Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах ціни на овочі наближаються до прийнятної межі

3,417

Ось і серпень вже на дворі, літа лишилось кілька тижнів, на часі підбивати підсумки щодо овочів-фруктів. Городян не так цікавлять цифри врожаїв та імпорту-експорту, як асортимент і ціни на ринку, де мешканці міст купують сезонну літню продукцію. Незважаючи на непросту ситуацію, яка, звичайно, пов’язана з війною, все ж таки вибір овочів та фруктів на Сумському базарі досить таки чималий. Всі розуміють, що ми поки що залишаємося без фруктів-овочів з окупованого півдня (на жаль, уже друге літо поспіль), що не могло не вплинути на асортимент та ціну продукції. Та й цього року через нестабільну погоду ( де засухи, а де поливало дощем) урожай на яблука, груші, абрикоси тощо виявився не таким рясним та щедрим, як того б нам хотілося. Добре, що у нас на Сумщині вирощують багато чого, тож є добрячий асортимент та вибір. Та й ціни на деякі овочі-фрукти значно знизилися, у порівняні навіть з тими, що були тиждень-два тому. Отже, до діла, почнемо з порівнянь .

За даними сайту “Ринок столичний” ситуація слалась така:
Огірки — 12 грн/кг
Білоголова капуста — 20-27 грн/кг
Молода картопля — 10 грн/кг
Молода ріпчаста жовта цибуля — 17 грн/кг
Морква — 15 грн/кг
Перець солодкий — 35 грн/кг
Червоний кубовидний перець — 85 грн/кг
Кабачки — 15 грн/кг
Солодка кукурудза — 15 грн/качан
Лохина — 100 грн/кг
Черешня — 45-60 грн/кг
Персики — 40 грн/кг
Абрикоси — 70 грн/кг
Кавун — 20 грн/кг
Для порівняння наведемо ціни на сумському Центральному ринку за тим самим списком:
Огірки — 15-20 грн/кг
Білоголова капуста — 15 грн/кг
Молода картопля — 8-15 грн/кг
Молода ріпчаста жовта цибуля — 35 грн/кг
Морква — 35 грн/кг
Солодкий перець — 35 грн/кг
Червоний кубовидний перець — 65 грн/кг
Кабачки — 10 грн/кг
Солодка кукурудза — 20-30 грн/качан
Лохина — 150 грн/кг
Черешня — 80-150 грн/кг
Персики — 80 грн/кг
Абрикоси — 100 грн/кг
Кавун — 30-40 грн/кг
Як бачимо, не дуже оптимістична ситуація в Сумах по деяких позиціях, а іші види сезонної продукції значно дешевші. Зрозуміло, що на формування цін у кожному регіоні впливають багато факторів – має значення, що де виросло, звідки і якими шляхами завезено тощо. Але ж в цілому зараз найвигідніша пора для заготівель на зиму, та активного сезонного споживання також. Вже в минулому дороговезна ріпчаста цибуля по 50 грн/ кг, така ж морква і капуста, молоду картопельку може дозволити собі кожен пенсіонер. Ще до того ж наведемо ціни на деякі популярні продукти, яці не увійшли до загального переліку. Окрім кавунів, існують ще солодкі смачні дині, які в Сумах коштують 70 грн/кг. Ще на сумському ринку присутні баклажани (“синенькі”, як на них кажуть) – 40 грн/кг; досить доступний виноград – 50 -80 грн/кг.
Але ж в цілому, у порівнянні навіть з минулим роком помітно значне подорожчання сезонної літньої сільгосппродукції. Загальною причиною цього фахівці вважають війну з росіянами. Повільний, але невпинний ріст цін на продукти почався ще минулого року. На нього вплинула як пандемія, так і штучно створена росією енергетична криза. З початком активних бойових дій на продовольчому ринку України з’явився суттєвий дефіцит, разом з цим зросли й ціни. В уряді навіть застосували непопулярну міру держрегулювання.

 

За даними Держкомстату України, на початку війни інфляція сягнула 10,9 %, а загальне подорожчання продуктів – аж 16, 1%. Можна передбачити, що процес триватиме.

Економіст Олег ПЕНЗІН в інтерв’ю, що опубліковано на сайті “Вікна”, пояснює: “Відбулося різке порушення логістичних ланок, суттєва зміна постачальників торговельних мереж.Через бойові дії серйозні збитки понесли підприємства аграрного сектору. Сумщина, Чернігівщина, Харківщина, Миколаївщина, Херсонщина, північ Київської області та Житомирська область припинили постачання аграрної продукції в супермаркети, хоча торговельні мережі мали сталі довгострокові угоди щодо постачань з підприємств, які знаходилися на цих територіях “. Також ускладнила ситуацію криза на ринку з дизпаливом, спричинена знов таки рашистською агресією, зокрема, руйнуванням Кременчузького НПЗ, але й до цього понад рік ціни стримували за допомогою все того ж держрегулювання.

Незважаючи на ціни, люди не відмовляються від популярної сезонної продукції, бо попереду зима, та й сьогодні жити треба

Щодо очікувань на майбутнє, то, наприклад, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана ЛИТВИН катастрофічного подорожчання не передбачає: “Хвилюватися про те, що зараз ціни дуже стрімко підуть вгору, підстав нема. Ми не можемо зараз налагодити наш експорт. Хоча намагаємося це зробити через альтернативні західні кордони, але їхня пропускна здатність у десять разів менша, ніж через порти. Але проблеми з портами безпосередньо вплинули й на уповільнення експорту нашої продукції за кордон. Тож те, що повинно було піти на експорт, лишилося в Україні й зараз з’являється на полицях магазинів вже за зниженими цінами. Наприклад, яйця та всі види м’яса”. Щодо згаданих пані Світланою продуктів, ми спочатку залишили їх поза увагою, аби не перевантажувати матеріал, присвячений овочам-фруктам. Та не будемо викидати слів з пісні, тим більше, що саме ці слова порівняно мажорні. Ціни на м’ясну продукцію поки що тримаються стабільно, якщо казати взагалі. А курячі яйця, як завжди влітку, подешевшали: найдорожчі – 38 грн/ десяток, але є і по 30 грн. Ода жіночка розповідала покупцям рецепт фірмової страви під назвою “Літня яєшня”: Разом з яєчками на свіжій олії жаряться: цибулька, кабачки, помідорчики, перчик, можна додати “синенькі”. Потім зверху це все – петрушечкою, укропчиком, зеленою цибулькою, давленим часничком, хто любе”. Привабливо і оптимістично звучить, чи не так? Тож будьмо оптимістами, шановні земляки, хоча не все так гарно, як ми з вами хочемо, але ми люди винахідливі і не лякливі.

Олексій Сікорський, Панорама, №31-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.