Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумська область і досі входить у десятку найбільш замінованих областей України

2,166

Сумська область розташована на північному сході України та має найдовший з усіх областей нашої країни кордон з країною-агресором. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну область неодноразово зазнавала обстрілів з боку російських військ. Наразі ситуація на Сумщині залишається напруженою. Попри те, що активні бойові дії на території області припинилися, російські війська продовжують обстрілювати прикордонні райони, ворог застосовує різні види озброєння проти мирного населення нашої області. Касетні елементи, протипіхотні, мінометні, протитанкові міни, артилерійські та реактивні снаряди, залишки бомб та ракет, випущені ворогом по житлових кварталах, лісопаркових зонах, сільськогосподарських угіддям з усіх наявних в арсеналі видів озброєння, щодня знаходять на території області. У зв’язку з цим усі відповідні служби працюють у посиленому режимі, аби мешканці області почувалися якомога безпечніше і мали змогу жити повсякденним життям.

Розмінування триває
Роботи в напрямку виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів (ВНП) сапери і вибухотехніки Сумщини почали відразу, як область була звільнена від окупації, а тривають вони до цього часу.
“На лінію 101 щоденно надходять повідомлення від цивільного населення про виявлення вибухонебезпечних предметів по всій території області. З перших днів війни піротехнічними розрахунками ДСНС виявлено та знешкоджено понад 8 500 ВНП (у тому числі 20 авіабомб)”, – повідомив речник ГУ ДСНС України у Сумській області Олег СТРІЛКА.
Спеціалісти Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області разом з фахівцями Головного управління Національної поліції в Сумській області та військовими формуваннями, які знаходяться на території Сумщини, розробили спільний план дій і сформували 51 розрахунок для проведення нетехнічного обстеження територій області на наявність вибухівки. Такі розрахунки працюють в кожній ОТГ.


Розрахунки нетехнічного обстеження спільно з органами місцевого самоврядування проводять збір та узагальнення інформації про забруднення ділянок місцевості на вибухонебезпечні предмети. На визначених ділянках, які ймовірно небезпечні та підтверджено небезпечні, після аналітичного дослідження проводиться практичне обстеження та у випадку підтвердження статусу на даних ділянках проводиться маркування території з подальшою передачею на утримання до органів місцевого самоврядування.
З першого дня деокупації було проведено обстеження нашої області на площі 1 млн 300 тис. га. Визначені ділянки території, як імовірно або підтверджено небезпечні, було відмарковано знаками мінної небезпеки для того, щоб цивільне населення було проінформовано про загрозу ВНП.
Одразу після звільнення області від окупантів фахівці проводили побудинкове і поквартирне обстеження житлових районів у тих містах і селах області, де ворог був присутній фізично. “Військові російської армії робили усе, аби якомога більше нашкодити нашим мешканцям, – констатував начальник Департаменту цивільного захисту населення Олександр МИЛАШ. – Вони закладали вибухівку і робили розтяжки у помешканнях цивільних жителів Сумської області. Найбільше таких випадків було зафіксовано у м. Тростянець, яке перебувало під ворожою окупацією майже 40 днів навесні 2022 року”.
Найбільш складною задачею від початку повномасштабного вторгнення є розмінування земель сільськогосподарського призначення. Рік 2022 був непростим, попри усі старання груп з розмінування і їхню щоденну кропітку і небезпечну роботу, впродовж 2022 року на території області, на жаль, сталося 17 інцидентів з вибухонебезпечними предметами, від яких загинуло 6 і постраждало 18 людей.
“На початку 2023 р. перед нами стояло завдання на предмет обстеження сільськогосподарських угідь. Завдання виконано на сто відсотків, – продовжує начальник сектору зв’язку із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Сумській області Олег Стрілка. – Піротехнічними розрахунками ДСНС було обстежено понад 1 700 га. На даний час обстежені сільськогосподарські угіддя вже використовуються за призначенням”.

Усім миром
У розмінуванні України, і Сумської області зокрема, саперам і піротехнічним розрахункам активно допомагають міжнародні партнери, які забезпечують місцевих спеціалістів відповідною технікою, а також працюють разом з ними. Так, за словами начальника відділу організації реагування на надзвичайні ситуації та гуманітарного розмінування управління реагування на надзвичайні ситуації управління ДСНС у Сумській області Дмитро ЖИГЕРА, у проведенні нетехнічного обстеження Сумської області допомагають представники операторів протимінної діяльності ХАЛО ТРАСТ в Україні; NORWEGIAN PEOPLE’S AID в Україні; ТОВ “ДЕМІНІНГ СОЛЮШНС”.
Вже майже два місяці завдяки співпраці керівництва ДСНС з міжнародними партнерами в Сумській області працює машина механізованого розмінування марки MV-10. MV-10 – це роботизована система для розмінування. Виробник вказує, що це найпотужніша система у світі у своїй категорії. Спереду комплексу встановлений ланцюговий інструмент, під дією якого спрацьовують протипіхотні та протитанкові міни. Також на комплексі є культиватор, який виконує вторинну обробку та підтримує постійну глибину рихлення. Таким методом вдається обстежувати території на площі до 0,5 га за добу, з максимальною глибиною очищення до 60 см.


Донедавна великі площі засмічених ділянок піротехнікам ДСНС доводилось проходити метр за метром і досліджувати “ручним способом” за допомогою металошукача та щупа, що займало багато часу та несло значний ризик для самого сапера. За словами фахівців, ця сучасна техніка значно пришвидшить процес розмінування територій, а головне, повністю виключить можливість травмування або загибелі піротехніка, оскільки керується дистанційно з пульта на відстані до 1 км.

Трагічна статистика
За інформацією ГУ ДСНС України у Сумській області, на території Сумщини з початку повномасштабного вторгнення трапився 31 нещасний випадок пов’язаний з вибухонебезпечними предметами, внаслідок яких загинуло 9 цивільних осіб та 37 отримали травми різного ступеня тяжкості. Лише з 1 січня 2023 р. на території області трапилось 15 нещасних випадків, пов’язаних з вибухонебезпечними предметами, внаслідок яких загинуло 3 цивільних особи та 16 отримали травми різного ступеня тяжкості.

Роботи на роки
Війна триває, тривають і постійні обстріли з боку ворога, а значить і небезпека підірватися на ворожому снаряді нікуди не зникає. Як показує “мирна” практика рятувальників, страшні “сюрпризи” Другої світової війни люди знаходили протягом усіх років після її закінчення. Зараз технічний прогрес пришвидшився, нам допомагають міжнародні партнери, але розмінування країни – процес, який розтягнеться на роки.
Олександр Милаш зазначив: “На даний час в області перед нами стоїть першочергове завдання – очищення від вибухонебезпечних предметів землі нашої області. Але на превеликий жаль, обстріли нашої країни не зупиняються. Інтенсивність дуже велика, а арсенал ворога різноманітний. Чим довше триватиме війна, тим більші території області будуть засмічені ВНП. Попри щоденні зусилля піротехніків і вибухотехніків, терміни розмінування ніхто визначити точно не може. Але це точно не рік і не два. Думаю, це робота на роки. Але ми налаштовані досягнути своїх цілей й зробити життя наших земляків якомога безпечнішим”.

Правила безпеки
Попри довготривалість воєнних дій і щоденну просвітницьку роботу рятувальників, мешканці області ще й досі нехтують елементарними правилами безпеки. Отже, рятувальники вкотре наголошують, що ні в якому разі не можна заходити на території, які промарковані табличками “Обережно, міни!” і обтягнуті захисною стрічкою.
Якщо ви виявили вибухонебезпечний або підозрілий предмет – в жодному разі його не чіпайте його, не переносьте його і не намагатися самостійно знешкодити. Відійдіть самі і відведіть тих, хто поряд, на відстань до 100 метрів і лише потім телефонуйте на 101 або 102, адже деякі сучасні снаряди можуть здетонувати навіть від телефонного сигналу. Далі дійте відповідно до розпорядження, яке нададуть вам у службах порятунку.
Головне правило сьогодення, каже Олег Стрілка: «Якщо предмет не твій, не чіпай його».

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.