Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумчани стали більше травмуватися через ожеледь

200

Ожеледь додала роботи травматологам: сумчани падають та ламають руки та ноги на слизьких тротуарах

Через циклон, що накрив Україну, вулиці багатьох міст перетворилися на каток. Пішоходам доводилося триматися за паркани і дерева, щоб дістатися до зупинок громадського транспорту. Але і там на людей чекало розчарування – 14 грудня через погіршення погодних умов на деяких маршрутах тролейбусів та автобусів були змінені схеми курсування. Пізніше того ж дня КП «Електроавтотранс» повідомило, що продовження руху електротранспорту у таких умовах може призвести до псування струмоприймачів й інших частин, що відповідають за роботу тролейбусів, та виходу з ладу контактної системи по місту загалом. Усі тролейбуси повернулися до депо, містом курсували лише комунальні автобуси. Частина міжміських перевізників також скасувала рейси, що відходять від основних трас.

Сильна ожеледиця у Сумах призвела до чисельних ДТП, збоїв у графіку руху громадського транспорту та травм у пішоходів

На минулому тижні до травмпункту потрапили 449 сумчан. Найбільша кількість людей (93 особи) отримали ушкодження внаслідок падіння на слизьких тротуарах у понеділок 14 грудня. З 2009 р. це найбільша кількість травмованих людей за день. За словами завідувача ортопедично-травматологічного відділення Центральної міської клінічної лікарні Володимира СУХОСТАВЦЯ, основні травми – це забої і розтягнення кінцівок, але також траплялися переломи променевої кістки та щиколотки, тобто типові для зими звернення.

Хто винен?
Хто, крім погоди, несе відповідальність за утворення крижаного «килиму» на тротуарах у місті та чи можуть розраховувати на компенсацію громадяни, що отримали травму, – про це розповіли фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.
Найголовніше у випадках відшкодування шкоди – довести вину фізичної або юридичної особи, внаслідок дій або бездіяльності яких ви отримали травму, адже відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Як діяти, якщо Ви послизнулися та травмувалися, до кого звертатися? Згідно з ч. 2 ст. 18 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані, зокрема, утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію. А також відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів.

Водночас громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право, зокрема, вимагати негайного виконання робіт з благоустрою населених пунктів у разі, якщо невиконання таких робіт може завдати шкоду життю, здоров’ю або майну громадян, а також звертатися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров’ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об’єктів благоустрою. Балансоутримувачами багатоквартирного житлового будинку, наприклад, можуть бути житлово-експлуатаційна контора (жек), житлово-будівельний кооператив (ЖБК) або об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

Так, якщо «падіння» відбулося на території обслуговування жеку, доцільно сформулювати претензію і направити її рекомендованим листом з повідомленням на адресу контори, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій ви впали. У листі слід вказати, що ви розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати, а також додати до листа копії документів, що підтверджують викладені обставини. Якщо балансоутримувач не визнає своєї вини і відмовляється компенсувати завдану шкоду, ви маєте право звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я (як матеріальної, так і моральної) за вашим зареєстрованим місцем проживання чи перебування або за місцем заподіяння шкоди.

Ст. 1195 Цивільного кодексу України визначає, що фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я фізичній особі, зобов’язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо.

Якщо ви зазнали падіння, йдучи вулицею, необхідно звернутися до місцевої ради з метою отримання інформації про підприємство, у тому числі комунальне, установу чи організацію, відповідальну за утримання тротуару в належному стані на місці падіння, та також вчинити вищезазначені дії.

Відповідачем у даній справі також можуть бути міська рада, до повноважень якої належить забезпечення утримання в належному стані вулиць, у тому числі тротуарів, а також навіть Державне агентство автомобільних доріг України у випадку суміщення дороги державного значення з вулицею міста, залежно від того на чиєму балансі знаходиться дана вулиця.

Для звернення до суду з відповідним позовом необхідно зібрати докази, що підтверджують падіння в певному місці та отримання травми, а саме:
1. довідки з лікарні лікувальних закладів, у яких зазначається вид травми, та за яких обставин вона отримана тощо;
2. наявність порушення відповідача у сфері благоустрою: відео- та фотозйомка із зазначенням дати та часу;
3. покази свідків;
4. підтвердження понесених матеріальних втрат: рецепти лікарів, чеки, квитанції з аптек тощо;
5. підтвердження завдання моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, показання свідків щодо тяжкості моральних страждань, рецепти лікарів на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.

До речі, у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, позивачі звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (п. 2 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»).

Відповідно до ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 1 360 грн. на громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 850 до 1700 грн.

Ксенія Соболєва
Панорама