми даними, бажають отримати щеплення більше 900 медичних працівників області. Для Сумщини на першому етапі планують виділити близько 2 тисяч доз, адже вакцинуватися однією і тією ж вакциною необхідно двічі.
Чотири мобільні бригади з Сумщини проходять практичне навчання із COVID-вакцинації. Про це повідомила заступник начальника обласного управління охорони здоров’я Галина ХОМЕТА. Коли дійде черга для отримання вакцинації усіма бажаючими громадянами, крім мобільних бригад, щеплення будуть робити у центрах первинної медико-соціальної допомоги.
«Веселковий» карантин
Із середи 24 лютого в Україні почне діяти адаптивний карантин, і регіони знов будуть поділені на зони за кольорами, відповідно до ситуації з епідемією коронавірусу. Адаптивний карантин діятиме до 30 квітня. Так само до 30 квітня продовжено загальнонаціональний карантин. Про це йдеться у постанові уряду від 17 лютого 2021 р.
За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, адаптивний карантин будуть вводити, оскільки «всі попередні карантини дали результати». Він додав, що Україна наразі на 34-му місці в Європі за смертністю на мільйон населення, тоді як у Великобританії смертність у три рази вища, а у Франції – у два рази вища, ніж в Україні. Міністр наголосив, що на території країни з 24 лютого діятимуть чотири рівні адаптивного карантину – «зелений», «жовтий», «помаранчевий» і «червоний». Водночас будуть введені і деякі послаблення карантину.
«Жовтий» рівень – буде базовим для всієї країни, доки не буде досягнуто «зеленого» або «червоного» рівня. На «жовтому» рівні дозволять проводити культурні і спортивні масові заходи, якщо для однієї особи передбачені 4 кв метри площі або з наповненістю залу до 50% (раніше було 5 кв. м на одну особу). Також буде дозволено відвідування закладів освіти групами не більше 20 осіб. Футбольні матчі можуть проводитись із глядачами, але з певними обмеженнями їх кількості на трибунах. Крім того, ресторанам, барам та іншим закладам харчування дозволять працювати до 24:00 (раніше було до 23:00).
«Помаранчевий» рівень вводитимуть, коли буде перевищений один з показників (завантаженість ліжок з киснем для ковідних хворих – понад 65%, кількість тестувань протягом останніх 7 днів на 100 тисяч населення менше 300, кількість госпіталізацій з коронавірусом на 100 тисяч населення більше 60, коефіцієнт виявлення хворих на коронавірус під час тестування – більше 20%, зростання загальної кількості госпіталізацій за 7 днів – більше 50%).
«Червоний» рівень в регіоні вводитимуть, якщо буде перевищено два показники з вищенаведених упродовж три днів поспіль.
На «червоному» рівні будуть діяти ті обмеження, які діяли під час суворого карантину у січні: закриті ТРЦ, ринки, заклади громадського харчування, кінотеатри, театри, заклади освіти (окрім дитячих садків і початкових класів у школах), спортзали, басейни тощо. Відповідно до нього у галузі освіти забороняється відвідування закладів освіти, коли на самоізоляції через контакт із пацієнтом з підтвердженим діагнозом COVID-19 перебуває понад 50% учнів і персоналу закладу.
Також заборонено проведення масових заходів (вистав, свят, концертів) за участі учнів з більш ніж однієї групи/класу та за присутності глядачів (відвідувачів).
У разі встановлення «червоного» рівня епідемічної небезпеки продовжуватимуть роботу дитсадки та спеціальні заклади освіти, учні 1-4 класів навчатимуться у звичному режимі. Для всіх інших запровадять дистанційне навчання.
«Червоний» рівень епідемічної небезпеки визначається рішенням Державної комісії з питань ТЕБ та НС за ініціативи міністра охорони здоров’я.
Ксенія Соболєва
Панорама №8-2021