Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумчанам доведеться економити світло до кінця літа

1,295

💡Станом на ранок 30 травня без світла на Сумщині понад 6 тисяч абонентів, повідомляють у Міненерго.

Це мешканці 81 населеного пункту.
Через бойові дії електропостачання немає майже в 4 тисяч абонентів.

Відключення споживачів від енергопостачання в Україні розпочалися із 14 травня – були введені графіки аварійних відключень лише у деяких регіонах. Вже 15 травня ГАВ зачепили більшість областей України.

Атака на Сумщину
Вночі 22 травня була здійснена атака безпілотниками на енергетичну інфраструктуру у Шостці та Конотопі. СОВА тоді повідомляла, що на місці прильоту був поранений один чоловік. За повідомленнями посадовців, майже добу без світла були мешканці Конотопського і Шосткинського районів. Також у багатьох людей було відсутнє водопостачання.

Сумчани тієї ночі також були без електроенергії і водопостачання. Але більшість містян майже не помітили цього, адже вже о п’ятій ранку світло поступово з’явилося у всіх районах міста, воду почали давати ближче до сьомої ранку. Проблеми з водопостачанням зазнали лише мешканці Роменського мікрорайону. Не працювали того ранку за звичним графіком і тролейбуси: на маршрутах були задіяні лише «рогаті» з автономним ходом. Зараз Суми живуть у режимі мінімальної економії електроенергії. Світло вимикають за ГПВ по дві години у першій і у другій половинах доби. Комунальне освітлення вулиць не відбувається також з огляду на енергетичну ситуацію.

Масштабні руйнування
Через масовані ракетні атаки росії українська енергетична система зазначала масштабних руйнувань, це вже ні для кого не секрет і не новина. Нагадаємо, із 22 березня поновилися масовані російські атаки на енергетичні об’єкти. Зокрема, руйнувань зазнали Бурштинська, Ладижинська, Зміївська, Трипільська ТЕС, а також гідроелектростанції. Загалом уряд оцінює втрату генеруючих потужностей на рівні 8 Гвт. Українські енергетики як могли, намагалися втримати ситуацію, аби споживачі якнайменше відчули на собі неприємні наслідки атак. Але погода спрацювала нам не на руку.

«Якщо говорити про травень, то ці обмеження могли розпочатися трохи пізніше, якби не така холодна погода», – заявив під час брифінгу в «Укрінформі» радник прем’єр-міністра України, член наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій БОЙКО, зауваживши, що зі зниженням температури населення почало активно використовувати обігрівальні прилади, а в енергосистемі утворився дефіцит навіть з урахуванням активного імпорту електроенергії.

«З метою втримання енергосистеми у збалансованому стані й недопущення аварій диспетчери були вимушені вдаватися до екстраординарних заходів і застосовувати вимкнення споживачів», – сказав радник прем’єра.

«Варто налаштуватися, що ми все літо будемо жити в умовах вимкнення світла. Навіть з урахуванням того, що ми активно залучаємо імпорт та аварійну допомогу, генерації не вистачить, – сказав Бойко. – У серпні-вересні я очікую незначне покращення в силу різного набору факторів – починаючи з виходів з активної фази ремонту об’єктів атомної генерації, коли все ще буде залишатися сонце і в системі буде велика кількість цієї генерації. Ще буде тепло, але вже не гаряче, тому додаткове навантаження, яке традиційно виникає в спекотні місяці знизиться і саме в серпень-вересень очікується або майже, або взагалі без дефіциту».

Член правління «Укренерго» додав, що взимку очікується ще більший дефіцит електрики, оскільки енергетики, швидше за все, не встигнуть відновити знищену за два місяці генерацію.

Перспективи відновлення

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій КОРОЛЬЧУК прогнозує, що з пошкоджених 5500 МВт, енергетики зможуть відновити трохи менше половини.

Кабмін виділив на відновлення Змієвської ТЕЦ та Трипільської ТЕЦ 1,5 млрд гривень

“Зараз ситуація ускладнена тим, що немає виробництва електроенергії. Тобто і теплові електростанції, і теплові електроцентралі – так, їх будуть відновлювати по плану. З тих фактично 5500 МВт, які пошкоджені – це ті блоки, які брали активну участь у роботі енергосистеми – відновлять приблизно 2500 МВт, тобто навіть менше ніж 50%”, – сказав експерт. Корольчук також зазначив, що відновлення залежить від можливості знайти та привезти обладнання.

Гра в довгу
Директор Центру досліджень енергетики Олександр ХАРЧЕНКО заявив, що імпорт електроенергії не здатен наразі повністю покрити потреби України, але може значно пом’якшити ситуацію: «Коли «Укренерго» звертається безпосередньо за аварійною допомогою, то іноді наші партнери просто не готові згенерувати достатню кількість електроенергії. Якщо ж це відбуватиметься плановано, то, звісно, нам зможуть постачати весь той обсяг, який ми здатні взяти, а це 1,7 ГВт згідно з регуляцією ENTSO-E (Об’єднаної Європейської мережі операторів систем передачі електроенергії)».

Експерти прогнозують, що взимку дефіцит в енергосистемі буде навіть за високих температур

Директор Центру досліджень енергетики наполягає на тому, що українцям потрібно прийняти думку, що найближчі 2-3 роки ми будемо змушені жити в режимі електрообмежень.

Тарифні плани
А тим часом енергетики шукають способи, аби змусити Уряд прийняти рішення з підвищення тарифу на електроенергію. Електроенергія дорожчає в усьому світі, але для українців у нинішніх обставинах прогнозоване підвищення до 50% може стати вбивчим. Зараз побутові споживачі платять 2,64 грн за кВт-год, а максимальний рівень підвищення, що розглядається, становить близько 4 грн за кВт-год. І хоча остаточного рішення ще немає, експерти прогнозують, що вже з 1 червня або з 1 липня українцям за світло доведеться платити за збільшеним тарифом. Нагадаємо, останнє підвищення енергетичного тарифу відбулося 1 червня 2023 р. До цього українці платили від 1,44 до 1,68 грн за кВт-год, зараз ціна кВт-год для всіх побутових споживачів однакова, не залежно від кількості використаної електроенергії.

Сумські графіки
У АТ «Сумиобленерго» нам повідомили, що не вони, а «Укренерго» є головним «замовником» введення графіків погодинного вимкнення світла. Фахівці обленерго лише розробляють їх і слідкують за їхнім виконанням. Режим введення ГПВ змінюється кожної доби, тому сумчанам потрібно слідкувати за повідомленнями офіційних джерел – а це АТ «Сумиобленерго» та канали СМР. Енергетики роблять усе можливе для стабілізації ситуації. І ви теж можете допомогти енергосистемі в цей складний час, знизивши споживання електроенергії в “пікові” години навантаження — з 7 до 10 та з 17 до 22.

Тим часом 24 травня начальник Сумської ОВА Володимир АРТЮХ зустрівся з головою правління НЕК «Укренерго» Володимиром КУДРИЦЬКИМ Вони обговорили питання підвищення стійкості енергетики Сумської області до можливих авіаційних атак та ударів ворога, зокрема, на посиленні захисту критично важливих об’єктів енергетики Сумщини.

«Ворог сьогодні прагне знищити енергетичну систему України, а головне завдання, яке стоїть як перед владою, так і перед НЕК «Укренерго» – захистити об’єкти енергетики від ворожих атак та активно працювати над відновленням пошкоджених об’єктів», – говорить Володимир Артюх.

Ще одним важливим завданням до початку нового опалювального сезону є впровадження розподіленої генерації. Когенераційні установки в котельнях допоможуть втримати регіональну енергетичну інфраструктуру та посилять внутрішню генерацію базових населених пунктів при масштабних атаках ворога на державну енергосистему. Наразі в області попередньо визначено 16 основних місць для встановлення когенераційних установок. При виборі їх місцерозташування враховувались наявність об’єктів і мереж електро-, газо- та теплопостачання відповідної потужності.