Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Творець українського бренду

12

Георгій Іванович Нарбут — український художник-графік, ілюстратор, автор перших українських державних знаків — банкнот і поштових марок УНР, один із засновників і ректор Української академії мистецтв, народився 9 березня 1886 року на хуторі Нарбутівка Глухівського повіту в родині, що походила зі збіднілої литовської шляхти.

Початкову художню освіту здобув самотужки. У 1896—1906 роках навчався у Глухівській чоловічій гімназії. Щоліта приїздив до Глухова, де вивчав пам’ятки української старовини. Свій герб Нарбут підписав так: «Мазепинець полку Чернігівського, Глухівської сотні, старшинський син, гербів і емблем живописець».

У березні 1917 року переїхав до Києва. Створював ескізи військових мундирів армії України, оформлень упаковок та етикеток для українських товарів. Розробив поштові марки Української Народної Республіки в 30, 40 і 50 шагів. У вересні 1917 року став професором графіки новоствореної Української академії мистецтв, а з грудня 1917 року — її ректором. У цей період виконав цикл українських державних паперів, крім марок, він розробляв банкноти, грамоти, листівки.

Опрацював проєкти Державного Герба і Печатки Української Держави. 18 липня 1918 року гетьман Павло Скоропадський затвердив створену Нарбутом малу Державну печатку — зображення козака з пищалем на плечі на восьмикутному тлі, у верхній частині якого було розміщено володимирський тризуб. Національним здобутком Георгія Нарбута є видана ним «Українська абетка», яка є зразком мистецтва української каліграфії. Вона й донині залишається неперевершеною завдяки високій майстерності художника й глибокому розумінню ним шрифтового мистецтва. Останнім великим мистецьким задумом Нарбута було ілюстрування «Енеїди» Івана Котляревського, але через передчасну смерть він встиг виконати лише одну ілюстрацію.
Його творчість — це яскрава сторінка в українському мистецтві. Георгія Нарбута цілком справедливо називали одним з найвизначніших графіків сучасності.

Помер від тифу 23 травня 1920 року в Києві. Похований на Байковому кладовищі.

“Культурний кордон. Велика спадщина” – спільний проєкт “ВсіСуми Панорама-Медіа” та ГО “Велика спадщина”.
Він спрямований на те, щоб познайомити читачів з біографіями та творчими досягненнями наших знаних земляків. Адже література, мистецтво, кіно, театр — це могутня зброя. І нехай цей проєкт стане маленьким внеском у нашу Перемогу над ворогом, яка неодмінно прийде.