Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У ногу з ХХІ-м століттям

1,613

Хірургічні втручання без розтинів при важких станах пацієнтів кардіологічних та судинних захворювань ось уже другий рік поспіль впроваджують у суперсучасному Сумському ендоваскулярному центрі, що діє на базі обласної лікарні. Чи знали ви про це?..

«Я дуже люблю операції люблю людей, а ще більше – рятувати людські життя!» Євген МАРЧЕНКО, 33 роки, завідувач Сумського обласного центру рентгенендоваскулярної хірургії з функцією реперфузійних втручань (SERC) Сумської обласної клінічної лікарні. Випускник медичного факультету СумДУ. У судинній хірургії з 2015 р.. Стажувався у Національних інститутах – серцево-судинної хірургії ім. М.Амосова та хірургії й трансплантології ім. О.Шалімова, а також у провідних європейських центрах ендоваскулярної хірургії.

– Сьогодні маємо планові операції, щойно колеги почали стентування пацієнта з атеросклерозом нижніх кінцівок, чоловік скаржився на болі в ногах під час ходьби на відстань, – після традиційного знайомства вводить кореспондентів «r» у курс справ завідувач та практикуючий хірург Євген Марченко. – Втім наш SERC працює в режимі «24/7 = 365», і коли «по швидкій» до нас везуть ургентного пацієнта, не важить із Сум він чи з найвіддаленіших куточків області, ми миттю готові прийняти, оперуємо без зволікань та з належною фаховістю. Наше пріоритетне завдання – екстрена допомога хворим з гострим інфарктом міокарда. Для прикладу: водієві за кермом автівки стало зле. «Швидка» доправила його вже без свідомості. Порушення кровообігу серця – інфаркт. Ми відмінили все планове – «зелений коридор» – в операційну. Зробили стентування, запустили, унормували коронарне кровопостачання, стабілізували стан пацієнта. І в швидкому часі пішов він додому, як-то кажуть, своїми ногами. Так, щасливчик! Викладач університету, 60 років… Отож, у SERC чергують хірург, анестезіолог, операційна та палатна медичні сестри, молодша медсестра. Це наш цілодобовий пост. Всього ж у команді п’ять ендоваскулярних хірургів-універсалів, і ми працюємо незгірше, а почасти краще, аніж у Європі… То що ви хотіли почути про роботу SERC?

Ендоваскулярна хірургія: від «А» до «Я»

Давайте з азів: що таке рентгенендоваскулярна хірургія? У чому її переваги перед традиційними методами?

– Все просто: ендо («внутрішня») + васкулярна («судинна»), а реперфузія – «відновлення кровопостачання». Це вид хірургії, що передбачає оперативне втручання без хірургічних розрізів, єдино через невеличкий прокол в стінці артерії. В нього вставляється спеціальний «порт» – внутрішньовенна канюля, через яку надалі виконуватимуться всі необхідні маніпуляції. Скажімо, для точного обстеження стану пацієнта потрібна коронарографія. Отже, робимо прокол на зап’ясті, ставимо порт з клапаном, через нього заводимо спеціальне обладнання – катетер, дістаємось до артерії, яка живить серцевий м’яз. Через катетер нагнітаємо розчин-контраст, що заповнюючи собою, підфарбовує простір проблемної судини. У цей момент робимо рентгенівську зйомку. Отриманий знімок піддаємо цифровій обробці електронно-оптичним перетворювачем. І ось результат: хірург бачить, як контраст пройшов крізь судину, бачить неоднорідність заповнення контуру, а, отже, чітко локалізує атеросклеротичну бляшку, що перекрила кровоток. У лікаря «відкриваються очі»: він бачить судини пацієнта зсередини, ставить точний діагноз, назначає ефективне лікування. До того ж, погодьтесь: прокол та розріз – речі неспівставні… За проколу травмування в сотні разів менше, загоєння якнайшвидше та й післяопераційний рубчик – маленька цяточка, а не грубезний шов. І не в усіх випадках пацієнтові показане традиційне хірургічне втручання, бо деякі артерії, на яких ми працюємо, менше 2 мм в діаметрі. Це, по суті, мікрохірургія!

За якою допомогою люди звертаються до SERC:

  • хвороби серця: гострий інфаркт міокарда, ішемічна хвороба серця, аритмії, патологія аортального клапана;
  • хвороби центральних та периферійних судин: атеросклероз артерій нижніх кінцівок, атеросклероз сонних артерій, артеріальний тромбоз, діабетична ангіопатія, діабетична «стопа», варикозна хвороба, варикоцеле;
  • інше: фіброміома матки, хронічні рани різного генезу…

І всі маніпуляції – без наркозу, при повній свідомості пацієнта, направду, не боляче?

– Є дискомфорт: так, ніби вам ставлять крапельницю. Неприємно, але можна й потерпіти. Пацієнт при свідомості, що вже дає переваги, бо де наркоз, там ризики й інтоксикація.

Все ж таки, це хірургія – проникнення в організм людини. Чи є ускладнення при ендоваскулярних операціях?

– Ендоваскулярні – в рази поблажливіші для здоров’я пацієнта, аніж традиційні хірургічні. Ускладнення трапляються зрідка, світова й вітчизняна статистика дає на них 0,1-0,15%. Це індивідуальна чутливість на маніпуляції, алергія на рідину-контраст, підшкірна гематома, технічні складнощі…

Для всіх чи для обраних?

– Стентування у світовій медицині почали застосовувати у вісімдесятих, – інформує Євген Марченко, – в Україні ж після 2001-го. Але спершу тільки для привілейованих та багатих, бо на той час таке ноу-хау коштувало вкрай дорого. Нині ж ціна на стенти – завдяки світовій конкуренції між фірмами-виробниками – суттєво знизилася, і хоча Україна продовжує імпортувати медичні матеріали, бо виробництво власних не налагодила, операції в нашій країні стали доступнішими. В усіх сенсах.

Впродовж теми доступності, на яку суму має розраховувати пацієнт, готуючись до ендоваскулярних хірургічних втручань? І чи є черга?

– Консультації фахівців безоплатні. Окрім прийому безпосередньо в SERC, у хворого є можливість уточнити деталі мобільним телефоном. Також ми є на ФБ та в Інстаграмі… Якщо пацієнта привозять екстрено, у важкому стані, і не важить, це сільська бабуся чи власник крупного бізнесу, ми хворого прооперуємо й поставимо якісний стент. Усе – за рахунок бюджетних коштів. (Відшкодування у рамках угоди між комунальним закладом Сумська обласна клінічна лікарня, структурним підрозділом якої є SERC, та Національною службою здоров’я). Якщо ж операція планова, матеріали пацієнт придбає власним коштом. Скажімо, вартість коронарної стент-системи – 20 тис. грн., двокамерного електрокардіостимулятора – 50 тис.. Вітчизняна медицина виживає в умовах недофінансування, тому поки що так….

Три аргументи «за» SERC:

  • принципово новий підхід до лікування хвороб серця та периферійних судин;
  • регулярне стажування усього персоналу в провідних клініках України й Європи;
  • унікальне для Сумщини обладнання, що дає можливості проводити найскладніші ендоваскулярні втручання.

Наразі черга в SERC на місяць уперед, з огляду на те, що потік хворих у нас з усієї області, – не надто й довга. Працюємо ми оперативно, злагоджено, немов годинниковий механізм. SERC – мультидисциплінарний центр, лікуємо широкий спектр недуг: від проблем з судинами голови й шиї, нижніх та верхніх кінцівок, серця – до станів варикозної хвороби, порушень серцевого ритму, емболізації маткових артерій тощо. Дехто помилково вважає, що ендоваскулярна хірургія – лишень відновлення кровопостачання завдяки стентуванню, аж ні, у разі необхідності, ми виконуємо й закриття небажаного кровотоку. Для прикладу: молода жінка, 28 років; діагностована фіброміома матки – доброякісна пухлина, розміром з гусяче яйце, що не дає можливості завагітніти, створює дискомфорт з сечовипусканням, постійними тягнучими болями, посиленими місячними. Хірурги – через канюлю – дісталися до судин, що живили фіброматозний вузол, перекрили кровоток спеціальним емболізуючим матеріалом, у такий спосіб викликавши штучний інфаркт небажаного новоутворення. На першому етапі пухлина «здулася», а на другому – пацієнтка позбулася проблеми. Вже через два тижні вузол – у природній спосіб – вийшов згустком. Без розрізу, анестезії, наркозу. Молода жінка отримала шанс завагітніти!

Свою роботу SERC розпочав у квітні 2019 р. при абсолютній довірі й дієвій підтримці головного лікаря Сумської обласної клінічної лікарні В.В. ГОРОХА, і за два роки роботи через Ендоваскулярний центр пройшли більш як три тисячі пацієнтів, яким наші хірурги й медсестри – у буквальному розумінні – повернули життя та здоров’я…

Володимир ГОРОХ, залужений лікар України, кандидат медичних наук, директор КНП Сумської облради «Сумська обласна клінічна лікарня»:

Сумська обласна клінічна лікарня є провідним закладом регіону для надання висококваліфікованої медичної допомоги населенню, науково-навчальною базою для стажування студентів-медиків СумДУ, медучилищ, підвищення кваліфікаційного рівня лікарів області. Що нині являє собою наша лікарня? Це 18 стаціонарних відділень на 645 ліжок, з них хірургічного профілю – одинадцять (360 ліжок); це консультативна поліклініка, де ведеться прийом за 34 спеціальностями, з них дев’ять – єдині на область, зокрема: центри – шлунково-клінічних кровотеч, нефрології та гемодіалізу, ендокринології, алергології тощо; це виїзні форми консультативної меддопомоги в межах області. Щорічно в обласній лікарні обстежуються й проходять повний курс лікування до 22 тис. хворих (з них більш як 35% – селяни), виконується до 16 тис. оперативних втручань (15% – малоінвазивних).

Також СОКЛ – у рамках реформи галузі – надає фахову допомогу за 17 напрямками програми медичних гарантій відповідно до договорів з Національною службою здоров’я. Нам є чим пишатись. У 2019 р. введено в дію ангеографічне обладнання SERC. У 2021 р. – відділення реабілітаційної медицини з сучасним обладнанням та неврологічне відділення для лікування хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу. Із січня 2020 р. – на виконання доручення Прем’єр-міністра – сучасне відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги, для оснащення якого за кошти Держбюджету придбано комп’ютерний томограф та потужний рентген-апарат.

Наше пріоритетне завдання нині – будівництво сучасного хірургічного корпусу. Також мене, як лікаря, непокоїть відсутність у нашому регіоні окремих видів високоспеціалізованої кардіологічної допомоги, зокрема електрофізіологічної лабораторії для лікування хворих з порушенням ритму серця яку можна було б облаштувати на базі SERC (кошторис – 22,5 млн грн.). Потребує подальшого розвитку і трансплантологія – є потреба в новітньому обладнанні, зокрема апараті для зварювання тканин, газовому аналізаторові крові – для реалізації пілотного проекту з оперативного лікування методом трансплантації органів (6,32 млн грн) тощо.

Звісно, за умов недофінансування галузі лікарня самотужки не впорається з таким фінансовим навантаженням, але ж наше завдання – дати шанс кожному пацієнтові! Тому виходимо з конкретними пропозиціями до органів місцевого самоврядування – роз’яснюємо, переконуємо, повсякчас підтверджуючи фаховість та вмотивованість наших медичних працівників на опанування надсучасних медичних ноу-хау, поліпшення якості й наближення порогу доступності в наданні медичних послуг. І на цьому полі сподіваємося на повне порозуміння і місцевих депутатів, і місцевої виконавчої влади…

м. Суми, вул. Троїцька, 48,

конт. тел.: 098 577 48 77,

email: sumyendovascular@ukr.net

R